Fotó: Barabás Ákos
Kötelezhetik-e a szülőt arra, hogy akarata ellenére beoltassa gyerekét, ki vállal felelősséget az esetleges szövődményekért? Hargita megyei szülőkkel találkoztak pénteken Székelyudvarhelyen Benedek Zakariás és Vass Levente parlamenti képviselők, akikkel az oltástörvény képviselőházi megszavazásáról, valamint esetleges módosításokról beszélgettek.
2017. november 12., 18:132017. november 12., 18:13
2017. november 12., 18:142017. november 12., 18:14
A szenátusban már megszavazták az oltástörvényt, a jelenleg véleményezésen lévő tervezet november végére kerül a képviselőház plénuma elé – mondta el Vass Levente, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője.
személy szerint maga is mellette szavaz – tette hozzá. A pénteki beszélgetés, amelyen Hargita megyei szülők csoportjának kérésére vett részt, véleménye szerint nem a konfliktusról, hanem a megértésről szólt.
– fogalmazott a politikus.
Fotó: Barabás Ákos
Ez az, amiben törvényhozóként beavatkozhatunk, hogy bevezessünk olyan előírásokat, amelyek például azt teszik kötelezővé, hogy az illetékesek minden komplikációt jelentsenek a megyei igazgatóságoknak és az oltásbizottságoknak. Az Egészségügyi Világszervezet egy populációban 95 százalékos átoltottsági arányt javasol, Romániában az oltásellenes szülők aránya hét százalék körül van. Én azt gondolom, hogy
– jelentette ki Vass. Hozzátette, minden egyes orvosi beavatkozás, egy egyszerű injekció is kockázattal jár, amivel az orvostudománynak számolnia kell.
Fotó: Barabás Ákos
Az oltások kötelezővé tétele nem egyedülálló Európában, a vonatkozó nemzetközi törvény megengedi ezt.
– ismertette Vass Levente. A jelenlegi törvénytervezet szankciókat tartalmaz: ha a szülő nem megy el a felkészítőkre, figyelmeztetésben részesül, ha utána nem oltatja be gyerekét, akár 10 ezer lejes összegig bírságolhatják. Jónak tartja, hogy
Bár a tervezet nem az RMDSZ kezdeményezése, azon dolgoznak, hogy az módosításokkal a legjobb formában kerüljön elfogadásra – fűzte hozzá.
Fotó: Barabás Ákos
Egyelőre román nyelvű szórólap készült a törvény népszerűsítésére, statisztikai adatokkal, oltásnaptárral. A tájékoztatás nyelvéről még nem voltak tárgyalások, azonban Benedek Zakariás képviselő úgy véli, ahol a népesség aránya eléri a húsz százalékot, ott törvény szerint a kisebbség nyelvén is történik tájékoztatás.
Oltásnaptár
Születéskor a B típusú hepatitisz ellenes oltást már a kórházban megkapja a kicsi, majd az első héten következik a BCG beadása, két hónaposan a hexavalens oltás, négy és tizenegy hónaposan ennek az emlékeztető oltása, tizenegy hónaposan bekapja a ROR-t, míg ötévesen az ismétlő oltást erre, amit hatévesen követ a tetravalens oltás, tizennégy évesen ennek a felnőttekre alakított változata.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Órákon keresztül áramszünet lesz több székelyudvarhelyi háztartásban kedden.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
szóljon hozzá!