A múlt évi drágítások után idén legtöbb felsőoktatási intézményben nem változtattak a tandíjak összegén. Még így is sokba kerülhet a felsőoktatás: a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetemen például évi 5000 euróba kerül a tandíj, ha angolul tanulná az orvostudományt az ember. Ezzel az ország egyik legdrágább szakjává lépett elő ez a szak.
2011. július 17., 15:122011. július 17., 15:12
2011. július 17., 15:532011. július 17., 15:53
A gazdasági válságra hivatkozva múlt évben több helyen is megnövelték a tandíj összegét, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen az általános orvos, fogorvos és gyógyszerész hallgatók azóta évi 8000 lejt kell fizessenek, ha nem jutnak be tandíjmentes helyre, de egyéb szakok esetében is 4000 lejbe kerül egy évi tandíj. A legdrágább – talán az egész országban – az angol nyelvű orvosi szak, ott évi 5000 eurós hozzájárulás fejében kaphatnak majd oklevelet a hallgatók. Az több mint 21.000 lejes tandíjat jelent függetlenül attól, hogy külföldi vagy román állampolgár a hallgató. Az angol nyelvű szakon ráadásul nem is hirdetnek ingyenes helyet, csupán 40 költségtérítéses hely szerepel az egyetem felvételi kínálatában.
Nem drágítottak az egyetemek
A leendő orvosok mellett azt mondják, még a művészek oktatása kerül sokba, ezt támasztja alá a temesvári Nyugati Egyetem, példája, ahol 10 ezer lejt kérnek a tandíjköteles diákoktól a zenei előadó-művészeti szakon. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem ennél jóval kisebb díjakkal dolgozik: 2000 és 2600 lej közötti évi összeget fizethet, ha nem jut be állami helyre a hallgató. Legolcsóbb a zenetanár és színháztudomány szak, ott 2000 lejes tandíjat kérnek évente, tanévenként 2200 lejbe kerül a színművészeti és bábművészeti szak, valamint a mozgásművészet, a legtöbbet, 2600 lejt kérnek évente a rendező és látványtervező szakon.
A Petru Maior Egyetemen is csak múlt évben változott a tandíj, akkor 2000-ről 2200 lejre emelték az oktatás költségét minden alapképzéses szakon. A mester- és doktor képzés kerül ennél többe: 2500-2800 lejbe kerül a mesterképzés tanévenként, míg a doktorképzésért 3 500 lej kérnek.
A Sapientián kérnek a legkevesebbet
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen még mindig euróban gondolkodnak, míg a csíkszeredai karon minden szakon 250 eurós tandíjat kérnek, a marosvásárhelyi karon évi 400 eurót kell fizetni, ami körülbelül 1700 lejnek felel meg most. Ezzel úgy tűnik, itt a legolcsóbb is tandíjasnak lenni, kivétel, ha fordítónak tanul az ember, akkor 750 euró a tandíj, ami 3200 lejnek felel meg.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!