Fotó: Borbély Fanni
Számos terve és elképzelése van a csíkszentimrei önkormányzatnak, hogy megtöltse élettel a nemrég teljesen felújított Henter-kúriát. Az a céljuk, hogy a térség kulturális életének fontos helyszínévé váljon a megmentett építészeti örökség.
2023. december 20., 16:332023. december 20., 16:33
Lezárulhatott végre a hosszas és akadályokkal teli projekt, a csíkszentimrei Henter-kúria felújítása, miután az önkormányzat az utolsó számlát is ki tudta fizetni a kivitelező cégnek egy tízéves futamidejű bankhitelből.
A Regionális Operatív Program által támogatott beruházás befejezéseként szerdán sajtótájékoztatót tartott a községvezetés, hangsúlyozva, sokat köszönhetnek a sajtónak, a nyilvánosságnak, hogy az épület restaurálása nem kellett leálljon, és befejezhették a munkálatokat.
– hangsúlyozta Kencse Előd polgármester, és ugyanezt emelte ki Fülöp Kinga alpolgármester is, aki elmondta, sokszor a holtpontokról mozdította el egy-egy újságcikk, médiamegjelenés a projektet.
Fotó: Borbély Fanni
Többek között a sajtónak köszönhető az is, hogy jelentkezett kivitelező cég, miután többször sikertelenül hirdették meg a közbeszerzést a munkálatra. A Székelyhon is végigkövette az akkor még romos állapotban lévő udvarház rendbetételének történetét, többször beszámolva arról, hogy milyen akadályok gördültek a megvalósítás elé.
Összeköti a múltat, a jelent és a jövőt – jellemezték a csíkszentimrei, teljesen felújított Henter-kúriát az épület szombati megnyitóján. Az ünnepség végén a Henter család egyik leszármazottja emlékplakettet adományozott a községnek.
Miután a szerdai sajtótájékoztatón összefoglalták, hogy milyen hosszú út vezetett a kivitelezésig, rátértek a jövőbeli terveikre.
Az európai uniós pályázat előírása értelmében öt éven át nem valósíthatnak meg jövedelmet, azonban a fenntartási költségekre fedezésére lehet bevételük az épület hasznosítása révén. Azt egyelőre még nem tudják pontosan, mennyibe kerül majd az épület fenntartása, ugyanis ezután érkeznek meg az energiaszámlák.
Fotó: Borbély Fanni
Mint korábban írtuk,
ugyanis az önkormányzatnak a kormány megszorításai miatt nem áll módjában új munkaerőt alkalmazni. Kencse Előd ezzel kapcsolatban elmondta, abban is gondolkodnak, hogy a jövőben egy egyesülettel, civil szervezettel kötnek szerződést az épület működtetésére. Jelenleg 10 lejt kérnek el belépőre. Már több csoportot is fogadtak, és volt már három nagyobb szabású kulturális rendezvényük, amióta megtartották októberben a több mint 300 éves barokk stílusú udvarház nyitóünnepségét.
Összeköti a múltat, a jelent és a jövőt – jellemezték a csíkszentimrei, teljesen felújított Henter-kúriát az épület szombati megnyitóján. Az ünnepség végén a Henter család egyik leszármazottja emlékplakettet adományozott a községnek.
Az udvarház iskolai csoportok fogadására is alkalmas, például az Iskola másként, vagy az iskolai zöld hét programok részeként. A gyermekek ugyanis a mesterségek szobájában az asztalos-, a kovács-, és szövésmesterségbe nyerhetnek betekintést, ki is próbálhatják azokat, és kisfilmeket is megtekinthetnek a moziteremben a hagyományos csíkszentimrei mesteremberek munkájáról.
Fotó: Borbély Fanni
Ugyanakkor egy természettár-termet is kialakítottak, ahol szintén kisfilmet vetítenek a környékbeli növény-és állatfajokról. Ezt a termet a jövőben terráriummal és akváriummal szeretnék bővíteni.
Az épület egyik termét a Henter család bemutatására alakítják majd ki, ehhez családfa-kutatást is készítenek, illetve
A kúria pincéjében többek között borospincét szeretnének létrehozni, ugyanis egykoron a Henter családnak volt saját bora. A padlásteret rendezvényteremként hasznosítanák. Az épület termeinek bútorozását, berendezését még bővíteniük kell, ugyanakkor a kúria udvarát is ki szeretnék használni. Oda többek között tankertészetet képzeltek el gyümölcsfákkal és fűszernövényeket termő magas ágyásokkal.
Fotó: Borbély Fanni
Elképzelésük szerint a terményt a pincehelyiségekben is feldolgozhatnák, ahol egykoron a Henterek a gabonát tárolták. Kutatást is végeztetnének arról, hogy a Henter-család milyen ételeket fogyasztott, és azokból állítanának össze egy menüsort. Az épületben esküvőket is rendeznének, lakodalmakat viszont nem. Összességében, mint Fülöp Kinga alpolgármester fogalmazott,
Az 1713-ban épített udvarházat meglehetősen romos állapotban vásárolta meg a helyi önkormányzat 2012-ben, felújítására 2017-ben nyertek pályázati finanszírozást, a munkálatokhoz pedig 2021-ben fogtak hozzá.
Fotó: Borbély Fanni
A pályázat értéke 9 993 000 lej volt, amelyből 5 861 000 lejt tett ki a támogatás értéke, a fennmaradó összeget a község biztosította, egy részét kormánytámogatásból, de hozzájárult a megyei önkormányzat és a közeli települések önkormányzatai is, végül 1,715 millió lejes hitellel sikerült minden számlát kifizetniük. A restaurálás terveit a csíkszeredai Vallum kft. készítette el, a kivitelezést a szintén csíkszeredai Impex Aurora kft. végezte.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
szóljon hozzá!