Az egészségügyben dolgozókat, a szociális szolgáltatások területén tevékenykedőket jutalmaznák
Fotó: Haáz Vince
Kihirdette az államelnök, szerda este pedig meg is jelent a Hivatalos Közlönyben az a törvény, amelynek értelmében 2500 lej értékű veszélyességi pótlék jár azoknak a szociális ellátásban dolgozó alkalmazottaknak, valamint a háziorvosi és fogorvosi rendelők személyzetének, akik a szükségállapot ideje alatt koronavírusos, vagy koronavírus-gyanús személlyel léptek kapcsolatba munkavégzés közben.
2020. június 21., 16:532020. június 21., 16:53
A törvény kezdeményezője a Maros megyei parlamenti képviselő, Csép Éva Andrea érdeklődésünkre elmondta, az állami és a magánszféra dolgozói egyaránt jogosultak erre az összegre, amennyiben hivatalos iratokkal bizonyítják, hogy fertőzött, vagy fertőzésgyanús személlyel kerültek kapcsolatba a szükségállapot ideje alatt.
– fogalmazott a képviselő.
A törvény három nappal a Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően lép érvénybe. A jogszabály alkalmazási módszertanának a kidolgozása van még hátra, ami hozzávetőlegesen egy-két hét – tájékoztatta a Székelyhont Csép Éva Andrea, hozzátéve, hogy
Bár a pénz jól jön, hiszen rengeteg pluszkiadásaik voltak a háziorvosoknak, fogorvosoknak is, a hírnek nem örül Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke, aki „aljas kampányfogásnak” tartja az új törvényt. Úgy véli, a háziorvosok folyamatosan ki vannak téve a különböző fertőzéseknek, az AIDS-nek, a B-típusú hepatitisznek, de eddig ezt a törvényhozók nem vették számításba. Ráadásul úgy ad az állam pénzt, „egy nevetségesen kevés összeget”, hogy közben nem tett eleget a feladatának: a járvány ideje alatt a fertőtlenítőszerek, maszkok, kesztyűk biztosításának.
– mondta a Székelyhonnak a csíkszeredai háziorvos.
Vele szemben örül a pénznek a szentgericei háziorvos, Váczy Margit Ida, bár eléggé pesszimista azzal kapcsolatban, hogy hozzájutnak-e az érintettek. Ahogy érdeklődésünkre elmondta, kapcsolatba került ő is olyan betegekkel, akik fertőzöttek voltak, vagy akikről utóbb derült ki, hogy megfertőződtek a koronavírussal, de „szerencsére nem történt semmi gond, a biztonsági előírásokat betartottuk” – magyarázta érdeklődésünkre a háziorvos.
Csép Éva Andrea a Székelyhonnak úgy fogalmazott, hogy azok az orvosok, asszisztensek, fogorvosok, egészségügyi laboratóriumok munkatársai, akik fertőzött betegeket láttak el vagy a tőlük begyűjtött labormintákat elemezték, azok az otthoni betegápolók, a polgármesteri hivatalok szociális osztályainak a munkatársai, akik hátrányos helyzetű közösségekkel tartották a kapcsolatot nap mint nap, vagy az idősotthonok munkatársai, akik szintén ki voltak téve a fertőzés veszélyének megérdemlik, hogy legalább egy ennyi jutalomban részesüljenek. A parlamenti képviselő tisztában van azzal, hogy milyen sokat költöttek saját jövedelmükből fertőtlenítőszerekre, maszkokra, ráadásul kockáztatták nem csak a saját, de családjaik egészségét is. „Fontosnak tartom, hogy érezzék, hogy odafigyelünk és jutalmazzuk őket” – hangsúlyozta a politikus.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!