Fotó: Gergely Imre
Tizenegy napirendi pontot tárgyalt pénteken a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület – ezek közül kilenc a folyamatban vagy előkészületben lévő beruházások árainak kiigazításáról szólt.
2021. október 01., 21:072021. október 01., 21:07
A beruházások kivitelezési szerződéseit korábban kötötték meg, és az azokban szereplő értékek az akkori piaci árak szerint voltak megállapítva. Az idei évben azonban megugrottak az építőanyagárak – annak érdekében, hogy a munkálatokat folytatni lehessen, szükségessé vált az értékek kiigazítása – vezette fel a kilenc határozattervezetet Csergő Tibor polgármester. A kormány ehhez kidolgozott egy képletet, ami szerint a kivitelező cégek új árszámítást kellett készítsenek a hátralévő munkálatok építőanyag-szükségleteire vonatkozóan. Többek között a Rózsa és Építő utcát, a „teherforgalmi” utat, az ivóvíz- és csatornahálózat felújítását és a közvilágítás modernizálását is érintette ez.
Amint a tanácsosok kérdéseire adott polgármesteri válaszból kiderült, a Országos Helyi Fejlesztési Program (PNDL) keretében zajlott beruházások esetében a város a fejlesztési minisztériumtól kérheti a most megnövelt összegek finanszírozását, azonban az uniós forrásokból, a Regionális Operatív Program (POR) keretében történő fejlesztések esetében egyelőre nem lehet tudni, hogy ki kell fedezze majd a különbözetet.
Az ülésen módosították a Hargita-Gyergyó Sportközpont Önkormányzati Fejlesztési Társulás alapító okiratát és statútumát, annak érdekében, hogy „feltámasszák” a 2016-ban létrehozott intézményt. A cél az lenne, hogy ennek révén a megyei önkormányzat is finanszírozást nyújthasson a gyergyószentmiklósi sportlétesítmények – főként az uszoda és jégpálya – fenntartásához. Amint a polgármester közölte, felajánlják a környező községeknek is a csatlakozás lehetőségét, hogy azok is hozzájáruljanak majd a létesítmények működtetéséhez, és a korisuli, illetve úszásoktatás megszervezéséhez.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!