Fotó: Nicușor Dan/Facebook
Az alkotmánybíróság csütörtökön megalapozatlannak ítélte és elutasította Nicușor Dan beadványát, amellyel az elnök a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő tartalmak terjesztésének büntetését szigorító törvényt támadta meg.
2025. július 17., 18:322025. július 17., 18:32
Az alkotmánybírák egyhangúlag a beadvány elutasítása mellett döntöttek. Ez volt az első beadvány, amelyet államfővé választása óta benyújtott az alkotmánybírósághoz Nicușor Dan – írja az Agerpres.
Csütörtöki közleményében az alkotmánybíróság rámutatott, hogy a Nicușor Dan által bírált törvény világos, pontos és kiszámítható, illetve hogy egy európai demokratikus társadalomban „nem lehet elfogadni, hogy a véleménynyilvánítás szabadságára hivatkozva védjék olyan ideológiák értékeit és elveit, amelyek egész népcsoportok kiirtására irányuló politikai és intézményi mechanizmusokat alapozták meg”.
Indoklásában a testület rámutatott, hogy a történelem során
Ezek a totalitárius politikai rendszerek megsértették a jogállamiság, az emberi jogok és a demokrácia elveit.
A vizsgált törvény célja indokolt és legitim, mivel a büntetőjog sajátos eszközeivel a demokrácia alapvető értékeit és elveit igyekszik megvédeni a demokratikus politikai rendszerek alapjait súlyosan veszélyeztető cselekményekkel szemben – érvelt a testület.
Az alkotmánybíróság emlékeztetett ugyanakkor, hogy
Nicușor Dan államelnök arra hivatkozva támadta meg az alkotmánybíróságon a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő tartalmak terjesztésének büntetését szigorító törvényt, hogy
Beadványában hangsúlyozta, a román államnak kötelessége határozottan fellépni a gyűlöletkeltés és a diszkriminációra uszítás minden formája ellen, de ezt kiegyensúlyozott eszközökkel és az alkotmány előírásainak szigorú betartásával kell megtennie, különben éppen ellentétes hatást vált ki.
– szögezte le.
Az államfő azt is felrótta, hogy a törvény nem definiálja egyértelműen a „fasiszta” és a „legionárius” fogalmakat, ami eltérő joggyakorlathoz vezethet. Az elnök szerint ugyanakkor a jogszabály előírásai sértik a kultúrához való hozzáférés jogát, valamint az információ- és a szólásszabadságot.
Becslések szerint mintegy 3 millió euró értékben több mint 200 kilogramm kábítószert foglaltak le a Marosvásárhelyi Szervezett Bűnözés Elleni Brigád és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei.
Júliusban is folytatódik a nyári szabadtéri filmvetítések sorozata a marosvásárhelyi Somostető területén található szabadtéri amfiteátrumban.
Feltételesen szabadlábra helyezték csütörtökön az eddig a târgșori börtönben fogva tartott Elena Udrea volt turisztikai minisztert.
A Bukaresti Dinamo 1948 klub szurkolóinak meghatározó része nem sportkedvelőként, hanem provokátorként érkezett hétfőn délután az FK Csíkszereda elleni szuperligás mérkőzésre Csíkszeredába.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Korábban csak román, francia, angol és német nyelven voltak elérhetők a megyei munkaerő-ügynökségek honlapjai – még Hargita és Kovászna megyében is. A Székely Figyelő Alapítvány nyelvi jogi diszkriminációra hivatkozva lépett fel az ügyben – sikerrel.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 15 megye folyóira.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Kihirdette Nicușor Dan államfő csütörtökön azt a törvényt, amelyik rendeletek kiadására hatalmazza fel a kormányt a parlamenti szünet idejére.
szóljon hozzá!