Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Egy hét múlva, szeptember 28-án kezdődik el Romániában a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának beadása. Minden olyan személy jogosult rá, akinél eltelt hat hónap a második adag beadása óta. Kizárólag mRNS-alapú, tehát Pfizer- vagy Moderna-oltást adnak harmadik dózisként, annak is, aki először AstraZeneca-oltóanyagot kapott.
2021. szeptember 22., 18:352021. szeptember 22., 18:35
2021. szeptember 22., 19:492021. szeptember 22., 19:49
A romániai Covid-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV), az egészségügyi minisztérium, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP), valamint a Romániai Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség (ANMDMR) képviselői szerdán közös munkamegbeszélés során eldöntötték, hogy szeptember 28-án elkezdődik Romániában a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának beadása. A megbeszélésen részt vett Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter, Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára és a Romániai Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség elnöke, Robert Ancuceanu.
Az országos oltáskampányt koordináló bizottság által kibocsátott közleményben kifejtik, tekintettel a romániai súlyos járványügyi fejleményekre és az állampolgárok egészségügyi védelmére, a rendelkezésre álló tudományos adatok alapján
A harmadik dózisként mindenki mRNS-alapú vakcinát kap – áll még a közleményben.
A harmadik adag ajánlott a 65 év felettieknek, a krónikus betegségben szenvedőknek (életkortól függetlenül), az egészségügyi és szociális ellátó központokban, illetve más veszélyeztetett csoportokban dolgozóknak, illetve a tanügyi alkalmazottak számára. Továbbá
A harmadik adag kizárólag mRNS-vakcinát tartalmaz, függetlenül az első adagtól. Így az AstraZeneca-oltóanyaggal beoltott személyek is a Pfizer vagy a Moderna vakcinájának egyikét kapják meg – olvasható a közleményben. Mivel a Johnson&Johnson vakcinájával végzett immunizálás Romániában május 4-én kezdődött, az ezzel immunizált személyek esetében jelenleg nem szükséges az emlékeztető adag beadása.
Meghaladta a hétezret az egy nap alatt azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Romániában szerdán – ilyen sok napi esetet tavaly december óta nem regisztráltak az országban. Az elmúlt huszonnégy órában közel 54 ezer tesztet végeztek.
Az oltásra való jelentkezés a már ismert módon történik, beleértve a központokban történő foglalás nélküli megjelenést, vagy az országos oltási platformon keresztül történő időpontfoglalást.
A szociális otthonokban élők, mozgásképtelenek vagy hajléktalanok esetében ugyanazt a vakcinázási módszert alkalmazzák, azaz a megyei közegészségügyi igazgatóságok által biztosított mobilcsapatok segítségével kaphatják meg az oltás harmadik dózisát.
Mint írják, a védőoltás továbbra is biztonságos és hatékony megoldás a Covid-19 világjárvány legyőzésére, a Romániában használt vakcinákat pedig az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), a legszigorúbb döntéshozó testület engedélyezte, amely európai szintű szakértőket tömörít.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.
Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.
Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.
17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.
A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.
5 hozzászólás