Amíg hallgatunk a függőségről, addig nem tudunk mit kezdeni vele, merjünk beszélni róla
Fotó: Pixabay
Amikor a szenvedélybetegség megjelenik a családban, az már nem csak egy ember története, hanem az egész családé. Egyre fiatalabbak válnak függőkké – ilyenkor az segít, ha velük megyünk, pontosabban mellettük, és közben tisztán meghúzzuk a határokat.
2025. január 26., 08:592025. január 26., 08:59
Hosszú idő telik el, amíg egyáltalán nyíltan tudunk szenvedélybetegségről beszélgetni a családba. Először csak sejtések vannak, megjelennek a viselkedésproblémák,
Megjelennek olyan dolgok otthon, amelyek addig nem voltak ott, például egy égetett kiskanál, kicsavart citrom, vagy akár fecskendők, de ez a legsúlyosabb. Ha valaki a szenvedélybetegség árnyékában él, akkor az mindenkit érint:
– kezdi a beszélgetést McAlister Magdolna, a Bonus Pastor Alapítvány mentálhigiénés szakembere, aki főként a magyarózdi terápiás otthonban látja el feladatait.
Pár évvel ezelőtt még csak 15-16 évesekről, most már 12-13 éves függőkről is beszélünk – mondja a szakember, aki szerint általában a kábítószer az, ami leginkább megérinti őket, de ilyen a digitális függőség is. „Kinyílik egy világ előttük, ahol olyan információkra tesznek szert és olyan forrásokhoz jutnak el, amiről talán a szülőnek fogalma sincsen, hiszen sok esetben megrendelik a kábítószert az internetről. Ha nincsenek szabályok és a zsebpénz a gyermek saját számlájára megy, a szülő nem is tudja szem előtt tartani, hogy mire költi a gyermek a pénzét. Szándékosan nem használom a kontrollálás szót, merthogy az már eleve rossz.
– foglalta össze a mentálhigiénés szakember.
McAlister Magdolna mentálhigiénés szakember: ha pénzeljük a függőségét, fenntartjuk a függőségét
Fotó: Haáz Vince
Az biztos, hogy a szülő azzal egyáltalán nem segít szenvedélybeteg gyerekén, ha pénzt ad neki, hogy megvegye a következő adag kábítószert. Minden eset egyedi, de azzal, ha én pénzelem a gyermekem függőségét, fenntartom ezt a függőséget.
„Itt vagyok, ha szükséged van rám. Ha segítséget akarsz, akkor segítek neked, hogy találjunk közösen egy utat, de nem fogom a függőségedet támogatni” – idézi fel a határhúzással járó mondatokat a segítő szakember.
A függő személy már eleve zsaroló szerepbe lép: „ha nem teszed meg ezt, akkor én azt fogom csinálni”, és nagyon sokszor azzal fenyegetnek, hogy véget vetnek a saját életüknek. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy
Kiskorú gyerekeknél ez nem ennyire egyszerű, de ott is lehet határokat húzni, és ami még fontosabb, határainkkal, döntéseinkkel legyünk következetesek.
Az internethasználattal kinyílik egy világ előttük, ahol olyan forrásokhoz juthatnak el, amiről talán a szülőnek fogalma sincsen
Fotó: Pixabay
Ha elindulnak a javulás útján, akkor is gyakran előfordul, hogy visszaesnek, de a visszaesés a felépülés része is lehet, mert nem mindegy, hogy hogyan esik vissza – szögezi le a szakember.
„Ha már megtapasztaltam a szabadulás útját, ha vissza is esek, tudom, hogy hová kell mennem segítségért, és lehetőségem van arra is, hogy elemezzem, miért estem vissza, mert a terápia során nagyon sokat beszélgetünk a »száraz visszaesési« folyamatról is, vagyis arról, amikor már tünetek vannak, de még nem nyúlt szerhez, viszont már nyugtalan, nem kapja a helyét, kritikus állapotban van. Ezek olyan figyelmeztető jelek, amelyek aztán előbb-utóbb odaviszik, hogy feladja és visszaesik. A visszaesés lehetősége egy függő ember életében sohasem kizárt, de nem kötelező, hogy megtörténjen.
Ha szülő-gyerek viszonyról van szó, ott nagyon fontos, hogy a szülők engedjék el, higgyék azt el, hogy még ha el is esik, az nem azt jelenti, hogy esélytelen az életre. Továbbra is mellettük kell maradni, ez nagyon fontos, de az önállósodás is az.
– magyarázza McAlister Magdolna.
Fotó: Kristó Róbert
A menekülésen kívül azonban nagyon sokszor a kíváncsiság, a kortárs csoport provokációi is kiváltják azt, hogy kipróbálja a kamasz a különböző szereket. Sok esetben pedig az váltja ki, hogy nagyon kritikusak vele a szülők: „sohase voltam elég jó, ha úgyse vagyok elég jó, akkor meg minek”. A másik ok az, amikor mindent megengednek a szülők, nincs következetesség, nincsenek határok felállítva. A túl nagy szigorúság sem hozza meg az eredményt.
A Bonus Pastor Alapítvány munkatársa úgy véli, először vissza kell térni a gyökerekhez, megtalálni, hogy mi az, ami elindította a függőt ezen az úton. „Ha a családban, a szülők között vannak problémák, és a gyerek menekül, akkor lehet, hogy nem a gyereken kell elverni a port, hanem a férj és feleség kell szembenézzen egymással. Hogyha ideális esetben csak a kíváncsiság vitte rá a gyereket, akkor is úgy kell mellé állni, hogy elkísérlek téged, nem ítéllek el, de nem tudom támogatni ezt az életmódot, és szigorúbb határvonalat kell húzni, illetve mindennek legyen következménye, és közösen beszéljék meg. Amikor már nyitott a gyerek rá, együtt próbáljanak a szülőkkel egy közös tervet kialakítani, akár egy szakembert is bevonzza.
– magyarázta.
Azért ajánlott a szakember bevonása, mert ez olyan, mint amikor az ember az erdőben van, és nem látja, hogy milyen nagy az erdő, nem tudja, hogy hol van a kiút. Ilyenkor bizony jobb, ha valaki kívülről segít. Nagyfokú önismeretre van szüksége a család minden tagjának ahhoz, hogy képesek legyenek eltávolodni a helyzettől.
Fotó: Pixabay.com
McAlister Magdolna hangsúlyozza, nagyon fontos, hogy a gyerekek megtartó közösségbe kerüljenek, ahol pozitív hatások érik, ahol közös tevékenység zajlik, ahol nem a szerfogyasztás okozza az örömöt, hanem az együttlét, hiszen ha egyedül maradunk, nem figyel ránk senki, és mi sem keressük más társaságát, akkor az első rossz hatás hullámként visz magával.
A Bonus Pastor Alapítványnál lehetőség van szakember segítségét kérni. Az alapítvány naponta 9-16 óra között hívható a 0752-246 861-es telefonszámon. Email-címük: office@bonuspastor.ro.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.
1 hozzászólás