Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos. Alaptalanok voltak a vádak. Archív
Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Törvényszék első fokon minden vádpont alól felmentette Csíkszereda polgármesterét és alpolgármesterét, Ráduly Róbert Kálmánt és Szőke Domokost az ellenük évek óta zajló büntetőperben. Az ítélet nem jogerős.
2019. október 22., 17:342019. október 22., 17:34
2019. október 22., 17:402019. október 22., 17:40
A két elöljáró elleni pert 2016 tavasza óta tárgyalta a Maros Megyei Törvényszék, az eljárás során számos tanút hallgattak meg, akik mind azt állították, a polgármester és alpolgármester nem követett el törvénytelenségeket.
A Maros megyei törvényszék a romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) minden vádpontja alól felmentette kedden Ráduly Róbertet, Csíkszereda polgármesterét és Szőke Domokost, Csíkszereda alpolgármesterét – közölte az MTI-vel Veronica Tambrea, a törvényszék közönségszolgálatának illetékese.
– fejtette ki kérdésünkre Milu Timoce, Ráduly ügyvédje. Hozzátette, a vádat képviselő Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) számára megvan a fellebbezés lehetősége a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán, de azt mondta, kíváncsi arra, hogy fognak-e élni ezzel, figyelembe véve, hogy miként zajlott az elsőfokú tárgyalás. ,,Nem hiszem, hogy vannak érveik, hacsak nem akarják folytatni ugyanilyen módon, ahogy eddig, téves feltételezésekre alapozva” – magyarázta Timoce.
A két elöljárót a 2015 április végén végrehajtott házkutatások után vették őrizetbe, majd hatósági felügyelet alá kerültek, utána pedig a DNA Ráduly Róbert Kálmánt háromrendbeli hivatali visszaéléssel és érdekkonfliktussal, Szőke Domokost pedig négyrendbeli hivatali visszaéléssel és okirat-hamisításra való felbujtással vádolta meg.
A polgármestert és alpolgármestert érintő második vádpont szerint 2007 és 2011 között Ráduly és Szőke több alkalommal hagyott jóvá indokolatlan kifizetéseket egy kataszteri felméréseket elvégző cég számára anélkül, hogy ezeket törvényes módon átvették volna. A vádak között szerepelt, hogy jogosulatlanul használták országon belüli kiszállásra a hivatali gépkocsit, valamint egy ingatlanbérleti szerződés törvénytelennek vélt módosítása, illetve a taplocai borvízforrás melletti parkot elkészítő cégnek egy indokolatlanul nagy összeg kifizetése.
A bírósági eljárás során a tanúk cáfolták a vádakat, a per tárgyalását pedig a DNA kérésére azért helyezték át a Maros Megyei Törvényszékre, mert a vádhatóság fenntartásokat fogalmazott meg a Hargita Megyei Törvényszék bíráinak pártatlanságával kapcsolatban. Az elöljárók végig kitartottak ártatlanságuk mellett, és elutasították az ellenük felhozott vádakat.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
szóljon hozzá!