Megélhetést jelent a tejtermelés, így mindenképp elviszik a csarnokba
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kevesen hordják a tejet a kápolnásfalusi begyűjtőhöz, hiszen ebben az időszakban vemhesek vagy már megborjúztak a tehenek. A járványügyi helyzet sem segít rajtuk, hiszen a gazdák jó része idős, így nem szívesen mennek ki az utcákra. Szerencsés eset, ha a gyerekek be tudnak segíteni.
2020. április 07., 21:452020. április 07., 21:45
„Inkább a bizonytalanság az, ami megterheli a gazdákat ebben az időszakban, hiszen nem minden esetben tudják, hogy mit szabad megtegyenek, ezért is fordítunk nagy erőket a tájékoztatásukra. Persze
– fejtette ki lapunknak Benedek László, a kápolnásfalusi gazdaegyesület elnöke. Mint mondta, a helybéliek jelenleg attól tartanak inkább, hogy miként tudják eladni az állataikat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A helyi tejcsarnokhoz ellátogatva azt tapasztaltuk, hogy nagyon kevés termelő viszi oda a tejet, amelyet végül a székelykeresztúri tejgyárba szállítanak el. Lőrincz Mária, aki begyűjti és ellenőrzi a tejet, már tudta, hogy csak négy gazdára kell várnia, akik reggel fél nyolc körül megérkeznek és a lehető legrövidebb időn belül távoznak is. Éppen nyitáskor találkoztunk, amikor
Mint mondta, különösen odafigyelnek a higiéniára a koronavírus-járvány miatt, így nemcsak érkezésekor, de távozásakor is fertőtlenít.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A gazdák maguk töltik ki a hozott tejet. Az is szembetűnő volt, hogy senkinek sem kellett mondani semmit, mindenki nyugodtan várakozott az ajtóban, egyszerre csak egy ember ment be a helyiségbe.
így ottlétünkkor csupán negyven liter gyűlt össze. A tejcsarnok dolgozójától tudjuk, hogy ehhez nincs köze a koronavírusnak, ez ebben az időszakban egyébként megszokott, hiszen a tehenek jó része vemhes vagy frissen borjúzott.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az állatok ráadásul kevesebb tejet is adnak, ha még nincsenek kihajtva a legelőkre. Azután ugyanis duplázódik a mennyiség, és persze néhány gazdával több jön el a begyűjtőhöz. A probléma gyökere azonban mélyebben keresendő, hiszen az utóbbi időszakban sok helyi felhagyott a tejtermeléssel az alacsony értékesítési árak miatt.
Rendszerint az idősek szokták elhozni a tejet a csarnokba, de az utóbbi időszakban van olyan család, ahol szüleiket féltve a fiatalok vállalták el ezt a munkát. Nem ennyire szerencsés Péter Lajos, akinek a gyereke nem tud besegíteni.
– fogalmazott. Mint mondta, ezúttal nem tudott sokat hozni, hiszen a család is fogyasztja, illetve a rokonoknak és barátoknak is ad belőle. Máskor pedig a házánál vásárolják fel a fogyasztók, de ez nagyon kiszámíthatatlan.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Más helybéliekkel egyetértve azt nyilatkozta, hogy pénzt is keveset kap a csarnoknál a tejért – mindössze 1,1 lejt literéért –, de nincs mit tenni. Ő maga egyébként nincs megijedve a járványügyi helyzet miatt, de azért tart tőle, így minden óvintézkedést igyekszik megfelelni.
Hasonló helyzetben van Gergely István is, aki két kanna tejjel érkezett a begyűjtőhöz. Rámutatott, három tehene van, amelyikből most csak kettőt tud megfejni. Rendszerint leszűri, lehűti a tejet és így hozza a csarnokba, de az alacsony ár miatt sokszor maga sem látja értelmét ennek. A mezőgazdasági munkát elvégzi, hiszen ezt szokta meg, de ő sem szívesen jár az utcákon a mostani helyzetben – szögezte le.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
2 hozzászólás