A digitális tartalmak már annyira a mindennapjaink részévé váltak, hogy okoseszközeinken keresztül állandó fogyasztóikká váltunk
Fotó: Pixabay
A digitális műveltség a nemzetközi szinten egyik leggyakrabban emlegetett és tárgyalt jelenség, amely a jövő munkaerőpiacának változásaira a leginkább hatással van. A digitális műveltség (angolul digital vagy media literacy) fogalma koncentráltan foglalja magában mindazt, ami az online, virtuális valósággal kapcsolatos jelenségeket öleli fel. Ezt a témát néhány éve járta körül a Székelyhon DOM-kiadványa.
2023. április 15., 16:022023. április 15., 16:02
Az online tér virtuális valóságként képezi le a fizikai világot. Ebben a virtuális valóságban (vagy valóságokban) a felhasználó, fogyasztó valamilyen formában létezik, azaz jelen van. Mindemellett nem csak jelen van, hanem tevékenységet is kifejt, nyomot hagy, hatással van az adott a térre, alakítja azt.
Egyszerű példával élve, a jelenség talán az étkezéshez hasonlítható a leginkább. A digitális tartalmak már annyira a mindennapjaink részévé váltak, hogy tudatosan vagy sem, de okoseszközeinken keresztül állandó fogyasztóikká váltunk. Sőt, mi több, nemcsak fogyasztói, hanem gyártói, generálói is vagyunk, amikor a közösségi oldalakon kommenteket írunk, fotókat, videókat töltünk fel.
vagy abban a térben tájékozódni, továbbá mennyire értjük a szabályokat, a viselkedési normákat a virtuális világban – ez tehát a digitális műveltségünk.
A nemzetközi szakirodalom, már nem is az IQ-t, hanem a DQ-t, azaz a digitális intelligenciát említi mint kiemelkedő készségeink mutatóinak egyikét.
Visszatérve a munkaerőpiachoz, az már most látható és követhető, hogy teljes mértékben megváltozott. Az egyik legértékesebb kompetenciának a tanulékonyságot tartják a nemzetközi szintű vállalati szférában. Ugyanakkor a tanulékonyság mellett, a könnyen alkalmazkodás képessége is megjelenik. Mindemellett a digitális műveltség ebben a felsorolásban már alapkészségnek számít.
Ma már tulajdonképpen nem is az IQ-nk a meghatározó, hanem a DQ
Fotó: Pixabay
Az oktatási intézmények egyik legnagyobb felelőssége a jövőben az lesz, hogy felkészítsék a diákokat arra, hogy képesek legyenek fejleszteni digitális intelligenciájukat, hogy könnyedén tudjanak alkalmazkodni a változásokhoz, és megfelelően helytálljanak az esetleges technológiai kihívások előtt.
A mai, már digitális korszak eszközei és a virtuális világ médiatartalmai megváltoztatták a gazdasági modellek struktúráit, a piacot, a vállalkozások működtetését, továbbá az egyén viselkedésmintáit és szokásait. Ez a digitális átalakulás, amelynek haszonélvezői, de ugyanakkor elszenvedői is vagyunk, ugyanolyan jelentőségű, nemcsak a nagyvállalatoknak, hanem az egyéneknek is.
Ebben az átalakulásban óriási szerepük lehet az oktatási intézményeknek. Az amerikai szakirodalom közben már két új fogalmat is használ:
Az első azokat az egyéneket jelöli, akik a 80-as évek után születtek és bizonyos értelemben beleszülettek a digitális világba. A „digitális bevándorlók” pedig azok, akik meg kellett tanulják a digitális térben történő tájékozódást.
Digitális bennszülöttek és digitális bevándorlók. Ki a laptop, ki a könyvek mellett nőtt fel
Fotó: Pixabay
Mindannyiuknak azonban képesnek kell lenniük arra, hogy új tudást és készségeket fejlesszenek ki, amelyek a digitális technológiák változásával párhuzamosan történnek. Legyen szó közösségi hálóról, adatfeldolgozásról, felhőtartalmakról vagy akár cyberbiztonságról, az egyénnek mára már képesnek kell lennie arra, hogy magabiztosan, megfelelően tudjon tájékozódni, alkalmazni és összehangolni, használni azokat.
Például, hogy ki mennyire ír helyesen, hogyan használja íráskészségét, az legalább annyira fontos, mint az, hogy mennyire hatékonyan képes a digitális tartalmakat kezelni, használni.
Románia sereghajtó, mint mindig
Ami az EU-s felméréseket illeti, Románia a Digitális Gazdaság és Index skálán a 27-ik, vagyis az utolsó előtti helyen áll Bulgária előtt. Ám 2017-ben volt már utolsó is, miközben a digitálisműveltség-indexe nagymértékben befolyásolja a piacokat. Nem meglepő, hogy az első helyen Finnország szerepel, miközben éllovasok az északi országok: Svédország, Hollandia vagy Dánia.
Az egyik legértékesebb kompetenciának a tanulékonyságot tartják. Fel kell készíteni a diákokat arra, hogy képesek legyenek fejleszteni digitális intelligenciájukat
Fotó: Pixabay
Ez a mutató jelöli azt is, hogy egy ország lakossága milyen mértékben használja az internetet, van-e egyáltalán hozzáférése ahhoz, továbbá, hogy milyen a digitális gazdasága fejlettsége és a digitális műveltség mértéke. A statisztika szerint Románia lakosságának egyötöde soha nem használt internetet, és kevesebb mint egyharmadának van meg az alapvető digitális készsége. A digitális közigazgatás működtetése tekintetében Románia a legutolsó, annak ellenére, hogy a romániai családok 45 százaléka széles sávú interneteléréssel rendelkezik. Ehhez képest az is szembetűnő adat, hogy a lakosságnak csak a tíz százaléka rendelkezik fejlettebb digitális kompetenciákkal.
A hétvégenként jelentkező Székelyhon retró rovatunkban olyan anyagokat közlünk, amelyek eddig kizárólag a Székelyhon napilap mellékleteiben jelentek meg. Most azonban fontosnak tartjuk, hogy azok közül néhányat online is megosszunk olvasóinkkal.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
szóljon hozzá!