Nagy számban éltek a nők a második eséllyel
Fotó: REAL - A doua sansa/Facebook
Volt, aki az analfabetizmus terhét tette le, volt, aki munkahelyet talált, de ha csak közösséget – melyben célokat kapott – akkor sem nevezhető eredménytelennek azoknak a pedagógusoknak a munkája, akik az iskolát korán elhagyó gyermekeket, fiatalokat és felnőtteket oktatták a Real projekt keretében. A hároméves lefutású pályázatot a Hargita és Kovászna megyei tanfelügyelőségek közösen vitték végig, most pedig a kihívásokról és eredményekről beszéltek.
2024. január 24., 21:062024. január 24., 21:06
Glodeanu Cristinel, Hargita megye főtanfelügyelő-helyettese projektmenedzserként számolt be a „második esély” típusú, európai uniós finanszírozású program részleteiről. A két megye tanfelügyelősége 2002-ban közösen pályázott az iskolázatlanság miatt hátrányos helyzetbe került fiatalok és felnőttek oktatásához szükséges anyagiakra. Ez eleve igen komplex feladat volt, közbejött azonban a pandémia, mely igencsak megnehezítette a dolgukat.
többek között Székelykeresztúrról, Székelyudvarhelyről, Siménfalváról, Nagygalambfalváról, Kászonaltízről, de Bodzafordulóról, Sepsiszentgyörgyről, Gelencéről, Uzonból, Zaboláról és Kőröspatakról is.
Fotó: REAL - A doua sansa/Facebook
A két megyében, a Pedagógusok Háza szakembereinek segítségével első lépésben 526 oktató kapott módszertani felkészítést, ők pedig összesen 620 személyt tanítottak, akiknek életkora 12 és 64 év között volt.
A résztvevők többsége nő volt.
A célcsoportba tartozókat – nagy százalékban romákat – nem volt elég a tanulás előnyeivel kecsegtetni, anyagilag is motiválták őket az iskolába való visszatérésre,
Ugyanakkor tanszereket tartalmazó hátizsákot, higiéniai és ruhacsomagot is kapott minden iskolába járó. Az oktatók számára is több juttatást biztosítottak, de a résztvevő iskoláknak is jutott egy-egy laptop, fényképezőgép, iskolabútorzat, fogyóanyagok és sportszerek.
Sok gyakorlati tevékenységgel tették vonzóvá az iskolát a projekt keretén belül
Fotó: REAL - A doua sansa/Facebook
A kedvezményezettek között voltak olyanok, akik sosem jártak iskolába, vagy ha jártak is valamikor, sosem végeztek el egy elemi osztályt sem (Zaboláról 25 ilyen személy jelentkezett egy csoportba), így már
Sokaknak jelentett nagy erőfeszítést az óralátogatás, mert munka után ültek be a padokba. Előfordult, hogy a szülők és gyermekeik együtt jártak az órákra, vagy fiatal anya a csecsemőjével jelent meg az iskolában. Az sem volt egyedi élethelyzet, hogy
Az oktatók, koordinátorok mindenkinek a helyzetét követték, személyre szóló beavatkozási tervet készítettek, de megyénként három szakember pályaválasztási tanácsadást is tartott a résztvevőknek.
A projekt során azt is megtudhatták a kedvezményezettek, hogy az iskola lehet más is, mint amit ők annak idején maguk mögött hagytak –
Fotó: REAL - A doua sansa/Facebook
Mint Bartolf Hedwigtől megtudtuk, a nehézségek mellett sok elégtételt is kaptak: ilyen volt például az is, amikor egy parajdi nő elújságolta, hogy
A résztvevők több más apró sikerélményüket is megosztották oktatóikkal.
A projekt végén elmondható, hogy a célcsoportból – amelyből legtöbben már több mint négy éve elhagyták az iskolát –
38-an közülük szakvizsgára is jelentkeztek, és agroturizmusban szereztek 3-as szintű kompetenciavizsgát – számoltak be a projekt kivitelezői.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!