A tanulók nem értettek egyet azzal az intézkedéssel, miszerint minden tanóra után más terembe kell menniük
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Transilvania Kereskedelmi Szakközépiskola diákjai hétfőn reggel spontán tiltakozásba kezdtek, és a tanórák közötti folyamatos tanteremcsere miatt az igazgatónő lemondását követelték. A másfél órás megmozdulás eredményeként, a tanfelügyelőség jelenlétében az igazgatónő lemondott.
2017. október 02., 14:212017. október 02., 14:21
Sorina Mihaela Bălan igazgatónő távozását követelték a Transilvania Kereskedelmi Szakközépiskola diákjai, mivel nem értettek egyet azzal az intézkedéssel, miszerint minden tanóra után más terembe kell menniük.
Ezt a rendszert az idei tanévtől vezette be az iskolavezető, a diákok pedig nehezményezték, hogy ezzel a kikapcsolódásukat és feltöltődésüket szolgáló szünetekből veszítenek értékes perceket, továbbá saját osztálytermet és saját padot találnak megfelelőnek. Emellett a fiatalok sérelmezték, és hétfői megmozdulásukkal felhívták a figyelmet arra is, hogy
az idei tanévkezdet óta (azaz egyszerre két osztályközösségnek is ugyanazt a termet kellett volna használnia), amit úgy oldottak meg, hogy az egyik osztály a folyosón vagy az udvaron várakozott.
Egyesek tudni vélték, hogy az igazgatónő azért ragaszkodott a „költözködés” bevezetéséhez, mert meglátása szerint fontosabb, hogy a tanároknak legyen saját termük, hiszen számukra nehezebb az órák közötti költözködés, mint a diákoknak. A tanulók szerint a szóban forgó „költözős” intézkedéssel sem a tanulók, sem a tanárok nem értettek egyet, de az intézményvezető mégis a bevezetéséről döntött, ezért szervezték meg – főként a tizenkettedikesek – a közösségi oldalon a hétfő reggeli megmozdulást:
A tiltakozás nem véletlenül esett október 2-ára, hiszen reggel a Maros Megyei Tanfelügyelőség és az érdekvédelmi szakszervezetek küldöttségeit várták az intézménybe, hogy közvetítsenek a vezetőség és a tanárok, illetve a vezetőség és a szülői bizottság között kialakult nézeteltérések megoldásában. Ioan Macarie főtanfelügyelő az Agerpres hírügynökségnek elmondta, korábban jelzések érkeztek a tanfelügyelőséghez, hogy menedzsmentgondok adódtak a középiskolában.
Fotó: Haáz Vince
„Múlt héten sok panaszt kaptunk a szülőktől amiatt, hogy a gyerekeknek egyik tanteremből a másikba kellett költözniük. Ezért a tanfelügyelőség küldöttsége ma (hétfőn – szerk. megj.) reggel az intézménybe érkezett, hogy megoldást találjunk a súlyos menedzsmenti és kommunikációs hiányosságokra. Nem tudom, mi vezetett a tiltakozáshoz,
Az igazgatónő benyújtotta a lemondását, iktatta a titkárságon, a tanfelügyelőség igazgatótanácsának pedig ezt tudomásul kell vennie” – fogalmazott Ioan Macarie.
Tévések az iskolaudvaron. Nem mindennapi eseményre igyekeznek
Fotó: Haáz Vince
A helyszínen tartózkodott a Spiru Haret Oktatási Szakszervezet Maros megyei elnöke, Ioan Săcărea is, aki szerint a szakkabinetes oktatásszervezés csupán ürügy volt a botrány kirobbantásához és az igazgatónő lemondatásához. „Az igazgatónő javasolta az oktatóknak, hogy az új tanévet szakkabinetes oktatással kezdjék el.
Ez a próbálkozás nem járt sikerrel, kiváltotta a diákok elégedetlenségét, azt állítják, hogy nem jut idejük enni, és a szünet alatt nem érnek el egyik szakkabinetből a másikba. Nem tartom normálisnak, hogy lemondásokhoz jussunk, hiszen ezt az ügyet meg lehet oldani, az iskola azonban táborokra oszlott, a tanfelügyelőség pedig felerősítette a meglévő feszültséget. Nem hiszem, hogy ezután jobb lesz, és kár, mert ebben a középiskolában 9,60-as érettségi átlagot értek el.
Meggyőződésem, hogy a háttérben olyan erők is szerepet játszottak, amelyek nem tesznek jót az intézménynek” – nyilatkozta az Agerpresnek Ioan Săcărea.
Úgy értesültünk, hogy a Transilvania középiskola tanárai egyhangúlag egyetértettek abban, hogy keddtől, október 3-ától visszatérnek az osztálytermi oktatásszervezéshez – az igazgatónő által elrendelt tanári szakkabinetessel ellentétben –, a hétfőn elmaradt tanórákat pedig bepótolják, a legtöbb diák ugyanis a mintegy másfél órás tiltakozás után azonnal elhagyta az intézményt. Egyesek szerint az iskola vezetősége azzal fenyegetőzött, hogy a tiltakozás miatt levonják a magaviseleti jegyüket, és nem engedik őket érettségizni, az egyetem előtti közoktatási szakszervezet vezetője, Cornel Cruceanu azonban megnyugtatta őket, hogy erről szó nincs.
A helyszínt csendőrök és rendőrök biztosították, Sorina Mihaela Bălan igazgatónő pedig nem nyilatkozott sem a háttérügyekről, sem a tiltakozásról, sem a lemondásáról.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
szóljon hozzá!