Fotó: László Ildikó
Cáfolta szerdán a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) az elnökválasztás informatikai rendszereinek rendellenes működésére vonatkozó vádakat – számol be róla az Agerpres hírügynökség.
2025. május 21., 16:512025. május 21., 16:51
2025. május 21., 16:582025. május 21., 16:58
Közleményében a STS hangsúlyozta, hogy a választások informatikai rendszereit a választások megszervezésének koordinálásáért felelős Állandó Választási Hatóság (AEP) előírásai alapján fejlesztették ki, és az AEP ellenőrizte, majd tesztelte is ezeket.
Ez hamis állítás, a rendszerek végig elérhetők voltak a szavazási eljárás, majd az urnazárást követő műveletek során is – hangsúlyozták.
Leszögezték azt is, hogy az ország területén, illetve a külföldön szavazók adatai ugyanabba az adatbázisba kerülnek, és ha egy személyi azonosító számot (CNP) két szavazóhelyiségben is megpróbálnak érvényesíteni, a rendszer azonnal értesíti a csalási kísérletről a belügyminisztériumot. Ez a mechanizmus teljesen automatikus, és a szavazókörzeti választási irodák tagjainak nem áll módjukban kikapcsolni. Ugyanezt a mechanizmust alkalmazták a 2020-as, a 2021-es és a 2024-es választásokon is – nyomatékosították.
A STS azt is közölte, hogy a szavazatok érvényesítésére nem terjed ki a hatásköre, mint ahogyan a választások eredményét sem tudja módosítani, feladata a technikai feltételek biztosítására korlátozódik.
Emlékeztettek arra is, hogy
a szavazatszámlálás eredményeit pedig a körzeti választási irodák valamennyi tagja által aláírt jegyzőkönyvekben rögzítik. Ezek adatait a választási iroda tagjai és a megfigyelők felügyelete alatt vezetik be a rendszerbe a számítógép-kezelők, és a műveletről videófelvétel készül. Ugyanakkor az aláírt jegyzőkönyvet lefényképezik és a képet feltöltik a https://prezenta.roaep.ro oldalra – ismertették az eljárást.
A választási folyamat tisztasága érdekében a bevezetett adatokat később a Megyei Választási Irodák tagjai is ellenőrzik.
– szögezték le.
A STS közleménye arra is kitért, hogy a szavazójogot ellenőrző rendszer (ADV) a személyi igazolvány vagy az útlevél úgynevezett MRZ-kódját olvassa be. Az applikáció nem készít fotót a személyazonosító iratról és nem másolja le, nem tárolja a személyes adatokat.
Ha az internetkapcsolat hiánya miatt offline módban használják a táblagépet, a hálózati kapcsolat helyreállításakor a rendszer megvizsgálja az adatokat és jelzi, ha többszöri szavazás történt.
– tették hozzá.
A szavazási folyamat során a táblagépek mindvégig elérhetők voltak, ott sem adódtak problémák a készülékekkel, ahol ideiglenesen szünetelt az áramszolgáltatás, az eljárás végén a legalacsonyabb töltöttségi szint 80 százalék volt – olvasható a közleményben.
Rekordot döntöttek 2024-ben a magyar filmek a romániai mozikban – derül ki a bukaresti országos filmközpont (CNC) frissen közzétett adataiból.
Közösségépítő programokkal ünnepelték a helyi rendőrség napját Székelyudvarhelyen – focitorna, lőgyakorlat és ügyességi verseny is szerepelt a programban, rendfenntartók és civilek részvételével.
Nicușor Dan kijelentette az elnökválasztás eredményét érvényessé nyilvánító alkotmánybírósági ülésen, hogy új fejezet kezdődik Románia történelmében.
A alkotmánybíróság csütörtökön érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás eredményét.
George Simion azt írta csütörtöki Facebook-bejegyzésében, hogy az alkotmánybíróság „folytatta az államcsínyt”. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke arra kérte híveit, hogy álljanak ki mellette a következő napokban.
A következő napokban ismét viharosra fordul az időjárás, a meteorológusok szerint jelentős légköri instabilitás várható a május 22–26. közötti időszakban az ország nagy részén.
Egyöntetűen elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság George Simion beadványát, amelyben az AUR elnöke a Nicușor Dan által megnyert elnökválasztás eredményének érvénytelenítését kérte.
Nem semmi helyre hatoltak be a rendőrök és csendőrök egy összetett házkutatási akció részeként csütörtök reggel Ialomița megyében.
Természetesnek kellene lennie, mégsem az: sem a magánszemélyek, sem a cégvezetők nem igazán élnek azzal a lehetőséggel, hogy jövedelemadójuk 3,5 százalékának, illetve cégek esetében 20 százalékának átutalásával segítsék a civil szférát.
szóljon hozzá!