Fotó: Erdély Bálint Előd
Három medvét sikerült eddig befognia saját tervezésű medvecsapdájával a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesületnek. A berendezés három éve készült el kanadai minta alapján.
2021. november 11., 09:022021. november 11., 09:02
2021. november 11., 09:382021. november 11., 09:38
A csapda akkor még egyedinek számított Romániában, ám azóta Brassóban is készítettek hasonlót. Ezt azóta többször is kihelyezték olyan belterületnek számító helyszínekre, ahol szemmel láthatóan gyakran kószálnak – sokszor károkat okozva – a nagyvadak. A csapdát többnyire Székelyudvarhely belterületén vetették be – jelenleg is használják –, próbálkozásaik során pedig három medvét sikerült elfogniuk – fejtette ki Mărmureanu-Bíró Leonárd, Az egyesület igazgatója elmondta, mindhárom esetben zajokkal stresszelték az elfogott nagyvadakat, majd rövid időn belül szabadon engedték őket saját területükön, távol a lakott területektől. Követték mindennapjaikat: gyakran látták az egyedeket az etetőknél táplálkozni, emberek közelébe azonban többet nem merészkedtek.
– magyarázta a szakember.
Noha a medvék mindenevők, sokat kísérleteztek a szakemberek, hogy milyen csalival csábítsák csapdába azokat. Egyértelmű, hogy a csokoládé, illetve a különböző húsok bizonyultak a leghatékonyabbnak. Jelenleg lejárt szavatosságú pástétomot, párizsit vetnek be.
A berendezés elkészítésében egy székelyudvarhelyi cég segített, amelytől meg lehet rendelni a csapdát, meghirdették az elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP) is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A felszerelés húszezer lejbe kerül, és további 5 ezer lejt kell költeni egy utánfutóra, amivel szállítható is.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.
szóljon hozzá!