„Nincs végzet, csak ha bevégzed, és ezt Székelyföldnek is üzenem”

Egy óra alatt tömény információhalmaz hangzott el az MCC sátorban •  Fotó: Haáz Vince

Egy óra alatt tömény információhalmaz hangzott el az MCC sátorban

Fotó: Haáz Vince

Ukrajna esetében olyan békeszerződés kell majd, ami fenntartható. Egy rossz békeszerződés csak megágyaz egy újabb háborúnak; erről nekünk van tapasztalatunk Trianon után – hangzott el Tusványoson pénteken délután.

Kozán István

2023. július 21., 17:342023. július 21., 17:34

2023. július 21., 17:582023. július 21., 17:58

Bizonyára maguk az előadók sem gondolták volna álmukban sem két esztendővel ezelőtt, hogy rövid idő alatt ekkora sztárokká válnak – az azonban kétségtelen, hogy az ukrán-orosz háborúval és annak hátterével kapcsolatban követendő mindannyiuk érvelése, meglátása.

Mind Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, mind Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője, mind pedig Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője a videopodcastek legnézettebb és -hallgatottabb előadóinak számítanak Magyarországon és a világ magyarsága körében. Tusványoson is játszi könnyedséggel megtelt (pontosabban túltelt) az Mathias Corvinus Collegium Kárpát-medencei tehetséggondozó intézmény sátra. Az eseményt a magyarországi Mandiner hetilap és hírportál hozta össze, a moderátori teendőket Pócza István politikai elemző vállalta.

A nemzetközi rendszer átalakulása

Hogyan rendezte át a háború a világot geopolitikai szempontból? – érkezett az első moderátori kérdés.

Nem az ukrajnai háború alakította át a rendszert, a háború csak egy tünet

– kezdte rögtön a lényeggel Demkó Attila. „A világrendet egyébként is gyengítették az elmúlt évek háborúi. Mit ért el például az iraki háborúval az Egyesült Államok? Azt, hogy kiütötte Irán ellensúlyát, és káoszt okozott a térségben” – hozott egy konkrét példát. „A lényeg: az orosz-ukrán háború egy következmény; előbb-utóbb úgyis változott volna az egyensúly a világban, Kína ugyanis növekszik.

Idézet
Ez a háború geopolitikai hibák sorozata, Ukrajna ennek az áldozata. Félreértés ne essék: Oroszország az agresszor ebben a háborúban.”

Bármennyire is dübörögnek a fegyverek Ukrajnában, „a nap végén úgyis a diplomácia fog nyerni, háttérben ugyanis igenis dolgoznak a diplomaták” – jelezte Kiss Rajmund, aki szerint ahogy ebben a háborúban telt és telik az idő, a diplomáciai munka meghatványozódik. Fontosnak tartotta megemlíteni, nagynevű ázsiai politikusok folyamatosan mondják – nem hiába –, hogy meg kell érteni,

Idézet
Európa és az Európai Unió problémája nem a világ problémája”.
Kiss Rajmund magyarországi diplomata •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Kiss Rajmund magyarországi diplomata

Fotó: Haáz Vince

Robert C. Castel a következőképpen látja: van három szuperhatalom a világban, és a legfontosabb kérdés, hogy a háromból melyik kettő fog egyességre lépni, és a harmadik hoppon marad. „Kína nagyon közeledik Oroszországhoz, és az Egyesült Államok el fog szigetelődni.” A háború arculata teljesen átalakult: felnőtt egy nemzedék a vietnámi háború után, a tábornokok tekintetében is, akiknek semmi fogalmuk sincs arról a típusú háborúról, ami most zajlik Ukrajnában.

Idézet
Ez a háború a nyugati elitek kudarca, ezt pedig valahogy el kell kendőzni; ha nem szembesülünk a saját hibáinkkal, akkor esélyünk sincs ezeket kijavítani

– húzta alá Robert C. Castel.

Demkó, mintegy reagálásként az elhangzottakra, a következőt mondta: a háborút az oroszok és az ukránok is most tanulják; nehéz nagy offenzívát indítani ebben a háborúban, mert az ellenfél a drónokon keresztül mindent lát. Ugyanakkor szerinte

ma már csak két szuperhatalom van, Oroszország már korántsem nevezhető annak; nukleáris téren azonban megkerülhetetlen.

Viszonválaszként Castel jelezte: Európának nincs Kína-problémája, sőt, élvezi a gazdasági kapcsolatot vele, az Egyesült Államok azonban gondoskodik arról, hogy amíg neki gondja lesz Kínával, addig Európának is legyen egy Oroszország-problémája.

Demkó Attila íróként is elismert •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Demkó Attila íróként is elismert

Fotó: Haáz Vince

Visszatérhet a háború előtti állapot? – kérdezte a moderátor.

Demkó szerint nem „lehet visszacsinálni, ez a hajó elment, nagyon mélyek a sebek”. A mostani világban nehéz rendet találni – vélekedett Kiss Rajmund, aki szerint az Egyesült Államoknak rég nem Oroszország az ellenfele, hanem Kína.

Idézet
Ha Oroszországot nem lehet elszigetelni, mint ahogy ez kiderült az elmúlt időszakban, akkor hogyan lehetne a világ második legnagyobb gazdaságát, Kínát? A válasz: sehogy”

– fogalmazott Kiss, aki szerint az USA óriási kapufát rúg, mert Kína még versenyképesebb lesz, még olcsóbban és könnyebben fog nyersanyagot vásárolni Oroszországtól, így még erősebb lesz gazdasági szempontból.

„Magam ellen kell beszélnem, ugyanis beszélnünk kell arról is, hogy Kína miben is gyenge. Ez az ország az erősségek és a gyengeségek keveréke.

Idézet
Kína a legsebezhetőbb szuperhatalom, mert az USA-nak és Oroszországnak nincs szüksége a világra (jól megvannak a világ nélkül), Kína azonban a világkereskedelem nélkül nagyon sebezhető,

demográfia szempontjából is óriási gondjai vannak” – fogalmazott Castel.

Milyen gyengeségei vannak Európának? – kérdezte a moderátor.

Demkó így látja: a történelem nem ér véget, „nincs végzet, csak ha bevégzed, és ezt Székelyföldnek is üzenem” – mondatáért tapsot kap.

Európa baja – folytatta –, hogy olyan lencsén keresztül nézünk mindent, ami eltorzít;

nem azt nézzük, hogy milyen a világ, hanem azt, hogy milyennek kell lennie.

Kiss szerint kulturális forradalom is zajlik, de még nem kell sajnálni Európát, főleg a konzervatív kultúrát (mindaddig, amíg még a kínaiak is Velencébe akarnak nászútra menni), de azért látjuk a sebeket. „Azt azonban látjuk, hogy Európa nem lesz győztes ebben a kulturális forradalomban” – tekintett a jövőbe.

Az aradi születésű Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Az aradi születésű Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő

Fotó: Haáz Vince

Robert C. Castel: „meglepőt mondok, de Európa leginkább Iránra emlékeztet, mert utóbbi nem tudja eldönteni magáról, hogy egy állam vagy egy ügy. Mi tette lehetővé Európa gyönyörű skanzenszerű létét? Az, hogy

Idézet
mind Oroszország, mind pedig az Egyesült Államok megbolondult: Oroszország áron alul adott energiát Európának, így az gazdaságilag hatalmasat fejlődött, az USA pedig ingyen adott biztonságot. Ez a jövőben meg fog változni.”

Ebben a háborúban mindenki vesztes

Végezetül Demkó aláhúzta:

az orosz-ukrán háborúban mindenki vesztes, ezt pedig nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Magyarország tekintetében időnként elveszünk a világ hangzavarában, „pedig mindig kimondjuk, hogy ebben a háborúban Oroszország az agresszor.” Ha az éppen zajló ukrán offenzíva nem lesz sikeres, akkor Ukrajna ellőtte az utolsó lövedékét, és le kell ülnie tárgyalni – vélekedett.

Kiss Rajmund szerint a magyar álláspont az első naptól kristálytiszta: tűzszünet és béke.

Idézet
Nyilván fenntartható béke kell; olyan békeszerződés kell, ami fenntartható, egy rossz békeszerződés csak megágyaz egy újabb háborúnak – erről nekünk van tapasztalatunk Trianon után.”

Robert C. Castel érdekes számadattal jött: 1945-ig más világ volt, addig ugyanis a megkötött szerződések 75 százalékát be is tartották; 1945 után már csak a szerződések mindössze 23 százalékát tartották be.

A kis nemzetek nem követhetnek el nagy hibákat büntetlenül

– húzta alá.

Kiút a háborúból?

Kiút a háborúból? – kérdezte zárásként a moderátor.

Demkó Attila: „rendkívül pesszimista vagyok, mert sok háború nem ér véget, csak abbamarad.

Idézet
Az orosz–ukrán háborúban a két fél álláspontja nem kiegyeztethető, ezért lesz nehéz annak lezárása.”

Kiss Rajmund egy percben nem kívánt erről beszélni, inkább azt kívánta, hogy jövőben is találkozhasson a lelkes tusványosi hallgatókkal.

Robert C. Castel:

Idézet
a háborút Ukrajna már a kitörés pillanatában elveszítette, mert lényegesen kisebb, mint Oroszország. A kérdés már csak az, hogy pontozással vagy kiütéssel veszít-e.”

Néhány mondat az előadókról
Demkó Attila íróként is elismert: 2018-ban jelent meg a Reakció Kiadó gondozásában Máglyatűz című könyve, ami bestseller lett Magyarországon, 2019 végéig három kiadást élt meg, és továbbra is a legnépszerűbb könyvek között maradt kategóriájában. A biztonságpolitika területén közel két évtizedet dolgozott először a Miniszterelnöki Kabinet Kül- és Biztonságpolitikai Államtitkárságán (1999–2002), majd a Honvédelmi Minisztériumban (2002–2018).

Az aradi születésű Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő, a Herzl Institute-University of Haifa és az Izraeli Demokrácia Intézet (IDI) volt tudományos munkatársa, a Neokohn.hu főmunkatársa. Kutatási területe: katonai innováció, alkalmazott kreativitás és innováció műveleti körülmények között, aszimmetrikus hadviselés, geopolitika.

Kiss Rajmund diplomata karrierjét Magyarország Szingapúri Nagykövetségén, a Külgazdasági iroda vezető diplomatájaként kezdte 2008-ban. 2020 szeptembere óta a Mathias Corvinus Collegium Nemzetközi Iskola óraadója, ahol nemzetközi tárgyalások és külpolitikai döntéshozatal, valamint gazdaság- és üzleti diplomácia tárgyakat oktat. 2021 februártól az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskola Diplomáciai Műhelyvezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 08., péntek

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben

Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben
2024. november 08., péntek

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában

Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában
2024. november 08., péntek

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe

Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe
2024. november 08., péntek

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell

Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell
2024. november 08., péntek

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat

Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat
2024. november 08., péntek

Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán

A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.

Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán
Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán
2024. november 08., péntek

Székelyföldi Kolbászparádé lesz Zabolán

2024. november 08., péntek

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök

Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök
2024. november 08., péntek

Borzosak és szőrösek, új lakók érkeztek az állatkertbe

Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.

Borzosak és szőrösek, új lakók érkeztek az állatkertbe
2024. november 08., péntek

A suliban kapták el a fiút veszélyes kábítószerekkel

Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.

A suliban kapták el a fiút veszélyes kábítószerekkel
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!