Vállalkozásokról leendő vállalkozóknak. Hasznos lesz az eszmecsere?
Fotó: Veres Nándor
Noha a vállalkozási kedv magas, a vállalkozásalapítás mégis ritkább a fiatalok körében az ország központi régiójában, mint máshol. Egyebek mellett erről is szó volt a Hargita Business Center, a Műhely – L’atelier Egyesület, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ), valamint a Design Terminál partnerségével megtartott Vállalkozz rá!, Start Up &Down nevű konferencián a hétvégén.
2018. szeptember 24., 20:532018. szeptember 24., 20:53
2018. szeptember 24., 20:552018. szeptember 24., 20:55
Sikeres fiatal vállalkozók, a vállalkozásalapításban jártas szakemberek garmadája várta az érdeklődőket a négynapos konferencián a székelyudvarhelyi inkubátorházban. A célközönséget azok a fiatalok jelentették, akik tervezik, hogy vállalkozni kezdenek, vagy már vállalkozást vezetnek. A meghívottak kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy tanácsokkal segítsék a hallgatókat:
Az egyéves udvarhelyi inkubátorház idei konferenciájának továbbá az volt a különlegessége, hogy a Start Up&Down címet viselő rendezvényhez csatlakozott a Vállalkozz rá! programsorozat negyedik kiadása. A nyitónapon, csütörtökön tehát a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (FIVOSZ) szakmai partnerségével tartott találkozót az inkubátorházban, azzal a céllal, hogy
ugyanakkor olyan sikeres vállalkozókat mutassanak be, akik fiatal koruk ellenére már felépítettek egy vállalatot.
Csata Zsombor gazdaságszociológus, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézetének docense, az MTA Kisebbségkutató Intézetének tudományos munkatársa is a konferencia meghívottja volt. A szakember számos vállalkozáskutatási projektnek volt az irányítója, jelenleg főként az etnikai diverzitás és a gazdasági jólét összefüggéseit kutatja.
Ugyanezen statisztikai adatokból viszont sajnos az is kiderül, hogy bár a kedv nagyobb, mint a romániai átlag, megvalósítás szintjén már gyakorlatilag az összes régió megelőz bennünket, már ha Székelyföldről beszélünk. Hiszen azt azért hozzá kell tennünk, hogy a vállalkozói kedv, a vállalkozói aktivitás Udvarhelyszéken jóval nagyobb, mint Székelyföld más régióiban” – magyarázta a téma kapcsán Szakács-Paál István, a Hargita Business Center vezetője. Csata Zsombor előadásából kiderült egyébként, hogy
A magyarok körében alacsonyabb a vállalkozási kedv
A Csata Zsombor által bemutatott grafikonokból – amelyek nemcsak Székelyföldre, hanem az egész erdélyi magyarságra vonatkoznak – kiolvasható, hogy a 2002-es és 2012-es népszámláláskor a magyarok körében magasabb volt az alkalmazottak száma a román ajkú lakossághoz képest. Vállalkozók tekintetében nagyjából egyforma a megoszlás: 2002-ben a román, illetve magyar lakosságnak egyaránt 1,9 százaléka volt vállalkozó. A tíz évvel későbbi adatok némiképp a magyar lakosság javára változtak (a románok 1,2, a magyarok 1,7 százaléka volt vállalkozó), de összességében Erdélyben csökkent a vállalkozók száma. Érdekes például, hogy a családi vállalkozások aránya mindkét vizsgált időszakban magasabb volt a román lakosság körében: 2002-ben 15,4 százalék a 9,5-höz képest, 2012-ben pedig 12,5 a 8,6-hoz képest.
A kutatásból az is kiderült, hogy a legutóbbi népszámlálás idején a romániai vállalkozó átlagéletkora 49 év volt: a magyaroknál 48,5, míg a románoknál 47,4-es átlag jött ki.
A vállalkozások teljesítményét is mérte a szakember: a román vállalkozók átlagban 7,16 alkalmazottat, míg a magyarok 5,51 alkalmazottat foglalkoztattak. A román ajkúak vállalkozásainak üzleti forgalma némiképp magasabb volt a magyarokéhoz képest (átlagban 1 150 502 lej az 1 059 912 lejhez képest), így a nettó profitban is jobban teljesítettek (átlagosan 16 052 lej a 14 630 lejhez képest). Ugyancsak érdekes összevetés volt a vállalkozók, menedzserek korcsoportok és nemzetiség szerinti megoszlása. Mint kiderült, a középkorúak (35 és 45 év közöttiek) soraiból került ki a legtöbb vállalkozó – a románoknál 63 százalék, a magyaroknál 67. Az idős generáció (az 55 év fölöttiek) tagjai a második helyen végeztek: a magyaroknál a vállalkozások 23 százalékát, míg a románoknál közel 20 százalékát idősebb személyek vezették. Egyértelmű tehát, hogy a korosztályos megoszlásban a fiatalok (a 18 és 34 év közöttiek) maradnak alul:
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!