A legolcsóbb temetés 1350 lejbe kerül, az állami temetkezési támogatás 3131 lej, ez fedezi a költségeket
Fotó: Gecse Noémi
Továbbra is újdonságnak számít a hamvasztás Csíkszeredában, ahol a temetkezési vállalkozások vezetőitől arról érdeklődtünk, milyen szolgáltatásaik vannak, és tapasztalataik szerint változtak-e a temetkezési szokások a hargitai megyeszékhelyen. Utánajártunk annak is, hogy halálesetkor mi az eljárás, milyen bürokratikus papírmunkákat kell elvégezniük a hozzátartozóknak.
2017. november 19., 10:152017. november 19., 10:15
Elsőként Demeter Ferenctől, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzserétől érdeklődtünk a halálesetek utáni eljárásokról. A kórház vezetője elmondta, ha a kórházban hal meg valaki, akkor a kezelőorvosa állapítja meg a halál beálltát és annak okát, majd kiállítja a halál beálltát megállapító okmányt (románul: certificat medical constatator al decesului), amelynek alapján a polgármesteri hivatalban kiadják a halotti bizonyítványt (románul: certificat de deces). Ha viszont a halál máshol következik be, akkor általában a háziorvos teszi meg mindezt. Kivételt képeznek a törvényszéki orvostani esetek, ilyenek például többek között a balesetek áldozatai, valamint ha hirtelen vagy gyanús halál esete áll fenn, illetve ha az elhunyt 65 év alatti, és nem támasztható alá kórelőzménnyel a halál beállta.
a kórház vezetőjéből, a kórboncnokból és a kezelőorvosból álló három tagú bizottság, ha az elhunyt nagyon idős vagy súlyos beteg volt.
Demeter Ferenc ugyanakkor kitért arra is, előfordul a hosszú hétvégéken, ünnepekkor, hogy nem elérhető a háziorvos, a háziorvosi ügyeletes pedig nem hagyhatja el a rendelőt, így nincs, aki kiállítsa a halotti bizonyítványt, és ilyen esetben megtörténhet, hogy több napot is várni kell. A jogszabályok ugyanis nem kötelezik a háziorvosokat, hogy állandó készenlétben legyenek. Emellett felhívta arra a hiányosságra is a figyelmet, hogy
Az árakról is érdeklődtünk, mint kiderült a törvényszéki boncolás 74 lej, a hűtőházban való tárolás 24 órára 38 lej, balzsamozás a törvényszéki orvostannál 76 lej, balzsamozás otthon, szállítás nélkül 220 lej, kozmetikázás, higiénizálás 45 lej, bomló holttestek esetében a konzerválás, becsomagolás díja 320 lej, átlagos szállítási díj otthonról a kórházig 74 lej.
Mindent egy helyen intéznek. Választék a temetkezési szolgáltatásokból
Fotó: Gecse Noémi
Csutak Józseffel, a csíkszeredai Kegyelet temetkezési vállalkozás, azaz a Csík-Car Service Kft. vezetőjével beszélgettünk arról, hogy milyen szolgáltatásokat biztosítanak, és hogyan látják, változtak-e Csíkban a temetkezési szokások. A cégvezető elmesélte, temetkezési vállalkozásukhoz az ötletet a hajdani Kelemen József csíkszeredai kórboncnok főorvos adta, aki úgy vélte,
Így kezdetben halottszállítást vállaltak, majd nyitottak egy temetkezési üzletet is, ahol eleinte csak koporsókat értékesítettek. „Mára már azonban teljes körű temetkezési szolgáltatást nyújtunk, a sírásástól kezdve a gyászjelentők kinyomtatásán és az újságban való meghirdetésén keresztül a kalácscsomagolásig mindent elvégzünk” – sorolta. Hozzátette, egyetlen dolgot nem vállalnak: a halott háztól a kórházig való elszállítását, ebben ugyanis a kórházhoz tartozó törvényszéki orvostani szakember az illetékes.
„Aki betér hozzánk, annak elmagyarázzuk, hogy hol, mit kell intéznie, a többit mi elvégezzük. Fontos az is, hogy közösen egyeztetünk az egyházi temetési szertartás időpontjáról a lelkészekkel, valamint a hozzátartozóval, hogy mindenkinek megfeleljen a temetés időpontja” – magyarázta.
Fotó: Gecse Noémi
A Kegyelet szolgáltatásainak ára 1460 lej, ebből biztosítják többek között a szállítást, a sírásást, a hantolást, a gyászjelentőket, biztosítanak négy alkalmazottat, akik viszik a koporsót, illetve a hathetes mise után rendbe teszik a sírt. A koporsók ára változó, általában cserefából, bükkfából és nyárfából készült koporsókat értékesítenek átlagban 540–1350 lej közötti áron, de akár 2000 lej fölötti értékben is lehet kapni. Vállalják a külföldről való halottszállítást is 3,5 lej kilométerenkénti áron. Csutak József ugyanakkor úgy vélte,
A Kegyelet két éve biztosít lehetőséget a hamvasztásra, ugyanis szerződést kötöttek egy Kolozsvár közelében nemrég felépített humánkrematóriummal, noha korábban is, amennyiben volt erre kifejezett igény, elvállalták ezt, de akkor bukaresti hamvasztóba szállították az elhunytat.
„A két év alatt nyolc hamvasztást kértek, úgy látjuk, egyre többen igényelnék ezt a szolgáltatást. A hamvakat egy általuk választott urnában kapják meg megőrzésre, ezeket legtöbb esetben a hagyományos temetési szertartás során eltemetik, de volt arra is példa, hogy az elhunyt hamvait szétszórták. A hamvasztás ára 1500 lej, a szállítás költsége pedig 3,5 lej kilométerenként. Az engedélyezett krematórium körülbelül 230 kilométerre van Csíkszeredától. Az oda-vissza út akár 1600 lejbe is kerülhet.” A temetkezési vállalkozás munkatársai elmondták, egyre többen kérik, hogy
A különlegesebb kérések közül továbbá megemlítették, hogy volt olyan külföldről hazaérkező hozzátartozó, aki arra kérte őket, hogy föld helyett 50 szegfüvet dobjanak a koporsóra.
Fotó: Gecse Noémi
Orbán Lukácsot, az Alkonyat temetkezési vállalkozás vezetőjét is felkerestük, aki elmondta, viszonylag fiatal cég az övék, 2015-ben indították el, de ő hosszabb ideje dolgozott már a szakmában. Szerinte a temetkezési vállalkozás nem tud úgy működni, mint egy üzlet, nagyon fontos ugyanis, hogy empátiával forduljanak azokhoz, akik betérnek hozzájuk. „Segítünk, meghallgatjuk, és mindent elmondunk nekik, hogy mit kell tenniük” – magyarázta. A temetkezési szokások változásairól is kérdeztük, véleménye szerint
„Ma már igény van arra, hogy öltönyben, szépen felöltözve vigyék a koporsót, nem úgy, mint régen, hogy ezt munkaruhában tették meg” – említette. Érdekes kéréssel is keresték már meg, volt, aki rockzene lejátszását kérte a temetésen. A hamvasztás még nem terjedt el vidékünkön, amennyiben azonban van igény rá, tudják biztosítani. Külföldről is szállítanak haza elhunytat, 1,5 lejbe számolják kilométerenként a szállítási költséget. Volt rá példa, hogy Lengyelországból hoztak haza három elhunytat, ezt csak speciális, fémbetétes koporsóban lehet megtenni.
A legolcsóbb 550 lejbe kerül a legdrágább 1500–2000 lejbe, amely magasfényű cserefából készül, de kérésre akár üvegtetejű koporsót is tudnak biztosítani tízezer lejért.
Februárban a korábbi 2681 lejről 3131 lejre emelték a temetkezési támogatást (románul: ajutorul de deces) a biztosítottaknak, illetve a nyugdíjasoknak, ugyanakkor 1566 lej jár azoknak, akik nem biztosítottak, de valamely biztosított személy vagy nyugdíjas családtagjai. „Egy biztosított vagy nyugdíjas személy elhalálozásakor a nyugdíjtörvény értelmében temetkezési segély illeti meg azt, aki igazoló aktákkal bizonyítja, hogy az illető temetkezési költségeit fizette” – válaszolta kérdésünkre a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár kommunikációs osztálya. A temetkezési segély kizárólag egy személyt illet meg, aki lehet a túlélő házastárs, a gyermek, a szülő/gyám/gondnok, bárki, aki igazolni tudja a temetkezéssel járó költségeket.
– magyarázták.
Szükséges okmányok
Típuskérés, halotti bizonyítvány (eredeti és másolat), a kérvényező személyi igazolványa (eredeti és másolat), a kérelmező anyakönyvi kivonatai, amelyekkel az elhunyttal való rokonsági fokozatát igazolja (eredeti és másolat), bizonylat a temetkezési költségek kifizetéséről (eredeti és másolat), orvosi akta (eredeti), 18–26 év közötti gyermek halála esetén iskolalátogatási igazolás (eredeti).
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az inflációs rátával növelik a jövő évi adókat, ugyanakkor négy projekt önrészének finanszírozása érdekében kincstári kölcsönt vesz fel a város – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület soros ülésén.
Soron kívüli ülést tartott csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, a város költségvetését módosították. Többek között 337 ezer lejt hagytak jóvá a sajátos nevelési igényű gyermekeknek és 55 ezer lejt a Csíki Sportcentrumnak.
Szombaton indul a korcsolyaszezon Sepsiszentgyörgyon, a Sepsi Aréna melletti jégpályán – olvasható Antal Árpád polgármester Facebook-oldalán.
Többen is kilátogattak az elmúlt héten az építés alatt álló székelyudvarhelyi csillagvizsgáló környékére, annak ellenére, hogy az épületet körüli zöldövezeti rész kialakítása és a lombsétány befejezése is folyamatban van még, így nem látogatható.
Ösztöndíj- és mentorprogramot hirdet középsikolás diákok számára a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA).
Köd nehezíti a közúti forgalmat csütörtök reggel az ország több erdélyi megyéjében – figyelmeztetett a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
Novemberben Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben és Kolozsváron is közönség elé lép a Figura Stúdió Színház, de a gyergyószentmiklósi nézőket sem tévesztik szem elől.
szóljon hozzá!