Fotó: Barabás Ákos
Nagyjából 8,3 millió lej áfa- és jövedelemadó-visszaosztásból származó összeget osztott szét Hargita Megye Tanácsa a helyi önkormányzatok büdzséjének kiegészítésére. Az idei keret lényegesen kisebb a tavalyinál, de az udvarhelyszéki települések vezetőségének mindegyike lemondott egy kisebb összegről azért, hogy segítse az udvarhelyi kórházat.
2018. január 22., 12:562018. január 22., 12:56
Noha tavaly év elején több mint 11 millió lejt oszthatott szét költségvetés-kiegészítésként a helyi önkormányzatok között Hargita Megye Tanácsa, idén nagyjából 8,3 millió lej érkezett e célra – fejtette ki Bíró Barna Botond, a megyei testület alelnöke, hozzátéve, hogy intézményük az áfa- és jövedelemadóból visszaosztott összegek 17,25 százalékáért felel.
Mint mondta,
„Az tapasztalható, hogy összességében idén minden Hargita megyei önkormányzat kisebb kezdő-költségvetéssel rendelkezik, mint tavaly. Reméljük, hogy fél éven belül javul a helyzet, különben nagy bajok lesznek a településeken” – jegyezte meg Bíró.
Udvarhelyszéken összesen 3,15 millió lejt oszthatott szét a megyei önkormányzat – közölte lapunkkal az alelnök. Az egyes településeknek utalandó pénzösszegek meghatározásakor
A polgármesterekkel való egyeztetésen abban is egyetértettek a településvezetők, hogy mindnyájan lemondanak egy kisebb összegről, amit Székelyudvarhelynek utal a megyei tanács. Az így összegyűlt 150 ezer lejre azért van szükség, hogy a városi kórháznak meglegyen az önrésze egy pályázathoz, amelyben egy nagyjából 1,5 millió lej értékű CT-t vásárolna.
– jegyezte meg Bíró.
Lukács Antal kórházigazgató lapunknak elmondta, hogy egy a mostaninál jóval korszerűbb komputertomográf megvásárlásáért pályázna az egészségügyi intézmény: az újat a bent fekvő betegek vizsgálatára használnák, míg a meglévőt a sürgősségi részleg kapná meg. Így nem csak gyorsabban, de nagyobb hatékonysággal tudják majd ellátni a betegeket.
– jelentette ki Lukács.
A polgármesterek közti összefogásnak köszönhetően egyébként Székelyudvarhely kapta a legnagyobb költségvetés-kiegészítést, vagyis 270 ezer lejt.
Az egyik legkisebb összeget – 95 ezer lejt – Máréfalva kapta a megyei önkormányzattól, ám Kovács Imre polgármester nem kesereg, hiszen a közpénzügyi adminisztráció által utalt kezdő-költségvetésük valamivel jobban alakult a többi községéhez képest. Onnan ugyanis közel 850 ezer lejt kaptak a központi költségvetésből. Mint mondta, szolidaritásból mondtak le a megyei tanácstól kapott összeg egy részéről, így támogatva a kevésbé szerencsés településeket. Egyébként az említett 95 ezer lejt a szenny-, illetve az ivóvízhálózatuk bővítésére és utcák modernizálására kérték.
Korond községnek összesen 145 ezer lej utalt a megyei tanács, amiből a községközpont és Pálpataka közti út modernizálásához szükséges terveket készítik el, valamint bútorzatot vennének a napközibe, amelynek a megépítését tavasszal kezdik el. Katona Mihály polgármester azt is elmondta, idén összességében 487 ezer lejjel kisebb kezdőköltségvetésből kell dolgozniuk, mint a tavaly, de a pénzek elosztásakor így is igyekeztek segíteni a náluk is rosszabbul járt községeken, illetve fontosnak tartották az udvarhelyi kórház támogatását is. Az idei évet 1,46 millió lejjel kezdik – amihez még hozzájönnek a célirányosan kiutalt pénzek –, míg 2017-ben 1,94 millióból gazdálkodhattak. Katona abban reménykedik, hogy év középén valóban lesz költségvetés-kiegészítés.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépest.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
szóljon hozzá!