Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi vegyi kombinát vezetői szerint a törvények, a kedvezőtlen időjárás, a szomszédságukban felépült kereskedelmi központ a „vétkes” a szennyezésért, sőt: úgy vélik, egyáltalán nincs szó ökológiai bombáról.
2010. február 24., 20:112010. február 24., 20:11
2010. március 08., 13:342010. március 08., 13:34
Fotó: Boda L. Gergely
Volt további magyarázat: az a csapat, amelyik annak idején tárgyalásokat folytatott Románia Európai Uniós csatlakozásáról, nem volt tisztában az Azomureş helyzetével, ezért az ülepítőt hulladéktárolóként tüntették fel, s mint ilyent, 2009-ben be kellett volna zárni. „A régi ülepítő 2006-tól nem működik, ami azt jelenti, hogy semmit nem öntöttünk azóta bele, hanem kezdtük kiszedni a kémiai anyagokat. 2009-től működik a korszerű új ülepítő, így tehát egyik sem ökológiai bomba” – fogadkozott a kombinát vezetőségi tagja. Beismerte, nem tudják, mennyibe kerülne az ökologizálás teljes költsége, az egyik ajánlat szerint az előrejelzés 22 millió euró volt, így egyelőre a legsürgősebb teendők esetében ezzel az összeggel számolnak.
Fotó: Boda L. Gergely
Azt is megtudtuk, hogy a marosvásárhelyi és környéki lakosságon csupán az imádkozás segíthet, abban az esetben ugyanis, ha kedvezőtlen az időjárás (például szélcsend van), akkor igencsak érezhető marad az ammónia, mert nincs kellő technológiájuk. „A tavalyi büntetéseket azért szabták ki, mert a 30 perces mérések átlaga magasabb volt a megengedettnél, az egész napos azonban a törvényes keretek között maradt. Bele kellene írni az új működési engedélybe, hogy amennyiben az időjárás miatt van határérték-túllépés, akkor ne büntessék a céget” – mondta Angela Podină.
Mi az a greenwashing?
Angolszász nyelvterületen ezt a szót használják arra a jelenségre, amikor egy cég zöldebbnek próbálja magát beállítani, hogy így nyerje meg a vásárlók, ügyfelek kegyeit. A szó a whitewashing kifejezés kifordítása, ami magyarul – kis kényszerű képzavarral élve – szerecsenmosdatást jelent.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
Egy személy súlyos, egy másik pedig enyhébb sérüléseket szenvedett, miután két autó ütközött össze hétfőn este a Maros megyei Zoltánon.
Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.
Koncertek, vásárok, borsétány, szórakoztató- és gyermekprogramok várják mindazokat, akik Marosvásárhelyen töltik a hétvégét, és bekapcsolódnak a 28. alkalommal megszervezett városnapokba.
szóljon hozzá!