A spanyol csupaszcsigák már a székely konyhakertekben vannak
Fotó: Bálint István
Jelentős károkat nem okoznak, de nehéz védekezni ellenük – olvasónktól kapott jelzés szerint idén sok a spanyol csupaszcsiga a konyhakertekben, zöldövezetekben. Az invazív fajok megjelenését figyelemmel követik a növényvédelmi szakemberek, Hargita megyében jelenleg az országszerte egyre agresszívebben terjedő aknázómoly elterjedésének megelőzése, illetve a parlagfüves területek feltérképezése érdekében folytatnak rendszeres megfigyeléseket.
2018. szeptember 27., 09:062018. szeptember 27., 09:06
2018. szeptember 27., 09:152018. szeptember 27., 09:15
Elszaporodtak a barna csupaszcsigák idén, olvasónk arról számolt be, hogy számtalan példányt látott a környéken. A család konyhakertjében ő sóval irtja a hat-nyolc centi hosszúra megnövő kártevőt.
A Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatósághoz idén nem érkeztek bejelentések az említett csigafajtára vonatkozóan, a Romániában több mint egy évtizede elterjedt spanyol csupaszcsigából a 2015-ös Nyikó menti árvíz után volt sok – tájékoztatott megkeresésünkre Török Jenő. Az intézmény vezetője elmondta,
Parlagfű. Jövőtől irtani kell
Hargita megyében jelenleg az invazív fajnak számító parlagfű elterjedésének feltérképezése zajlik, azt ugyanis 2019-től kötelező lesz irtani – a szakemberek találtak is már olyan helyeket, ahol megjelent a gyomnövény.
– számolt be Török Jenő. „Az a baj vele, hogy allergén. Egyre többen érzékenyek rá, és ha elszaporodik, később sok embernél okozhat egészségügyi gondokat” – fogalmazott. A jövő évtől életbe lépő irtási kötelezettség miatt
Ezt az önkormányzatok mezőgazdasági osztályain dolgozók végzik, az eredményekről pedig tájékoztatják a megyei mezőgazdasági igazgatóságot, majd a polgármesteri hivatal, a mezőgazdasági igazgatóság, a megyei népegészségügyi igazgatóság és a környezetvédelmi ügynökség képviselőiből álló bizottság felszólítja a terület tulajdonosát a parlagfű kiirtására. Ennek elmulasztása büntetést von maga után – tájékoztatott az igazgató.
A növényvédelmi szakemberek rendszeres megfigyeléseket végeznek az aknázómoly elterjedésének megelőzése érdekében is. Ez a Dél-Amerikából Európába behurcolt lepkefaj karanténkártevőnek számít Romániában, a déli országrészekben már néhány éve megjelent, és intenzíven terjed – tájékoztatott a mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki képviselője. Bölöni Ferenc elmondta, a kártevő – amelyet Hargita megyében még nem észleltek – a paradicsomra jelent fokozott veszélyt, és két komoly probléma van vele. Az egyik az, hogy nagyon gyorsan szaporodik, a másik pedig az, hogy nagyon nehezen lehet kiirtani, mivel rendkívül ellenálló.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!