Fotó: Tuchiluș Alex
Legyen krémes vagy darabkás, paszulyos vagy padlizsános – székelyesebben vinettás –, a zakuszkában aligha lehet csalódni. Az idény már elkezdődött, a piacokon gondosan elrendezve várják a vásárlókat a hozzávaló zöldségek, de a már elkészített finomságok is, befőttenként akár húsz lejt is elkérnek érte. Megnéztük, mennyibe is kerül idén egy átlagos adag zakuszka elkészítése, és egy hagyományos háromszéki recepttel is készültünk.
2024. augusztus 30., 21:122024. augusztus 30., 21:12
Ahány ház, annyi zakuszka – mondogatják. Sokan a paszulyosra esküsznek, mások a krémes jelleget kölcsönző padlizsános változatát készítik el, az ínyencek gombával bolondítják meg a főzetet. A fűszerezéssel is lehet játszani, ám az alapot minden esetben ugyanazok a zöldségek képezik. A sepsiszentgyörgyi és kézdivásárhelyi piacokon szemléztünk a kínálatból.
Cikkünkben a készen megfőzött termékek, valamint a zakuszkához való zöldségek átlagárait néztük meg:
Az előre elkészített, készen megvehető zakuszkát befőttesüvegenként 20 lejért árulják Kézdivásárhelyen, függetlenül attól, paszullyal vagy padlizsánnal készült-e. Idén egyelőre nem találtunk gombásat, az időjárás ugyanis nem kedvezett a gombáknak.
Fotó: Tuchiluș Alex
A paradicsom ára változatlanul magas: Sepsiszentgyörgyön
A paradicsompaprikából lehet venni kilónként 10, de 15 lejért is a szebb darabokból. A kápia paprika ára változó, átlagban 12 lej, a vöröshagyma 6 lej, a répa 8 lej kilogrammonként. Attól függően, milyen zakuszkát készítünk, vásárolhatunk szárazbabot 20 lejért (nagyobb szeműt 25-ért), padlizsánt pedig 6 lejért kilónként.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kézdivásárhelyen némileg olcsóbban beszerezhetjük a hozzávalókat.
A két piac egyikén sem találtunk eladó erdei gombát, így ezt nem vesszük be a számításokba.
Fotó: Tuchiluș Alex
Mindenhol másképp készítik, cikkünkben ezért csak viszonyítási alapként számoltuk ki az egy adag paszulyos zakuszkára költendő értéket: 3 kg paradicsom, 3 kg paradicsompaprika, 2 kg kápia paprika, 1 kg hagyma, 1 kg paszuly.
Ha a paszulyt padlizsánra cserélnénk, esetleg kiegészítenénk a listát, természetesen ennél is magasabb összeggel kell számolni.
Ezeket az árakat augusztus utolsó napjaiban jegyeztük fel, a szezon elején – az árak változhatnak a szeptemberi hónap folyamán. Ugyanakkor a receptek függvényében a mennyiség is változik, emiatt az lehet kevesebb és több is a fent leírtnál.
Fotó: Tuchiluș Alex
Van, aki murokkal, azaz sárgarépával helyettesíti a hagymát, esetleg a paszulyt, vagy az alapanyagok előkészítésével kísérletezik, zellert vagy cukkinit is használ, fűszerekkel játszik, például mézet is ad hozzá. Az örmény eredetű zöldségkrémnek számtalan variációja létezik, de legtöbben kitartanak a saját, jól megszokott receptjük mellett. Minden esetben ajánlott a jó minőségű alapanyagok használata.
Egy kézdiszéki háziasszony osztotta meg velünk a receptjét, de már az elején leszögezte:
Fotó: Tuchiluș Alex
Hozzávalók: 3 kg paradicsom, 3 kg paradicsompaprika, 3 kg kápia paprika, 3 kg paszuly vagy murok, 3 kg padlizsán, 1,5 kg hagyma, 1 liter paradicsomlé, 3-4 liter olaj, szemes bors, őrölt bors, só, kevés cukor, babérlevél.
Elkészítés: A paszulyt, valamint a murkot (amelytől egyébként finom, édes lesz) külön vízben megfőzzük. A padlizsánt lehetőség szerint kint, szén fölött megsütjük, meghámozzuk, lecsepegtetjük. A paprikát hasonló módon kint, de bent is megsüthetjük, lehéjazzuk, majd apróra vágjuk vagy ledaráljuk. A hagymát ledaráljuk, dinszteljük olajban, hozzáadjuk a paprikát, együtt dinszteljük tovább. Mikor ez megvan, hozzáadjuk a főtt paszulyt, vagy padlizsánt, vagy akár mindkettőt. Ezután következhetnek a fűszerek, a paradicsomlé (ezzel óvatosan kell bánni a savasság miatt, el is hagyható). Bátran lehet kóstolgatni, ízlelni, kiegészíteni, egy kis cukrot is adni hozzá. Addig kell főzni, amíg az olaj fel nem jön a felszínre. Biztonságból lehet hozzáadni tartósítószert, vagy miután befőttesüvegbe raktuk, rá lehet önteni a tetejére egy kevés forró olajat, ettől is jobban „eláll.” Hagyjuk kihűlni, hűvös kamrában tároljuk.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!