Makkai Péter államtitkár együttműködéséről biztosította a civil szervezeteket
Fotó: Rab Zoltán
Nem az anyagi keretek szűkössége jelenti a legnagyobb gondot a civil szférában tevékenykedő szociális szolgáltatók számára, hanem sokkal inkább az állami apparátus irányából észlelhető jóérzés hiánya, a közalkalmazottak negatív hozzáállása – fogalmazódott meg azon a marosvásárhelyi tanácskozáson, ahol Makkai Péter János, a Munkaügyi és Szociális védelmi minisztérium államtitkára és Csép Éva Andrea parlamenti képviselő, a munkaügyi bizottság alelnöke találkozott a Maros megyei szociális szolgáltatók képviselőivel.
2021. március 20., 14:072021. március 20., 14:07
2021. március 20., 14:082021. március 20., 14:08
A Gecse Dániel utcai református egyházközség tanácstermében szervezett találkozón az Oázis, az Alpha Transilvana, az Ügyes Kezek, a Rheum Care, a HIFA Románia, a Talentum alapítványok, a Divers Egyesület, az Unitarcoop, a Kálvin idősotthon, a Gyulafehérvári Caritas, a Maros Megyei Cukorbeteg Gyermekek Egyesülete, a Kelet-európai Szaporodás-egészségtani Intézet képviselői osztották meg gondjaikat, elsősorban mindazt amit az állami hivatalok részéről folyamatosan tapasztalnak.
A működési engedélyek megszerzését említették elsősorban, a különböző tevékenységek akkreditációját, illetve a támogatási keret szűkösségét, vagy éppenséggel annak hiányát.
Makkai Péter János, a Munkaügyi és Szociális védelmi minisztérium államtitkára köszöntőjében elmondta, ő is a civil szférából érkezik református lelkészként. „Ugyanabban a táborban harcolunk, azért, hogy megküzdjünk a szociális problémákkal” – tette hozzá. Azt is kiemelte, hogy
„A szociális szolgáltatásoknak a felét a civil szféra kínálja, alapítványok, egyesületek, egyházak. Biztosítom önöket, hogy amíg én ott vagyok, az Önök oldalán vagyok” – mondta a politikus, aki ígéretet tett arra, hogy részt vesz egy olyan találkozón is, ahol a civilek mellett jelen lesznek az érintett állami hivatalok képviselői is.
Fotó: Rab Zoltán
A jelenlevő alapítványok, egyesületek vezetői ismertették tevékenységeiket, illetve azt is, hogy szám szerint hány személyről gondoskodnak, akár a nappali foglalkoztatási központokban, otthoni betegápolás során, akár hátrányos helyzetű fiatalokról, fogyatékkal élő felnőttekről vagy védett otthonokról, ingyen ebédről legyen szó.
– hangzott el. Velük szemben az állami szolgáltatók a központi költségvetésből jutnak hozzá azokhoz az összegekhez, amelyekre szükségük van.
Többen is beszámoltak arról, hogy a törvények nem egyértelműek, a hivatalokban pedig nem kapnak egyenes magyarázatot a kérdéseikre, a hivatalnokok sok esetben meg sem hallgatják a kérdéseiket, segítségre nem számíthatnak részükről.
– sorolták a sérelmeiket.
Fotó: Rab Zoltán
A találkozó végén többen is megfogalmazták, hogy remélhetőleg ez egy változást hozó sorozat első lépése. „Van remény, mert végre meghallgatott valaki és azt ígérte, hogy változtatni fog” – mondta a Székelyhonnak Kacsó Erika, a Talentum Alapítvány ügyvezetője. Koreck Mária, a Divers Egyesület elnöke szerint nagy probléma a közalkalmazottak viszonyulása, de remélhetőleg az is változik majd. Jakab István, a Kálvin Idősotthon igazgatója arról beszélt, hogy a hozzájuk címzett kérdőívet, amiben a szükségleteiket mérték fel, kitöltötte, visszaküldte, de még egy köszönöm se érkezett az állami hivatal részéről.
– hangsúlyozta Alexandru Lupșa, az Alpha Transilvana elnöke.
A találkozó végén Makkai Péter államtitkár úgy értékelte, hogy az államnak kell megtennie az első lépést, hiszen kötelessége gondoskodnia ezekről a szolgáltatókról. Ami a központi költségvetést illeti, kijelentette, hogy „arra van pénz, amire akarnak, hogy legyen”, ő pedig mindent megtesz, hogy a szociális szférától ne levágják, hanem biztosítsák a működésükhöz szükséges összegeket.
A nehézségeikről beszéltek az alapítványok képviselői
Fotó: Rab Zoltán
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
1 hozzászólás