Amikor egy középiskolás több órát tölt iskolai teendőkkel, mint egy nyolc órát dolgozó szülő

Fejlettebb országokban hetedikben tanulják azt, amit itt negyedikben tanítanak, és sokan még büszkék is erre itthon. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Fejlettebb országokban hetedikben tanulják azt, amit itt negyedikben tanítanak, és sokan még büszkék is erre itthon. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Lesújtó és igencsak elgondolkodtató véleményt fogalmazott meg a hazai oktatási módszertanról Andreas Schleicher, az OECD oktatásért felelős igazgatója nemrég. Szerinte a romániai 15–16 éves diákok azért teljesítenek átlag alatt a sokat emelgetett PISA-teszten, mert az átlagnál alacsonyabb a kreatív problémamegoldó készségük. Oktatásban jártas szakértőt kérdeztünk arról, mi ennek az oka és mit kellene tenni a változás érdekében.

Hajnal Csilla

2020. március 01., 18:532020. március 01., 18:53

A PISA-teszteket a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kezdeményezte, miután minden elemzés azt mutatta, hogy a fejlődés legfőbb motorja a tudás, a kreativitás, az innovációs képesség. A 15–16 éves diákok képességeit összegző nemzetközi teljesítménymérési program 2018-as felmérésében

az utóbbi kilenc év legrosszabb teljesítményét érték el a hazai résztvevők.

A PISA-teszteket háromévente végzik el az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) országaiban, de nem csak ezekben. Andreas Schleicher, az OECD oktatásért felelős igazgatója nemrég Bukarestben egy oktatási témában szervezett államelnöki projekt keretében mondta el véleményét a hazai oktatással kapcsolatban, a tesztek eredményeire hivatkozva. Szerinte

Romániában a diákok kiválóan felmondják a megtanult ismereteket, képesek jól reprodukálni ezeket a tartalmakat, de az ország azért nincs a nemzetközi teszten részt vevők elitjében, mert nagyon hosszú időbe telik a diákoknak, hogy tudásukat ismeretlen helyzetekben, új összefüggésekben alkalmazzák.

„Az emberi készségek nagyon fontosak ma. Képes vagy-e az önálló gondolkodásra? Tudsz-e csapatban gondolkodni? Együtt tudsz-e dolgozni olyan emberekkel, akik másképp gondolkodnak, dolgoznak, mint te? Ezek a kérdések pedig nagyon eltérő megközelítést igényelnek a hazai oktatásban.

A tudáshoz vezető utat kell megtanítani

Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatásügyekért felelős ügyvezető alelnöke szerint a változást onnan lehetne kezdeni, hogy megtanítjuk a gyerekeknek a tudáshoz vezető utat, az információkeresés módját, és

el kellene gondolkodnunk azon is, hogy van-e értelme annak az információhalmozásnak, amivel a fiatalok fejét tömjük.

„A tanítás ne merüljön ki abban, hogy a diáknak információkat kell megjegyeznie. Természetesen van, amikor elkerülhetetlen, hogy történelmi dátumokat vagy akár Tutankhamon nevét kelljen bemagolniuk, de pusztán az ismeretek megjegyzése nem elég, rövid időn belül elfelejtik. Egyetemen tanítok, nyáron ha félbeszakad egy tantárgy, ősszel egy másik tantárgy keretében már nem tudják felidézni, amit tanultak. De azt, amit begyakoroltak, amivel dolgoztak, nagyon könnyen fel tudják idézni.

A hazai oktatásban az történik, hogy óráról órára meg kell jegyezni valamit, az iskolában elmondják, általában otthon át kell olvasni, meg kell tanulni. Főleg öt-nyolcban egész szövegeket próbálnak megjegyezni, és azt visszakérdezik valamilyen formában. Ez nem elég ahhoz, hogy az ember kiismerje magát az életben, és boldoguljon különböző helyzetekben” – fejti ki az oktatásügyekben jártas szakember. Rámutat,

nem elég, hogy a diákok csak a memóriájukat használják, hanem különböző készségeket is kellene fejleszteni bennük, ehhez pedig az iskola nagyon kevés mértékben járul hozzá,

és ezek a PISA-tesztek pont ezt mérik, ugyanis másképp nem tudják összehasonlítani a különböző országokban élő fiatalokat. Azt nézik, hogy ha elolvas egy hosszabb mondatot, akkor ki tudja-e hámozni a lényeget. Ha egy szöveges feladatot kap, amiben számolni kell, akkor felismeri-e, hogy ott mit mivel kell összeadni, szorozni. Nálunk az iskola évtizedek óta nagyon keveset változott ilyen irányba – mutatott rá a szakember.

Találjon összefüggéseket

Kérdésünkre, hogy a tanárképzés milyen irányba halad, Magyari Tivadar kifejtette, már harminc évvel ezelőtt, amikor ő járt egyetemre, mondták, hogy elsősorban nem tudást kellene adni, hanem inkább kifejleszteni azokat az eszközöket, amelyekkel a diák önállóan meg tudja szerezni a tudást.

A diákok memóriájával nincs gond. A kreativitással, helyzetfelismeréssel annál inkább. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin Galéria

A diákok memóriájával nincs gond. A kreativitással, helyzetfelismeréssel annál inkább. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

„Ez olyannyira nem működik, hogy amikor a tanárok megengedték a diákoknak, hogy használjanak különböző forrásokat egy felmérő írásakor, abban sem bizonyultak ügyesnek, hogy megkeressék az információt. Műveltségre és tájékozódásra is szükség van, de inkább a tudáshoz vezető utat kellene megmutatni, tanulja meg, hogyan kell keresni, találjon összefüggéseket, ebben azonban nagyon nem állunk jól, akárcsak Magyarország” – mondta el a szakember.

Kevesebb tananyag és óraszám

A tananyag jóval kisebb azokban az országokban, amelyek sorozatosan a legjobban teljesítenek a nemzetközi felméréseken, például néhány ázsiai országban és az észak-európai országokban. „Ott hetedikben tanulják, amit itt negyedikben tanítanak, és sokan még büszkék is erre itthon, közben ezek az országok jóval fejlettebbek, mint mi, mert idővel úgyis megtanulják a fiatalok. Az amerikai oktatás is azért jobb, mert feleakkora a tananyag tíz-tizenkettedikig, viszont szakosodnak az iskolák egy témában, és azon a területen mindent megtanítanak nekik. A szemünkben meglehetősen lebutítottnak tűnik, mégis az amerikai társadalomban olyan emberek élnek, akik megalkotják a számítógépet, a legjobb fegyvereket, a legjobb repülőt, eljutnak a Holdra.

Idézet
El kell gondolkodni azon, hogy mennyire van értelme a fiatalok fejét információval tömni.

Sokszor nagyon egyszerűnek tűnő tananyagot is csak fokozatosan lehet megtanítani, és nem a leggyorsabb felfogású gyerek sebességével kell haladni, hanem valahol egy közepes sebességgel” – mondta a szakember. Hozzátette, a tananyagot kell csökkenteni, és nyilván csökkenhetne az óraszám is, mert az élet másról is szól. „Egyrészt nagyon sok időt töltenek az iskolában a fiatalok,

sokszor egy középiskolás több órát tölt iskolai teendőivel, mint egy nyolc órát dolgozó szülő,

tehát a szellemi és fizikai terhelést is csökkenteni kell. 2011 után volt Romániában egy tanügyi reform, de nem történt semmi. Majdnem ugyanannyi óraszámmal és tananyaggal jöttek ki a bizottságból, mint amennyivel bementek a megbeszélésre, az oktatást szervező szakemberek elszalasztották akkor a lehetőséget. A szülők az előmenetelt nézik, hogy a gyerek egyik szintről a másikra átjut-e, jó iskolába, egyetemre bejut-e, de lehet ezen változtatni, mert ha a szülő látja, hogy a gyerek fejlődik, akkor kevesebb tananyaggal, másféle tudás kiépítésével is elégedett lenne” – fejtette ki a Székelyhon megkeresésére Magyari Tivadar.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Top négy életveszélyes foglalkozás a munkabalesetek alapján

Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.

Top négy életveszélyes foglalkozás a munkabalesetek alapján
2024. október 26., szombat

Szombat hajnalban ismét beigazolódott: a leghidegebb pont Csíkszereda

Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.

Szombat hajnalban ismét beigazolódott: a leghidegebb pont Csíkszereda
2024. október 26., szombat

Először végeztek prosztatarákos pácienseken műtétet a csíkszeredai kórházban

Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.

Először végeztek prosztatarákos pácienseken műtétet a csíkszeredai kórházban
2024. október 26., szombat

Ahol egy óra 4860 percet jelent. De hogyan jön ki?

A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).

Ahol egy óra 4860 percet jelent. De hogyan jön ki?
2024. október 26., szombat

Álláshirdetések jogszerűen: nem kereshetünk pincérnőt, takarítónőt vagy cigányprímást

A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.

Álláshirdetések jogszerűen: nem kereshetünk pincérnőt, takarítónőt vagy cigányprímást
2024. október 26., szombat

Elkezdődött a balavásári körforgalom építése, torlódásokra lehet számítani

Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.

Elkezdődött a balavásári körforgalom építése, torlódásokra lehet számítani
2024. október 25., péntek

Rendőrségi akció a falopások ellen Maros megyében

Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.

Rendőrségi akció a falopások ellen Maros megyében
2024. október 25., péntek

Számos székelyföldi településen fogják őrtüzek bevilágítani az esti sötétséget

Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.

Számos székelyföldi településen fogják őrtüzek bevilágítani az esti sötétséget
2024. október 25., péntek

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván

Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván
Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván
2024. október 25., péntek

Gazdanapok lesznek Gyergyócsomafalván

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!