Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Továbbtanulni, vagy sem? És ha a folytatás mellett döntenek, hogyan választanak egyetemet a frissen végzett diákok? Melyek a „divatszakok”? Csíkszeredai frissen érettségizett tanulókat kérdeztünk az egyetemválasztás kérdéseiről.
2024. július 14., 12:402024. július 14., 12:40
Manapság többnyire nem az a kérdés a végzősök fejében, hogy menjenek-e egyetemre, vagy sem, hanem az, hogy hová menjenek, milyen szakot válasszanak – és habár többnyire továbbtanulnának az érettségizők, az általunk megkérdezettek közül sokan számoltak be arról, hogy van olyan ismerősük, aki az egyetem előtt a tervek szerint kihagyna egy évet, ez idő alatt pedig dolgozna, de vannak, akik önkéntes munkát szeretnének vállalni. Az iskola és egyetem közötti évben több frissen érettségizett pénzt és tapasztalatot szeretne szerezni, de vannak olyanok is, akik azért halasztanák még az egyetemválasztást, hogy biztosak legyenek a döntésükben.
Úgy néz ki, hogy
sokan választják ezt a szakirányt, akár pszichológia, akár gyógypedagógia formájában. A megkérdezett diákok kivétel nélkül ismernek olyanokat, akik a jövőben ilyen karriert választanák. És ha már „divatszakokról” van szó, rögtön második helyen szerepel a közgazdaságtan, ezt követi a marketing, illetve a kommunikáció. Ezekre a szakokra nemcsak humán osztályba járók adnák le a voksukat, több reálos diák is lecsapna a kelendő szakokra.
Természetesen a reál tárgyakra specializálódott végzősök többsége (még mindig) a marosvásárhelyi orvosi egyetemre készül, de vannak köztük olyanok is, akik a mérnöki szakok felé kacsintgatnak, vagy éppen az informatikai ismereteiket mélyítenék el. Egy másik nagy tömb a művészeti iskolát végzettek csoportja, akik többsége a budapesti művészeti egyetemek egyikére ment volna, csak ebben az évben az a kellemetlenség érte őket, hogy a felvételik időpontjai egybeestek az itthoni szóbeli érettségivel.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
1 hozzászólás