Tavaly 538 vadkárról kapott bejelentést a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, ez majdnem tökéletesen megegyezik a 2022-es vadkárok számával
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elmúlt hónapokban lelassult a védett vadak által okozott károk értékének az állami megtérítése. Hargita megye esetében a múlt évre járó kártérítéseknek több mint a felét még nem kapták meg a károsultak a szakminisztériumtól.
2024. január 18., 08:022024. január 18., 08:02
Meghaladja az 1,2 millió lejt azoknak a vadkároknak az értéke, amelyet még nem kaptak meg kártérítésként a környezetvédelmi minisztériumtól a Hargita megyei károsultak. Ez az összeg ugyanakkor több mint a felét teszi ki a 2023-ban feljegyzett összes vadkár értékének.
Lassabban haladt az elmúlt hónapokban a károk megtérítése, mint az azt megelőző időszakban, de ennek oka lehet az is, hogy
Értéküket tekintve a károknak több mint a harmadát október közepe után jegyezték, ugyanis a vadak által okozott terméskárok az őszi időszakban történnek.
Amint arról érdeklődésünkre Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője beszámolt, 2 156 208 lej az elmúlt évben összesített károk értéke, ebből valamivel több mint 850 ezer lejt már kifizetett a károsultaknak a környezetvédelmi minisztérium, mintegy 1,28 millió lejt viszont még nem. Valóban lelassult kissé a kártérítések folyósítása, de ennek az okát nem tudják, ők
– mondta az ügynökség vezetője. Arról sincs információjuk, hogy mikorra várható a pénzek megérkezése – válaszolta kérdésünkre.
Tavaly 538 vadkárról kapott bejelentést a megyei környezetvédelmi ügynökség, ez majdnem tökéletesen megegyezik a 2022-es vadkárok számával. A múlt évi károk közül 505-öt medvék, 33-at pedig farkasok okoztak. Megoszlásukat tekintve a háziállat-állományban keletkezett veszteségek voltak a gyakoribbak, a medvék által a mezőgazdasági terményekben tett károk száma kisebb ugyan, de a kárértéket tekintve azok a jelentősebbek.
legnagyobb számban juhokat (323), háziszárnyasokat (243), de 154 szarvasmarhát is zsákmányul ejtettek, valamint 10 sertést, 5 lovat is elpusztítottak, továbbá 122 méhkaptárt is tönkretettek. Ezek összértéke nagyjából egymillió lej, a terméskároké pedig 1,14 millió.
Két esetben gépkocsikban esett kár, ezek lényegében közúti vadgázolások során keletkeztek. Mindkét esetben per indult az ügyben, amelyben az útügyi vállalat is részt vesz, az eljárások tárgya az, hogy a balesetek idején volt-e vadátvonulás veszélyére figyelmeztető közúti tábla kihelyezve a helyszínen – közölte Domokos László József.
A múlt évben négy ember elleni medvetámadás is történt, ezek is szerepelnek az intézmény nyilvántartásában.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!