A szilván tavasszal még az látszott, hogy egy része túlvészelte a fagyokat, de a később növekedésnek indult gyümölcsök időközben szinte mind lepotyogtak a fákról
Fotó: Bálint István
Legalább 80 százalékos a terméskiesés idén a tavaszi fagyok okozta pusztítás miatt. Akkor még úgy tűnt egyes gyümölcsfajták esetében, hogy kisebb károk árán túlvészelték a kemény mínuszokat, ám később azoknak is odaveszett a termése.
2025. július 21., 10:322025. július 21., 10:32
A korábban becsültnél is kiterjedtebb terméskárokhoz vezetett a gyümölcsöskertekben az áprilisi időjárás, amikor jócskán fagypont alá csökkent a hőmérséklet több napon át, megdöntve a korábbi fagyrekordokat is. Hargita megye egyes részein közel -14 fokig süllyedt a hőmérséklet, máshol kissé enyhébb volt a fagy, de az éppen virágzás közben lévő, illetve virágzás előtt álló gyümölcsfákban még az is komoly kárt tett.
A barack-, ringló és cseresznyeszilva-termés leszedésével idén biztosan nem kell fáradozzanak a gyümölcsöskertek tulajdonosai, legalábbis Hargita megye térségében nem. A kései fagyok nagy károkat okoztak a gyümölcsösökben.
Már akkor biztos volt, hogy a barack- és cseresznyetermésnek búcsút lehet mondani, később, a virágbomlás után már az is látszott, hogy még kiterjedtebb a kár a korábban becsültnél,
Sokan arra panaszkodnak, hogy a meggy, a málna, a ribizli és a szilva sem hozott termést idén, így sem szörpöt, sem lekvárt nem tudnak készíteni, mint más években, de van, ahol még kóstolónak való mennyiség sem termett, illetve terem a gyümölcsfákon és a bogyós gyümölcsök bokrain.
Még az előzetesen becsültnél is sokkal nagyobb károkat okoztak az április eleji fagyok a gyümölcsöskertekben. A gazdák csak a virágbomlás után szembesültek a szomorú valósággal a fagykárok mértékét illetően.
„Most már végleg eldőlt, hogy nagy a kár. Kezdve a szilvától az almáig, tehát mindenféle gyümölcsöt, a csonthéjasokat is beleértve. Másokkal is beszélgettem, mindenki panaszkodik, főleg a szilva esetében, ami tavasszal még úgy nézett ki, hogy kötődött, elég szépen. A keményebb, -7, -8 fokos fagyok idején jó duzzadt, fehér bimbós állapotban voltak, majd kivirágoztak, és látszott, hogy van egy kicsi kötődés is, de
Én eléggé átvizsgáltam, hogy nem-e a szilvadarazsak okozták a potyogást, nem-e fiziológiai az ok, tehát egy természetes hullás, amikor a fa próbál egyensúlyba kerülni, de nem ezek az okok és a kártevők sem, a fagy okozta” – magyarázta Székely Csaba agrármérnök, gyümölcstermesztő.
Más szakemberekkel is konzultált, a szakirodalomban is utánaolvasott, és arra jutott, tavasszal még azért nem látszott a károk pontos mértéke, mert a szilván egy álkötődés alakult ki, tehát a gyümölcs elkezdett növekedni, de benne a mag nem fejlődött, így később lehullt a fáról. Ebben az is közrejátszott, hogy
– fűzte hozzá a szakember, aki 20 éve termeszt gyümölcsöt Nyikómalomfalván, de ilyen esztendőre nem emlékszik. Volt ugyan 7–8 éve még egy olyan tavasz, amikor virágzás idején jött a pusztító fagy, de az idei olyan erős volt, hogy már bimbós állapotban elvitte a termést – részletezte a különbséget, úgy fogalmazva, hogy idén minden a lehető legrosszabbul jött össze.
Sok kertben csak elvétve látni gyümölcsöt a fákon. Nagy a terméskiesés
Fotó: Barabás Ákos
Ami a több gyümölcsfajtát illeti, elmondta, meggyből alig pár szem termett, a málnával viszont nincs baj, legalábbis nála, de lehet, hogy a megye hidegebb térségeiben van, ott ugyanis erősebb volt a tavaszi fagy. A diófajták esetében elég széles a skála, és többnyire a fajtától függően van, amelyiken lesz termés, másokon viszont egyáltalán nem. Ugyanez a helyzet a körtével és az almával is.
Tehát ahhoz képest, hogy milyen hideg volt, például a golden, amit errefelé citromalmának neveznek, kimondottan várakozáson felül alakult. Tehát ezek valószínűleg fagytűrőbbek.
Körtében is vannak olyan fajták, ahol egy sincs, más fajtákon pedig kóstolónak megmaradt a fákon 5–6 körte” – magyarázta a szakember. Jellemzően inkább azokon a fákon maradt meg a termés, amelyek kimondottan fagyvédett helyen állnak, például a ház előtt vagy a házfal mellett.
Székely Csaba szerint általánosságban legalább 80 százalékos a gyümölcstermés-kiesés mértéke idén, de akár a 85 százalékot is elérheti.
Az országos fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) vezetőjét, Cristian Popescu Piedonét érintő ügyben tart házkutatásokat kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) – értesült az Agerpres hírügynökség ügyészségi forrásokból.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter hétfőn bejelentette az egészségügyi rendszert érintő tervezett intézkedéseket.
Nagyon megszenvedi a turisztikai ágazat a vakációs utalványok értékcsökkentését és az önrészfizetési kötelezettséget. Ezt csak tetézi az áfaemelés – a két intézkedés együttes hatása miatt csődközelbe kerülhetnek egyes turisztikai vállalkozások.
Hét embert evakuáltak a Máramaros megyei Rónaszék településen, miután beomlott egy korábbi sóbánya. Az érintett területet négyezer négyzetméteren lezárták – tájékoztatott hétfőn este a Máramaros megyei prefektúra sajtószolgálata.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az aránytalan bérköltségeket és a digitalizáció késését.
Közzétették hétfőn a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának végleges eredményeit.
A hétvégén országszerte csökkenni fog a hőmérséklet, és szombattól kiterjedt területeken várhatók zivatarok – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) következő két hétre szóló előrejelzéséből.
Szerdán figyelmeztető sztrájkot tartanak, jövő héten pedig általános sztrájkba lépnek a polgármesteri hivatalok alkalmazottai és a szociális ellátásban dolgozók.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
1 hozzászólás