Fotó: Pixabay
Százegy örökbefogadható gyermek van Kovászna megyében, tavaly tízen kerültek végleges bírósági döntéssel új családba – közölte érdeklődésünkre a Kovászna Megyei Gyermekjogvédelmi és Szociális Vezérigazgatóság.
2025. március 03., 17:352025. március 03., 17:35
Kovászna megyében jelenleg 101 kiskorú szerepel az örökbefogadható gyermekek országos listáján. 2024-ben 37 gyermek esetében kezdődött el az örökbefogadási eljárás, amelynek első lépése, hogy a gyermeket jogilag örökbe fogadhatóvá nyilvánítják – tájékoztatott Szász Katalin Melinda, a gyermekjogvédelmi igazgatóság helyettes vezetője.
Eközben 11 alkalmasságot bizonyító tanúsítványt állítottak ki a leendő szülőknek, akiknek ehhez át kellet esniük egy pszichológiai és szociális ankéton, illetve el kellet végezniük egy 90 órás képzést is.
Az első, ismerkedő jellegű találkozások után 15 gyermeket helyeztek ki három hónapos időszakra leendő családjukba, hogy kiderüljön, működik-e a kapcsolat köztük és a nevelőszülők, esetleg a testvérek között.
hiszen elsődleges szempont, hogy a gyermek családban nőjön fel. Háromszékről kilenc gyermek került más megyébe, hatan maradtak a megyehatárokon belül – tudtuk meg.
Bár a korábbi években volt példa rá, hogy egyedülálló szülő is gyermeket vállalt, a múlt esztendőben ilyen nem volt, mint ahogy fogyatékkal élő gyermek nevelését sem vállalták.
Fotó: Kristó Róbert
Ugyanakkor 46 családot követtek a gyermekjogvédelmi igazgatóság munkatársai az örökbefogadás kimondásától további két évig, hogy segítsenek a felmerülő problémák megoldásában – mint megtudtuk, komoly gondok nem adódtak a családba való beilleszkedés folyamata során.
Nyolc család esetében lezárult ez az időszak, onnantól kezdve a gyermekjogvédelem szakemberei csak akkor foglalkoznak az üggyel, ha erre külön megkérik őket, azaz a szülőknek tanácsra van szükségük.
A múlt évben tíz gyermeket hagytak a Kovászna megyei kórházakban. Kettőt közülük sikerült visszahelyezni családjukba, nyolcan azonban a gyermekvédelmi rendszerben nevelkednek tovább.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!