Kilencen maradtak a csoportban. A fertőzöttek számától függetlenül nem kell beszüntetni a tevékenységet
Fotó: Barabás Ákos
Tizenhét, a székelyudvarhelyi Tábor-lakónegyedi napközi otthonba járó kisgyerek betegedett meg bárányhimlőben, többségük az egy hete véget ért vakáció idején fertőződött meg. Noha ritkán jár szövődményekkel, és többnyire csak tüneti kezelést igényel, a bárányhimlő nagyon ragályos, így zárt gyerekközösségben hamar terjed a fertőzés. Függetlenül attól, hogy jobb gyerekkorban átesni rajta, pár orvosi tanácsot nem árt megszívlelni.
2018. február 19., 11:412018. február 19., 11:41
2018. február 19., 13:182018. február 19., 13:18
Mónika három- és ötéves gyereke is ugyanabba a vegyes korosztályú csoportba jár. Mindkettőjüknél már a vakáció előtti napokban hasmenés, hőemelkedés jelentkezett, a szünidő elejére aztán kipöttyösödtek. A harmadik gyerekét váró anyuka is orvoshoz ment, aki azonban megnyugtatta, hogy mivel kislánykorában már átesett a betegségen, a magzattal együtt védelmet élveznek a fertőzéssel szemben.
– mondta lapunknak Lukács Kinga, a Csillagvár Napközi Otthon vezetője. Hozzátette, a többi gyerek szülei időközben jelezték, hogy kicsinyeik a nagyobb testvérektől már korábban elkapták a bárányhimlőt, így valószínűleg több fertőzés nem lesz a tanintézetben. A többi napközinél érdeklődve megtudtuk, hogy
Bárányhimlő ebben a szezonban mindig van, azonban a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóságnál nem jelentettek fertőzéses eseteket. Ennek oka, hogy a betegek otthon gyógyulnak, csak szövődmények kialakulásakor utalják őket kórházba – közölte érdeklődésünkre Lázár Cecília, az igazgatóság járványtanász főorvosa. Hozzátette,
A beteget nem szabad közösségbe vinni, ezzel csökkenthető a fertőzés terjedése. Éppen ezért az, hogy egy közösségen belül tizenöt fertőzött gyerek van, még nem ok arra, hogy egy tanintézetet bezárjanak, azonban fontos a gyerekek három héten keresztül történő napi szűrése, a fokozottabb odafigyelés, így a felületi fertőtlenítés, a gyakoribb kézmosás és a szellőztetés. A betegség 10–21 napos lappangási idő után hőemelkedéssel, akár lázzal jelentkezik, rossz közérzettel, fejfájással, izomfájdalommal társulva, majd a vírus jelenlétét az egész testet beborító jellegzetes kiütés igazolja, amely a hólyagok megjelenése előtti pár naptól azok pörkösödéséig fertőz cseppfertőzés (köhögés, tüsszentés) és a hólyagok nedve révén. Emiatt
A varicella, népiesen hólyagos- vagy bárányhimlő rendkívül ragályos, piros, viszkető, hólyagos kiütéseket és lázat okozó vírusos megbetegedés, azonban akik átestek rajta, általában egy életre védettekké válnak – tudtuk meg Nagy Levente gyermekorvostól. A fejbőrtől kezdődően az egész testet ellepik az apró hólyagok, beleértve akár a szájüreget is. A viszkető kiütések elvakarása felülfertőződéssel járhat, akár egész életére megbélyegezve az egyént elcsúfíthatja az arcbőrt. A viszketés enyhítésére mentolos keveréket szoktak használni, felülfertőződés esetén ebbe antibiotikumot tesznek.
Zuhanyozhat, azonban a bőrét hajszárítóval vagy fertőtlenített, puha törülközővel finoman leitatva szárítkozhat, ugyanakkor tiszta és vasalással fertőtlenített alsónemű napi cseréje javasolt. Ha már jól érzi magát, melegen öltözve és a társaságot kerülve rövid időre friss levegőre mehet. Bármennyire egyértelmű a betegség típusa,
– fűzte hozzá Nagy Levente.
Noha általában jóindulatú betegség, ritkább esetben, kortól függetlenül, akár súlyos szövődménnyel is járhat, többnyire azoknál, akiknek valamilyen okból gyenge az immunrendszerük. Ezek közül leggyakoribb a hólyagok vagy pörkök helyének bakteriális felülfertőződése. Immunhiányos állapotban súlyos toxikus állapot következhet be, bevérzett hólyagokkal. Felnőtt korban viszonylag gyakrabban kialakulhat tüdőgyulladás, ritkábban agyvelőgyulladás, májgyulladás, ugyanakkor ízületi és vesegyulladás is megjelenhet.
„Megelőzésként javallott a védőoltás, azonban elég kevesen igénylik” – jegyezte meg a szakorvos. Ez főleg azon felnőttek esetében lenne fontos, akiket gyerekkorban elkerült a vírus, hiszen minél előrehaladottabb a beteg életkora, annál súlyosabbak és nehezebben viselhetők a tünetek. Gyakori, hogy a páciens egy ideig az ágyból sem tud felkelni.
Ez is fertőz, és bár kezelhető, lefolyása nagyon fájdalmas, akár fantomfájdalom is maradhat utána. Ha az arcideg oftalmikus ágát érinti, szaruhártyafekélyt okozhat, amely tartós látásromlást idéz elő, más esetben arcidegbénulást, egyensúlyzavart, vagy herpeszvírus okozta agyvelőgyulladást.
Érdeklődésünkre Nagy Levente elmondta, hogy az anyatejes csecsemők és kisgyerekek többsége kétéves korig védett a vírussal szemben. A kisterhesség alatt fellépő bárányhimlőnél, a placentán áthaladó vírus a magzatban okozhat idegrendszeri és végtagfejlődési rendellenesség, esetleg alacsony születési súly is előfordulhat. Ha a kismama a terhesség vége felé fertőződik meg, akkor enyhe magzati fertőzés alakul ki, ha viszont az anyánál a tünetek a szülést követő 2–5 napon jelennek meg, az 30 százalékban súlyos betegséget okozhat az újszülöttben. A terhesség alatt megjelenő övsömör magzatkárosító hatása nem ismeretes, ugyanis az anya szervezetében jelen van a specifikus ellenanyag, amely megvédi a magzatot.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!