Beke Csilla a júliusi kézdivásárhelyi tiltakozáson
Fotó: Gecse Noémi
A törvényes határidő utolsó napjaiban benyújtották az óvást a terrorizmusért öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Beke István és Szőcs Zoltán ügyében – adta hírül Facebook-oldalán Beke István felesége.
2018. december 02., 19:432018. december 02., 19:43
Az óvás az ítélet törvényességére vonatkozik, ezért kérik annak megsemmisítését, továbbá Beke István és Szőcs Zoltán felmentését, illetve az óvás idejére a büntetés felfüggesztését. A fellebbezéseket november 23-án, illetve 28-án iktatták, arra hivatkozva, hogy a „tett”, amiért elítélték a két férfit, „nem összesíti a bűntény alkotóelemeit”, erre
arra alapozva, hogy a vádlottakat olyan tettért ítélték el, melyet a büntetőjog nem ír elő.
„Jogállamban nem történhetett volna meg az ártatlanság teljes mellőzése, a tisztességtelen eljárás, a bizonyítékok hiányában való elítélés, a jogi besorolás megváltoztatása – nem azért ítélték el őket, amivel megvádolták –, hogy börtönbe zárásuk után négy hónappal indokolták meg ítéletet, akadályozva a védelmet az utolsó védekezési lehetőségében, az óvásban is” – fogalmaz Beke Csilla. Felidézi, hogy három éve, Szent András-napján kezdődött a „kálváriájuk”.
– olvasható a bejegyzésben. Beke Csilla felidézi, hogy alapfokon pontosan annyi időre ítélték el a két vádlottat, amennyit előzetesben már letöltöttek, majd végül öt-öt évre. Ha beleszámítják, amit eddig letöltöttek, a munkát, a fogvatartási körülményeket, a jó magaviseletet, jövő évben törvényesen szabadulhatnak. Beke Istvánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi elnökét és Szőcs Zoltánt, a HVIM erdélyi szervezetének vezetőjét júliusban öt-öt éves börtönbüntetésre ítélte terrorizmusért a román legfelsőbb bíróság. Azért állították őket bíróság elé, mert lehallgatott beszélgetéseikből és az előbbi lakásán talált petárdákból a román hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a december elsejei román nemzeti ünnepre szervezett katonai parádén.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!