A vezetékrendszert kiépítették, a terület rendezési tervének elfogadása van folyamatban
Fotó: Veres Nándor
A Budapest Gyógyfürdő Zrt. szakembercsapatával konzultált a székelyudvarhelyi városvezetés a Szejkefürdőn kiépítendő gyógyfürdőkomplexum kapcsán – jelentette be a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. A tényleges beruházásig azonban még sokat kell várni, hiszen egyelőre csupán a fürdő víz- és szennyvízhálózatát építették ki, a zonális rendezési terv elfogadása még nem történt meg.
2019. április 07., 22:152019. április 07., 22:15
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala komoly beruházást tervez a Szejkefürdőn – közölte kérésünkre a sajtóosztály, hozzátéve, hogy az elmúlt két évben jelentős előrelépés történt egy ott építendő gyógyfürdőkomplexum érdekében.
„Több fúrást végeztek a szakemberek, illetve vízmintát is vettek. Ezek hivatalos értékelését hamarosan meg kell kapnia a városházának. Annyi azonban bizonyos, hogy
– fejtette ki Zörgő Noémi sajtószóvivő. A terület szennyvíz- és esővíz-elvezető rendszerének kibővítése már megtörtént, a beruházáshoz szükséges 1,3 millió lejt a város a vidékfejlesztési program pályázatán nyerte meg. Az összegből a gerincvezetékeket fektették le, amelyekre a strand körüli épületek, illetve a környékbeli villák is csatlakozhattak.
Bontás és építkezés. Ezzel számolnak
Fotó: Veres Nándor
A zonális rendezési terv (PUZ) – a budapesti szakemberekkel folytatott megbeszélés tárgya – hat különböző részt különít el: a zöldövezetek (amelyek rendeltetését nem lehet megváltoztatni), az Orbán Balázs sírhelye, illetve a székely kapuk körüli övezet (ennek a rendeltetése sem fog megváltozni), a Székelyföldi Legendárium által tervezett Mini-Erdély Park (amelynek az építkezési munkálatai már elkezdődtek) és az Orbán Balázs Emlékház (amely szintén itt kapna helyet). Az ötödik rész a borvízmúzeum környéke, itt területrendezés, parkoló kialakítása és az épület felújítása szerepel a tervekben. A hatodik részt,
Emellett egy, a turisták fogadására alkalmas felület kialakítása is szerepel a tervben. „A Szejkén jelenleg található teljes infrastruktúra elavult, így az új rendezési terv kéri az épületek lebontását és újak építését” – jegyezte meg a sajtószóvivő.
A székely kapuk megmaradnak
Fotó: Veres Nándor
A Budapest Gyógyfürdő Zrt. vezérigazgatója, Szőke László által vezetett magyarországi szakemberekből álló küldöttség a rendezési terv konzultációja után a helyszínen is megnézte a lehetőségeket, és mint megtudtuk, az együttműködés következő lépéseként egy koncepciótervet fognak készíteni a gyógyfürdőre. A megvalósításhoz szükséges források egyelőre azonban nem állnak a város rendelkezésére, terv szintjén van csak elképzelés, hogy a szükséges pénzt „romániai, európai uniós, de akár magyarországi források bevonásával” tervezik előteremteni.
A szejkei kádasfürdőt és strandot 2017 nyarán, váratlanul zárták be: a döntés az udvarhelyi polgármesteri hivatal műszaki igazgatósága és a népegészségügyi igazgatóság által végzett ellenőrzés után született. Utóbbi ugyanis olyan hiányosságokat tárt fel akkor, amelyeket saját forrásaiból a város nem tudott volna pótolni. A strand állapota mellett a működtetésben is rendellenességeket fedeztek fel: a karbantartással megbízott személy fénymásolt bérleteket osztott a kádasfürdőbe érkező vendégeknek.
Az elmúlt években a szejkei gyógyfürdő és strand karbantartását – a terület takarítását, a fű lenyírását és a medencék vizének tisztán tartását – a városvezetőség egy személyre bízta, ő azonban 2017-től már nem vállalta a feladatot, így mást kerestek. Az akkor már megvásárolt, de a bezárás miatt fel nem használt bérletek értékét utólag megtérítette a hivatal, a fürdő azonban azóta sem nyitott meg.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás