Ezt állítják azok, akik bár a négy év alatt jól tanultak, mégis megbuktak az érettségin. Ezzel szemben olyan is van, aki szerint könnyű volt a vizsga, és nem is kellett sokat tanulni. A tanárok szerint pedig készülni, tanulni kell.
2011. július 06., 12:272011. július 06., 12:27
2011. július 06., 14:482011. július 06., 14:48
Ballagáskor még minden diák a sikerben bizakodott
Volt, akinek könnyen ment
A Puskás Tivadar Szakközépiskolában tavaly senkinek, idén pedig egyetlen diáknak sikerült az érettségije, Baló Zsolt 7,13-as átlaggal az egyedüli, aki átment a vizsgán. Az érettségit követően az intézmény vezetője, Újfalvi István lemondott az igazgatói tisztségről, Keresztély Irma Kovászna megyei főtanfelügyelő nem kommentálta az eredményeket, György Ervin prefektus pedig azt nyilatkozta, hogy az eredmények nem rosszak, hiszen nem lehetett puskázni, így akinek sikerült, az tudott is. Újfalvi István elmondta, egyetért abban a diákokkal, hogy például a romántételek félreérthetők voltak, nem volt összhang a szóbeli és írásbeli között, és ez megnehezítette a végzősök dolgát.
Baló Zsolt, az iskola egyetlen sikeresen érettségiző tanulója a Székelyhon.ro-nak azt mondta, a magyar érettségi egyszerű volt, a román és matematika viszont nehezebb, mint várták. Véleménye szerint bár sokan a tanárokat hibáztatják, nem ők tehetnek az eredményekről, hiszen a tavalyi sikertelenség miatt idén még nagyobb volt a szigor nemcsak az érettségi alatt, hanem egész évben. „A hangulat nagyon letört az iskolában, hiszen jó tanulók is elbukták az érettségit, és sokan nem is óvtak, hiszen kettes-hármas jegyekkel fölösleges lett volna. Az én átlagom 7,13, és elégedett vagyok vele, Brassóba készülök továbbtanulni, a Transilvania Egyetemre” – mondta Zsolt. Sepsiszentgyörgyön a másik szakiskolában, a Gámán Jánosban is mindössze egy diáknak sikerült az érettségije, a Constantin Brâncuşi-ban pedig kettőnek.
Sz. H. harmadik tanuló volt, és mégis megbukott az érettségin
Szigor volt és érthetetlen tételek
A helyzet Kézdivásárhelyen is hasonló, az Apor Péter Mezőgazdasági Szaklíceumban 224 diákból mindössze húsznak sikerült elsőre az érettségije, legtöbbjüket pedig románból vágták el – meséli Sz. H., az iskola egykori diákja, aki szintén románból bukta el a vizsgát. Elmondása szerint szerencsétől is függött az érettségi, olyan diák is volt, aki iskolába sem járt rendesen, mégis átment, egyedüliként egy osztályból. „Véleményem szerint a tanárok is hibásak, túl nagy volt a szigor, a tételek néhány helyen nem voltak elég érthetők, és a tanárok nem magyarázták el megfelelően. Ha megteszik, sokkal több lett volna az átmenő jegy” – magyarázta Sz. H. A sikertelenül érettségizett, egyébként jó tanuló diák azt is kifejtette, hogy szerinte a tanügyi törvénykezésen kellene változtatni úgy, hogy az ötös is átmenő jegy legyen. A nevét nem, de arcát vállaló diák szerint a szóbeliken is sok probléma adódott, hiszen nem jegyet adtak, hanem értékelést, ami semmit nem jelent az átlagjegy szempontjából.
A szakközépiskolákban voltak a legrosszabb eredmények Háromszéken
Az érettségre való felkészülés első osztályban kezdődik
Az érettségi kapcsán Háromszéken is – csakúgy, mint országszerte – mindenki hibáztat valakit. A diák a tanárt, a tanár a diákot és a rendszert, a szülő az iskolát, és sorolhatnánk. Ezért megkérdeztünk egy magyartanárt is, Bodó Annát, hogy mi a véleménye az idei érettségi vizsgáról és az azt követő botrányról.
„Hibás lenne itt bárki is? Érdekes lenne a sikeres diákok felől megközelíteni a témát: mit tettek ők, hogyan viszonyultak iskolához, felkészüléshez, az érettségihez mint komoly megmérettetéshez? Innen is kiderülhetne, hogy kik és mit mulasztottak el a 12 év alatt, mert az érettségire, érettségre való felkészítés, felkészülés első osztályban kezdődik” – mondta a tanárnő a Székelyhon.ro-nak. Bodó Anna magyar szakos tanárként úgy véli, a diákok írásképéből, szövegalkotási képességeiből, nyelvhasználatából kiderül sok minden, és ezzel meg lehetne előzni az ideihez hasonló eredményeket.
„Lehet döcögni ötösökkel, hatosokkal, egy kis tanári jóindulattal kaphat diplomát a tanuló 12 osztályról. Ez is jobb, mint semmi. Viszont idén a tanárok észrevették, hogy nem tudnak a diákjaik, ez biztos” – véli a tanárnő. A szaktanár azt is elmondta, amit már a tanfelügyelőség is évek óta szajkóz, hogy a tantárgyi követelmények nagyon megváltoztak az utóbbi években, és ezzel együtt az érettségi feladatok tételszerkezete is. De ezt a diákok tudják, és fel kell rá készülni, hiszen a hányavetin odalökött válaszokkal is sok pontot lehet veszíteni – vélik a tanárok. És ez be is bizonyosodott idén, hiszen a legalacsonyabb eredmények és átmenési arány született Kovászna megyében a rendszerváltás óta. A puskázásról Bodó Anna elmondta, mindig volt és mindig lesz, hiszen a diák mindig diák marad. Akár a felnőttek között, köztük is van becsületes és kevésbé becsületes. A jövőben pedig gondolkodásmódot kellene változtatni és hozzáállást – mondják a tanárok, és ezzel mindenki egyet is ért, hiszen az idei eredmények az érettségin egy valamiben jók: abban, hogy felrázzák a diákokat, tanárokat, szülőket egyaránt.
Fehérlő nárciszok törik meg a tavasz élénkzöldjét Erdőfüle határától nem messze, a Kankóskertben. A mezőt idén is őrzik, hogy a nárciszok természetes szépségükben virágozhassanak anélkül, hogy leszakítanák a látogatók.
Az alsó-háromszéki RMPSZ és a történelmi egyházak közös szervezésében 2025. május 23-án, pénteken 10 órától Sepsiszentgyörgyön lesz a hagyományos ökumenikus ballagási ünnepség a belvárosi református templomban.
Az Európai Filmek Fesztiválja idén első alkalommal érkezik Sepsiszentgyörgyre, ahol május 17–18-án a Cinema Arta by Cityplex moziban öt izgalmas vetítéssel várja az érdeklődőket. A program ingyenes.
A sokak által nagyra becsült építész műhelyébe enged betekintést az egyedülálló kiállítás, amelyet csütörtökön nyitottak meg a Székely Nemzeti Múzeumban. Az ünnepélyes alkalmon bejelentették: emlékszoba is készül Kós Károly tiszteletére.
A Kovászna megyei elsősegélyverseny 60. kiadását tartották meg ma Sepsiszentgyörgy főterén.
Több mint ötszáz kérelmet nyújtottak be a Kovászna Megye Tanácsa által meghirdetett pályázatra civilszervezetek, egyházak, ifjúsági és diákszervezetek, sportolók. A megyei önkormányzat idén 3,45 millió lejt fordított a támogatásukra.
Összeállításunkban a háromszéki középiskolák ballagási időpontjait gyűjtöttük egybe.
Jelenleg a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház csaknem mindegyik épületét korszerűsítik: építik, hőszigetelik, felszereléssel látják el azokat. András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint rövidesen az új sürgősségi osztály is elindulhat.
Erősítené sorait az Erdélyi Magyar Szövetség, amelynek képviselői szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatójukon az elnökválasztás alternatíváira is kitértek, állást foglalva Nicușor Dan mellett.
Újabb kortárs-tárlat nyílik meg az Erdélyi Művészeti Központban (EMÜK) szerdán 18 órakor. A főként erdélyi kötődésű alkotókat megszólító MAMŰ Mátrix az őket foglalkoztató kihívásokról ad egyfajta helyzetképet.
szóljon hozzá!