Nehezen eladható termékeket kell vásárolniuk a kis patikáknak azért, hogy a szükséges gyógyszerekből is kapjanak. Illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Etikátlan lehet és a gyógyszerárakra is kedvezőtlenül hathat az, hogy a nagy gyógyszerforgalmazók kizárólagos szerződésekkel megpróbálják lekötni a kis magánpatikák forgalmának ötven százalékát. A kialakult helyzetet a generikumok árának csökkentése, az árverseny és a gyógyszerpiac telítettsége eredményezte.
2017. november 07., 12:022017. november 07., 12:02
Árthat a piaci versenynek az, hogy egyre több kis magán gyógyszertár kötelezi el magát a nagy gyógyszerforgalmazó vállalatok iránt. A jelenség egyre inkább fokozódik,
és szerződést köt gyógyszerkészlete egy részének kizárólagos beszállítására valamely nagy forgalmazóval.
– mondta el véleményét a jelenségről Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke.
Hozzáfűzte viszont, hogy vannak pozitív következményei is a szerződéskötésnek, hiszen
Úgy viszont kiszolgáltatottakká válnak az árak szempontjából is. A forgalmazó az ártámogatott receptre kapható gyógyszerek esetében ugyan kénytelen az országosan meghatározott értékeket alkalmazni, ám a vény nélkül kapható készítmények áráról szabadon dönthet.
A háttérmegegyezéseknek az az oka, hogy a patikák nagy része már valamelyik gyógyszertárlánchoz tartozik, a független gyógyszertárakat viszont nem adják el tulajdonosaik, így a nagyvállalatok nem tudnak terjeszkedni. Ezért a nagy gyógyszerforgalmazók hálózatokat alakítottak azokból a patikákból, amelyeknél le tudták kötni a beszállítás egy részét – magyarázta a megyei gyógyszerészkamara alelnöke.
Tudomása szerint általában a forgalom 45–50 százalékáról születnek megállapodások. Cserébe ezek a patikák olyan hiánycikknek számító készítményekhez is hozzájutnak, amelyekhez más gyógyszertárak nem.
– fogalmazott Székely Pál.
A gyógyszerészkamarának egyébként nincsenek adatai arról, hogy pontosan milyen mértékben kötelezték el magukat a patikák gyógyszerforgalmazóknál, ugyanis az alelnök tapasztalata szerint az érintett gyógyszertárak működtetői általában hallgatnak ezekről a megállapodásokról. A szakember elmondta, nem ítéli el őket, hiszen a kiélezett piaci versenyben a túlélés érdekében hozzák meg ezeket a döntéseket. Azt viszont hangsúlyozta, hogy minisztériumi szabályozásra lenne szükség a helyzet megoldására, ugyanis
A gyógyszerészkamara alelnökével teljesen egyetért a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője is. Nagyon rossz a gyógyszerforgalmazás hatósági szabályozása, mert semmilyen intézmény nem tekinti magáénak a problémát, és így „a sok bába közt elvész a gyerek” – mondta megkeresésünkre Tar Gyöngyi.
– fogalmazott az intézmény vezetője. Hozzátette, miután kereskedelmi tevékenységről van szó, a gyógyszer-kereskedelmi szerződéskötések nem tartoznak az igazgatóság hatáskörébe.
Noha a szerződés elutasítása beszerzési nehézségeket eredményez, vannak gyógyszertárak, amelyek vállalják ezt függetlenségük érdekében. „Mi nem kötöttünk szerződést. Minket is megkerestek, de mi nemmel válaszoltunk. Nem szeretnénk elveszíteni önállóságunkat” – fogalmazott az egyik általunk megkeresett székelyudvarhelyi gyógyszertár vezetője. Azt nem tudja, milyen ajánlatot utasított el, mert meg sem várta, hogy részletezzék. Így viszont sokkal nehezebben tudják beszerezni a szükséges gyógyszereket, több forgalmazóval kell együttműködniük – közölte.
A Versenytanácshoz nem érkezett még a szerződéskötésekkel kapcsolatban bejelentés, alapos vizsgálatra lenne szükség az egyértelmű állásfoglaláshoz, de
– mondta el megkeresésünkre Gyerkó László, a Versenytanács tagja. „Ez is egyfajta értékesítési forma” – tette hozzá. Úgy gondolja, ennek ellenére alapos vizsgálatra lenne szükség ahhoz, hogy egyértelmű megerősítést nyerjen, minden szabályosan működik az ilyen szerződéskötésekkor.
A Versenytanács egyébként a közelmúltban ellenőrizte a gyógyszerforgalmazó vállalatok működését, és megállapította, hogy a beszállítók árukapcsolással olyan gyógyszereket sóznak rá a kis, független patikákra, amelyek nehezen fogynak. A forgalmazók ezeket csomagban kínálják fel a gyógyszertáraknak, olyan készítményekkel, amelyekre a patikáknak szükségük van. Ez a gyakorlat a független patikák esetében a pénzforgalom lassulásához vezet. Kénytelenek ugyanis nehezen eladható készítményeket is megvásárolni azért, hogy megkapják az általuk kért gyógyszereket – áll a jelentésben.
Ebben a Versenytanács javaslatot tesz arra, hogy a forgalmazók szüntessék be ezt a gyakorlatot, ugyanakkor indítványozza, hogy az ilyen jellegű árukapcsolások betiltását terjesszék ki az ágazat minden szereplőjére.
Gyerkó László elmondta, az ellenőrzés nyomán nem indult kivizsgálás egyetlen gyógyszergyártó és forgalmazó vállalat ellen sem, csupán javaslatokat fogalmaztak meg a piac megfelelő működése érdekében.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!