A hazai gazdasági, politikai helyzetet Laczkó-Albert Elemér remetei polgármester ismertette a résztvevőkkel
Fotó: Pethő Melánia
A szülőföldön maradás lehetőségeit keresve, évente szervez oktatási konferenciát a Kárpát-medence négy régiójának egy-egy magyarlakta települése. A magyarországi Biatorbágyról induló kezdeményezés ez évi helyszíne Gyergyóremete, ahol október 5–9. között óralátogatások, szakmai előadások keretében ismerkednek a vendégek a román tanügyi rendszer, illetve a helyi oktatás sajátosságaival.
2017. október 09., 14:262017. október 09., 14:26
Szülőföldön magyarul elnevezéssel indult útjára tavaly egy oktatási vándorkonferencia. A kezdeményező Biatorbágy három Kárpát-medencei testvértelepülését vonta be a projektbe azzal a céllal, hogy az egyes települések oktatási, nevelési szakemberei megismerjék egymást, lehetőségük adódjon a tapasztalat- és véleménycserére.
„Az önkormányzati képviselők, polgármesterek sokat találkoznak egymással, de arra gondoltunk, hogy jó lenne elmélyíteni a testérkapcsolatot az emberek, az intézmények, a szakmák között is. Erre találtunk ki egy vándorkonferenciát, ami elsősorban az oktatásüggyel, közneveléssel foglalkozik” – tájékoztatta lapunkat Ihászné Pálfi Katalin, Biatorbágy önkormányzatának köznevelési referense. Mint ismertette,
„A magunk egyszerű szintjén próbálkozunk összefogni, és nem is szándékozunk ezen túlnőni. Testvértelepülésekül szeretnénk megszőni a hálót” – fogalmazott a referens. Rámutatott, noha a projektbe bevont helységek csak Biatorbágynak testvértelepülései, az anyaországtól elszakított régiók között
Az oktatási és nevelési szakembereknek hangsúlyos szerepük van abban, hogy a fiatalok megtalálják boldogulásukat szülőföldjükön, munkájukban, törekvéseikben segítségükre lehetnek más régiókban élő szakmatársaik tapasztalatai, módszerei. A vándorkonferenciát éppen erre alapozva indították útjára – magyarázta az oktatásügyi szakember. Kifejtette, a programok által a résztvevők ismereteket szereznek az adott ország oktatási rendszeréről, illetve arról, hogy az oktatásban megvalósítható programok hogyan segítik a fiatalokat abban, hogy szülőföldjükön szakmát tanuljanak, diplomát szerezzenek és munkahelyet találjanak, vagy hogy vállalkozói képességeiket kibontakoztassák. Tulajdonképpen vélemény- és tapasztalatcsere zajlik – mutatott rá a szakember. Hangsúlyozta, a konferencia önmagában nem célravezető, ám az esemény programjain látottaknak, hallottaknak szemléletformáló hatása lehet, amit saját közösségeikben bontakoztathatnak ki a résztvevők.
– fogalmazott Ihászné Pálfi Katalin. Hozzátette, a konferencia résztvevőinek körébe azért is vonták be a települések önkormányzatait, hogy a szerzett információk birtokában készek legyenek támogatni adott esetben egy-egy oktatási, nevelési programot.
Több mint szakmázás
A szervező biatorbányi önkormányzat köznevelési referense úgy értékeli, nagyon tanulságos mindaz, ami a szakmai előadások, szekcióülések szintjén elhangzik a konferencián, de ennél nagyobb hozadéka a programnak az, amit a résztvevők egyénenként kapnak egy-egy találkozástól. „Plusz hozadéka a rendezvénysornak, hogy ezáltal egymásra találnak a három határon túlra került település képviselői. Az első konferencián, Nagydobronyban sírva borultak egymás nyakába, amikor megélték a sorsközösségüket, amikor rádöbbentek, hogy hasonlók a problémáik, a mindennapi gondjaik. Emberi értékek törnek elő, amik sokszor többet érnek a szakmázásnál” – fogalmazott Ihászé Pálfi Katalin.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
szóljon hozzá!