Fotó: Boda L. Gergely
Felháborodottságának adott hangot a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektora, Constantin Copotoiu, amiért az RMDSZ a kormánykoalíció feltételéül szabta a felsőoktatási intézmény önálló magyar tagozatának létrehozását. Szerdán sajtótájékoztatón fejtette ki véleményét nem csak a rektor, az intézmény több román vezetője is. Elmondásuk szerint a magyar oktatás színvonalát „féltik”, ezért nem támogatják a magyar departamentum létrehozását és visszautasítanak minden politikai zsarolást.
2012. február 08., 17:492012. február 08., 17:49
2012. február 08., 18:122012. február 08., 18:12
Egy évvel ezelőtt nyilvánította mulikulturális intézménnyé az orvosi egyetetmet az új tanügyi törvény
Napra pontosan egy évvel ezelőtt – 2011. február 9-én – lépett érvénybe az új tanügyi törvény, amely kimondja: az ország három multikulturális egyetemén biztosítani kell az önálló magyar oktatási vonalat. Míg a Babeş-Bolyai Tudományegyetemen és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen nem okozott gondot a magyar főtanszékek megalakítása, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) ezt egy év alatt sem sikerült megoldani, mivel az intézmény román többségű szenátusa az egyetemi autonómiára hivatkozva többször elutasította.
Koalíciós feltétel a MOGYE-ügy rendezése
Kedden az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kijelentette: az RMDSZ feltételekhez köti a Demokrata-Liberális Párttal (PD-L) való további koalíciót. Ezek között szerepel a „MOGYE-ügy” megoldása is, az RMDSZ-elnök szerint ugyanis ez egy olyan kérdés, amelyet választási évben lehet és kell rendezni. „A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar fakultásának a helyzetét meg kell oldani, a koalíciós megállapodásnak ezt is tartalmaznia kell” – nyilatkozta Kelemen Hunor.
Copotoiu kifejtette: tiltakoznak az ellen, hogy az RMDSZ kormányprogramba kívánja iktatni a magyar tagozat létrehozását
Az RMDSZ koalíciós feltétele kiborította a bilit az egyetemen. A MOGYE vezetőségi tagjai szerdán „rendkívüli sajtótájékoztatón” közölték nemtetszésüket. Az egyetem jelenlegi rektora, Constantin Copotoiu kifejtette: tiltakoznak az ellen, hogy az RMDSZ kormányprogramba kívánja iktatni a magyar tagozat létrehozását, és nem tűrik, hogy politikai játszmák eszköze legyen a marosvásárhelyi orvosképzés.
A magyar oktatást „félti” a román vezetőség
„Visszautasítunk minden olyan törekvést, amelynek az célja, hogy a politikum beleszóljon az egyetem ügyeibe” – fogalmazott Copotoiu. „Jelen pillanatban az egyetem betartja a tanügyi törvény minden cikkelyét, beleértve a kisebbségi oktatásra vonatkozót is. Magyar nyelvű képzés jelenleg is van és a jövőben is biztosított az egyetemen” – jegyezte meg a rektor. Kifejtette, az hogy nem hozzák létre az önálló magyar tagozatot, nem az ő, hanem a szenátus döntése, s ez mindaddig nem is lesz, amíg nincs elég magyar oktató. A rektor elmondta, legutóbb is hat állást hirdettek meg a magyar tanszéken, de vagy nem volt jelentkező, vagy azok nem feleltek meg az egyetem által kért kritériumoknak. Copotoiu hozzátette, a magyar tagozat nem rendelkezik akkreditációval, így csak rosszat tenne a magyar oktatásnak, ha létrehoznák a magyar főtanszékeket.
Újfent az egyetemi autonómiára hivatkoznak
Az intézmény rektora mellett több román vezető is jelen volt a sajtótájékoztatón. Többek közt felháborodottságának adott hangot az intézmény jelenlegi rektorhelyettese, Klara Brînzaniuc, valamint az Általános Orvosi Kar dékánja, Leonard Azamfirei is. Szerintük az egyetemi autonómia jogát az alkotmány rögzíti, így abban az esetben, ha kormányhatározattal próbálják befolyásolni az intézmény működését, beperelik az oktatási minisztériumot s akár a kormányt is.
Sajtótájékoztatón fejtette ki véleményét nem csak a rektor, az intézmény több román vezetője is
A Szociáldemokrata Párt (PSD) marosvásárhelyi szervezetének elnöke, dr. Popa Dragoş is helytelenítette az orvosi egyetem etnikai szétválasztását, és politikai cserekereskedelemmel vádolta a PDL-RMDSZ-UNPR koalíció tagjait.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!