A fakeresztek felállítása kapcsán indult büntetőeljárást lezárták
Fotó: Pinti Attila
Nem követtek el semmilyen bűncselekményt a román szélsőséges Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet tagjai és szimpatizánsai, amikor tavaly júliusban fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben – áll a csíkszeredai ügyészség által elküldött dokumentumban, amely egyúttal a büntetőeljárás lezárását is jelenti. A döntés ellen bíróságon fog fellebbezni Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács.
2024. április 24., 13:262024. április 24., 13:26
2024. április 24., 13:372024. április 24., 13:37
A csíkszeredai ügyészség lezárta a kivizsgálást az úzvölgyi katonatemetőben tavaly július 8-án történt beavatkozás ügyében, amikor a Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja tagjai és szimpatizánsai 150 fakereszttel vonultak a helyszínre, és ezeket felállították az általuk „ott nyugvó román hősöknek” nevezett katonák emlékére. Emellett egy nagyobb, több mint 5 méter magas keresztet is felállítottak.
Ismét az úzvölgyi haditemetőre irányul a figyelem, miután románok egy csoportja arra készül szombaton délután, hogy fakereszteket rakjon az eltávolított betonkeresztek helyére. A Székelyhon a helyszínről tudósít.
A fakeresztek felállítása azután történt meg, hogy június végén egy dormánfalvi polgármesteri hivatal megbízásából eltávolították a korábban általuk felállított betonkereszteket, emlékművet és zászlósort, mert jogerős bírósági ítélet kötelezte őket erre, kimondva, hogy mindez törvénytelen módon történt.
Eltávolították az úzvölgyi betonkereszteket. A Bákó Megyei Törvényszék ítélete szerint érvénytelen a betonkeresztekre kiadott építkezési engedély, ezért el kell távolítani azokat. Mint kiderült, a keresztek eltávolítása csütörtökre virradóra történt meg.
A július 8-án történtek után, miután két nappal előtte a Hargita megyei tanács elnöke, Borboly Csaba feljelentést tett a készülő törvénytelen akció miatt, a rendőrség a helyszínen tapasztaltak alapján indított büntetőeljárást az ügyben, ehhez csatolták később a Csíkszentmárton polgármestere, Birtalan Sándor, illetve más személyek által benyújtott feljelentéseket is.
Fotó: Pinti Attila
A dokumentumot a napokban kézbesítették az érintetteknek.
Fotó: Pinti Attila
Kérdésünkre Birtalan Sándor csíkszentmártoni polgármester elmondta, ők is megkapták az ügyészségtől a tájékoztatást, amelyben az általuk jelzett bűncselekmények, mint gyűlöletkeltésre, tulajdon megrongálására, erőszakra, diszkriminációra való felbujtás nem történt.
Fotó: Pinti Attila
„Hargita Megye Tanácsával van egy megállapodásunk, a jogászok dolgoznak azon, hogy a bíróságon fellebbezzünk az ügyészség megállapítása ellen” – tette hozzá a községvezető, a további lépésekre utalva.
A SRI kezdeményezésére a bukaresti táblaíróság nemkívánatos személlyé nyilvánított Romániában egy német állampolgársággal rendelkező egyetemi hallgatót, akinek a jelenlétét nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.
A Felső-Maros mentén, a Szászrégen és Maroshévíz közötti útszakaszon védőhálókat szerelnek az utászok.
Április 1-jétől nő a cigaretta jövedéki adója, a miniszteri rendelet már meg is jelent a Hivatalos Közlönyben.
Az emberek látását ellenőrző, majd a fénytörési rendellenességeket szükség esetén lencsékkel korrigáló optometrista hatalmas segítsége lehet a szemorvosnak – utóbbihoz azok a betegek kerülnek, akiknek beavatkozást igénylő kóros elváltozásai vannak.
1990. március 19-én kezdődött el az, amit ma „fekete márciusként” emlegetünk: a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kizárólagos magyar tannyelvűségét követelő tüntetésből etnikai összecsapás lett.
A Rádió GaGa 2024-es évben debütált, nagy népszerűségnek örvendő, Duma Duba névre keresztelt guruló stúdiója idén márciusban ismét útnak indul, és megkezdi turnéját.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek három tinédzsert, akik súlyosan bántalmazták egyik iskolatársukat, és egyikük meg is késelte hastájékon az áldozatot.
Havonta nyilvánosságra fogják hozni ezután az elnöki hivatal kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan.
2 hozzászólás