Megélhetést jelent a tejtermelés, így mindenképp elviszik a csarnokba
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kevesen hordják a tejet a kápolnásfalusi begyűjtőhöz, hiszen ebben az időszakban vemhesek vagy már megborjúztak a tehenek. A járványügyi helyzet sem segít rajtuk, hiszen a gazdák jó része idős, így nem szívesen mennek ki az utcákra. Szerencsés eset, ha a gyerekek be tudnak segíteni.
2020. április 07., 21:452020. április 07., 21:45
„Inkább a bizonytalanság az, ami megterheli a gazdákat ebben az időszakban, hiszen nem minden esetben tudják, hogy mit szabad megtegyenek, ezért is fordítunk nagy erőket a tájékoztatásukra. Persze
– fejtette ki lapunknak Benedek László, a kápolnásfalusi gazdaegyesület elnöke. Mint mondta, a helybéliek jelenleg attól tartanak inkább, hogy miként tudják eladni az állataikat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A helyi tejcsarnokhoz ellátogatva azt tapasztaltuk, hogy nagyon kevés termelő viszi oda a tejet, amelyet végül a székelykeresztúri tejgyárba szállítanak el. Lőrincz Mária, aki begyűjti és ellenőrzi a tejet, már tudta, hogy csak négy gazdára kell várnia, akik reggel fél nyolc körül megérkeznek és a lehető legrövidebb időn belül távoznak is. Éppen nyitáskor találkoztunk, amikor
Mint mondta, különösen odafigyelnek a higiéniára a koronavírus-járvány miatt, így nemcsak érkezésekor, de távozásakor is fertőtlenít.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A gazdák maguk töltik ki a hozott tejet. Az is szembetűnő volt, hogy senkinek sem kellett mondani semmit, mindenki nyugodtan várakozott az ajtóban, egyszerre csak egy ember ment be a helyiségbe.
így ottlétünkkor csupán negyven liter gyűlt össze. A tejcsarnok dolgozójától tudjuk, hogy ehhez nincs köze a koronavírusnak, ez ebben az időszakban egyébként megszokott, hiszen a tehenek jó része vemhes vagy frissen borjúzott.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az állatok ráadásul kevesebb tejet is adnak, ha még nincsenek kihajtva a legelőkre. Azután ugyanis duplázódik a mennyiség, és persze néhány gazdával több jön el a begyűjtőhöz. A probléma gyökere azonban mélyebben keresendő, hiszen az utóbbi időszakban sok helyi felhagyott a tejtermeléssel az alacsony értékesítési árak miatt.
Rendszerint az idősek szokták elhozni a tejet a csarnokba, de az utóbbi időszakban van olyan család, ahol szüleiket féltve a fiatalok vállalták el ezt a munkát. Nem ennyire szerencsés Péter Lajos, akinek a gyereke nem tud besegíteni.
– fogalmazott. Mint mondta, ezúttal nem tudott sokat hozni, hiszen a család is fogyasztja, illetve a rokonoknak és barátoknak is ad belőle. Máskor pedig a házánál vásárolják fel a fogyasztók, de ez nagyon kiszámíthatatlan.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Más helybéliekkel egyetértve azt nyilatkozta, hogy pénzt is keveset kap a csarnoknál a tejért – mindössze 1,1 lejt literéért –, de nincs mit tenni. Ő maga egyébként nincs megijedve a járványügyi helyzet miatt, de azért tart tőle, így minden óvintézkedést igyekszik megfelelni.
Hasonló helyzetben van Gergely István is, aki két kanna tejjel érkezett a begyűjtőhöz. Rámutatott, három tehene van, amelyikből most csak kettőt tud megfejni. Rendszerint leszűri, lehűti a tejet és így hozza a csarnokba, de az alacsony ár miatt sokszor maga sem látja értelmét ennek. A mezőgazdasági munkát elvégzi, hiszen ezt szokta meg, de ő sem szívesen jár az utcákon a mostani helyzetben – szögezte le.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
2 hozzászólás