A korondi községháza. Ma már csak emlék a felirat
Fotó: Beliczay László
A Hargita Megyei Törvényszék elutasította a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresetét, hogy határozza meg, mekkora összegű pénzbírságot kell fizetnie Korond polgármesterének. Katona Mihályra korábban a Marosvásárhelyi Ítélőtábla rótt ki bírságot, de összeg megállapítása nélkül.
2019. november 12., 08:582019. november 12., 08:58
A korondi Községháza felirat eltávolításával kapcsolatos eltérő értelmezés miatt sportnyelven azt is mondhatnánk, hogy a labda ide-oda pattog a Hargita Megyei Törvényszék és a Marosvásárhelyi Ítélőtábla között.
Katona Mihályt áprilisban jogerősen ítélték rekord összegű bírság kifizetésére, mert az ítélőtábla szerint elmulasztotta végrehajtani a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
Rekordösszegű pénzbírság, illetve késedelmi kamat kifizetésére kötelezte a Marosvásárhelyi Ítélőtábla Korond polgármesterét a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt.
A szeptemberben indított újabb bírósági eljárás során a Dan Tanasă vezette egyesület azt kérte a Hargita Megyei Törvényszéktől, hogy határozza meg a polgármester által fizetendő bírság és késedelmi kamat pontos összegét. A törvényszék ezt a beadványt elutasította.
A történet kulcskérdése a Községháza felirat eltávolításának elmulasztása miatti bírság eltérő értelmezése a Hargita Megyei Törvényszék és az ítélőtábla részéről. 2016-ban született jogerős ítélet a felirat levételéről az ADEC kezdeményezésére, amit végre is hajtottak. Mivel a Marosvásárhelyi Ítélőtábla akkor azzal indokolta döntését, hogy a községháza román megfelelője nem a „primăria”, hanem „casa comunală” vagy „casa comunei”, 2017-ben új feliratot tettek ki, amelyen Primăria helyett Casa Comunală szerepelt a Községháza fordításaként. Emiatt az ADEC újabb pert indított Katona Mihály ellen, azt kérve a bíróságtól, hogy kötelezzék a községvezetőt pénzbírság kifizetésére az első jogerős ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt, noha az megtörtént.
A Hargita Megyei Törvényszék tavaly decemberben úgy rendelkezett, hogy a polgármester köteles a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő pénzbírságot fizetni minden nap késlekedésért, miután az a végzés jogerőssé válik. Mivel a vitatott feliratot januárban levették, a községvezető így mentesült volna a bírság kifizetése alól – a most hozott ítélet indoklásaként is ezt a végzést jelölték meg.
Az egyesület fellebbezése után viszont idén áprilisban
Az ADEC számára napi 100 lejes késedelmi kamat kifizetését is megítélték, szintén a jelzett időponttól számítva. A bírság a jelzett időszakban érvényes országos bruttó minimálbért véve alapul mintegy 280 ezer lejt jelenthet, a késedelmi kamatként felszámolt, az egyesületnek fizetendő összeg pedig elérheti a 80 ezer lejt. Mivel most nem sikerült meghatároztatnia a bírság összegét, az ADEC-nek lehetősége van ismét az ítélőtáblához fellebbezni. A községvezető kérdésünkre azt mondta, most nem szeretne nyilatkozni, megvárja a jogerős bírósági ítéletet.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
2 hozzászólás