Fotó: Barabás Ákos
Nagyjából 8,3 millió lej áfa- és jövedelemadó-visszaosztásból származó összeget osztott szét Hargita Megye Tanácsa a helyi önkormányzatok büdzséjének kiegészítésére. Az idei keret lényegesen kisebb a tavalyinál, de az udvarhelyszéki települések vezetőségének mindegyike lemondott egy kisebb összegről azért, hogy segítse az udvarhelyi kórházat.
2018. január 22., 12:562018. január 22., 12:56
Noha tavaly év elején több mint 11 millió lejt oszthatott szét költségvetés-kiegészítésként a helyi önkormányzatok között Hargita Megye Tanácsa, idén nagyjából 8,3 millió lej érkezett e célra – fejtette ki Bíró Barna Botond, a megyei testület alelnöke, hozzátéve, hogy intézményük az áfa- és jövedelemadóból visszaosztott összegek 17,25 százalékáért felel.
Mint mondta,
„Az tapasztalható, hogy összességében idén minden Hargita megyei önkormányzat kisebb kezdő-költségvetéssel rendelkezik, mint tavaly. Reméljük, hogy fél éven belül javul a helyzet, különben nagy bajok lesznek a településeken” – jegyezte meg Bíró.
Udvarhelyszéken összesen 3,15 millió lejt oszthatott szét a megyei önkormányzat – közölte lapunkkal az alelnök. Az egyes településeknek utalandó pénzösszegek meghatározásakor
A polgármesterekkel való egyeztetésen abban is egyetértettek a településvezetők, hogy mindnyájan lemondanak egy kisebb összegről, amit Székelyudvarhelynek utal a megyei tanács. Az így összegyűlt 150 ezer lejre azért van szükség, hogy a városi kórháznak meglegyen az önrésze egy pályázathoz, amelyben egy nagyjából 1,5 millió lej értékű CT-t vásárolna.
– jegyezte meg Bíró.
Lukács Antal kórházigazgató lapunknak elmondta, hogy egy a mostaninál jóval korszerűbb komputertomográf megvásárlásáért pályázna az egészségügyi intézmény: az újat a bent fekvő betegek vizsgálatára használnák, míg a meglévőt a sürgősségi részleg kapná meg. Így nem csak gyorsabban, de nagyobb hatékonysággal tudják majd ellátni a betegeket.
– jelentette ki Lukács.
A polgármesterek közti összefogásnak köszönhetően egyébként Székelyudvarhely kapta a legnagyobb költségvetés-kiegészítést, vagyis 270 ezer lejt.
Az egyik legkisebb összeget – 95 ezer lejt – Máréfalva kapta a megyei önkormányzattól, ám Kovács Imre polgármester nem kesereg, hiszen a közpénzügyi adminisztráció által utalt kezdő-költségvetésük valamivel jobban alakult a többi községéhez képest. Onnan ugyanis közel 850 ezer lejt kaptak a központi költségvetésből. Mint mondta, szolidaritásból mondtak le a megyei tanácstól kapott összeg egy részéről, így támogatva a kevésbé szerencsés településeket. Egyébként az említett 95 ezer lejt a szenny-, illetve az ivóvízhálózatuk bővítésére és utcák modernizálására kérték.
Korond községnek összesen 145 ezer lej utalt a megyei tanács, amiből a községközpont és Pálpataka közti út modernizálásához szükséges terveket készítik el, valamint bútorzatot vennének a napközibe, amelynek a megépítését tavasszal kezdik el. Katona Mihály polgármester azt is elmondta, idén összességében 487 ezer lejjel kisebb kezdőköltségvetésből kell dolgozniuk, mint a tavaly, de a pénzek elosztásakor így is igyekeztek segíteni a náluk is rosszabbul járt községeken, illetve fontosnak tartották az udvarhelyi kórház támogatását is. Az idei évet 1,46 millió lejjel kezdik – amihez még hozzájönnek a célirányosan kiutalt pénzek –, míg 2017-ben 1,94 millióból gazdálkodhattak. Katona abban reménykedik, hogy év középén valóban lesz költségvetés-kiegészítés.
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
szóljon hozzá!