Amíg hallgatunk a függőségről, addig nem tudunk mit kezdeni vele, merjünk beszélni róla
Fotó: Pixabay
Amikor a szenvedélybetegség megjelenik a családban, az már nem csak egy ember története, hanem az egész családé. Egyre fiatalabbak válnak függőkké – ilyenkor az segít, ha velük megyünk, pontosabban mellettük, és közben tisztán meghúzzuk a határokat.
2025. január 26., 08:592025. január 26., 08:59
Hosszú idő telik el, amíg egyáltalán nyíltan tudunk szenvedélybetegségről beszélgetni a családba. Először csak sejtések vannak, megjelennek a viselkedésproblémák,
Megjelennek olyan dolgok otthon, amelyek addig nem voltak ott, például egy égetett kiskanál, kicsavart citrom, vagy akár fecskendők, de ez a legsúlyosabb. Ha valaki a szenvedélybetegség árnyékában él, akkor az mindenkit érint:
– kezdi a beszélgetést McAlister Magdolna, a Bonus Pastor Alapítvány mentálhigiénés szakembere, aki főként a magyarózdi terápiás otthonban látja el feladatait.
Pár évvel ezelőtt még csak 15-16 évesekről, most már 12-13 éves függőkről is beszélünk – mondja a szakember, aki szerint általában a kábítószer az, ami leginkább megérinti őket, de ilyen a digitális függőség is. „Kinyílik egy világ előttük, ahol olyan információkra tesznek szert és olyan forrásokhoz jutnak el, amiről talán a szülőnek fogalma sincsen, hiszen sok esetben megrendelik a kábítószert az internetről. Ha nincsenek szabályok és a zsebpénz a gyermek saját számlájára megy, a szülő nem is tudja szem előtt tartani, hogy mire költi a gyermek a pénzét. Szándékosan nem használom a kontrollálás szót, merthogy az már eleve rossz.
– foglalta össze a mentálhigiénés szakember.
McAlister Magdolna mentálhigiénés szakember: ha pénzeljük a függőségét, fenntartjuk a függőségét
Fotó: Haáz Vince
Az biztos, hogy a szülő azzal egyáltalán nem segít szenvedélybeteg gyerekén, ha pénzt ad neki, hogy megvegye a következő adag kábítószert. Minden eset egyedi, de azzal, ha én pénzelem a gyermekem függőségét, fenntartom ezt a függőséget.
„Itt vagyok, ha szükséged van rám. Ha segítséget akarsz, akkor segítek neked, hogy találjunk közösen egy utat, de nem fogom a függőségedet támogatni” – idézi fel a határhúzással járó mondatokat a segítő szakember.
A függő személy már eleve zsaroló szerepbe lép: „ha nem teszed meg ezt, akkor én azt fogom csinálni”, és nagyon sokszor azzal fenyegetnek, hogy véget vetnek a saját életüknek. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy
Kiskorú gyerekeknél ez nem ennyire egyszerű, de ott is lehet határokat húzni, és ami még fontosabb, határainkkal, döntéseinkkel legyünk következetesek.
Az internethasználattal kinyílik egy világ előttük, ahol olyan forrásokhoz juthatnak el, amiről talán a szülőnek fogalma sincsen
Fotó: Pixabay
Ha elindulnak a javulás útján, akkor is gyakran előfordul, hogy visszaesnek, de a visszaesés a felépülés része is lehet, mert nem mindegy, hogy hogyan esik vissza – szögezi le a szakember.
„Ha már megtapasztaltam a szabadulás útját, ha vissza is esek, tudom, hogy hová kell mennem segítségért, és lehetőségem van arra is, hogy elemezzem, miért estem vissza, mert a terápia során nagyon sokat beszélgetünk a »száraz visszaesési« folyamatról is, vagyis arról, amikor már tünetek vannak, de még nem nyúlt szerhez, viszont már nyugtalan, nem kapja a helyét, kritikus állapotban van. Ezek olyan figyelmeztető jelek, amelyek aztán előbb-utóbb odaviszik, hogy feladja és visszaesik. A visszaesés lehetősége egy függő ember életében sohasem kizárt, de nem kötelező, hogy megtörténjen.
Ha szülő-gyerek viszonyról van szó, ott nagyon fontos, hogy a szülők engedjék el, higgyék azt el, hogy még ha el is esik, az nem azt jelenti, hogy esélytelen az életre. Továbbra is mellettük kell maradni, ez nagyon fontos, de az önállósodás is az.
– magyarázza McAlister Magdolna.
Fotó: Kristó Róbert
A menekülésen kívül azonban nagyon sokszor a kíváncsiság, a kortárs csoport provokációi is kiváltják azt, hogy kipróbálja a kamasz a különböző szereket. Sok esetben pedig az váltja ki, hogy nagyon kritikusak vele a szülők: „sohase voltam elég jó, ha úgyse vagyok elég jó, akkor meg minek”. A másik ok az, amikor mindent megengednek a szülők, nincs következetesség, nincsenek határok felállítva. A túl nagy szigorúság sem hozza meg az eredményt.
A Bonus Pastor Alapítvány munkatársa úgy véli, először vissza kell térni a gyökerekhez, megtalálni, hogy mi az, ami elindította a függőt ezen az úton. „Ha a családban, a szülők között vannak problémák, és a gyerek menekül, akkor lehet, hogy nem a gyereken kell elverni a port, hanem a férj és feleség kell szembenézzen egymással. Hogyha ideális esetben csak a kíváncsiság vitte rá a gyereket, akkor is úgy kell mellé állni, hogy elkísérlek téged, nem ítéllek el, de nem tudom támogatni ezt az életmódot, és szigorúbb határvonalat kell húzni, illetve mindennek legyen következménye, és közösen beszéljék meg. Amikor már nyitott a gyerek rá, együtt próbáljanak a szülőkkel egy közös tervet kialakítani, akár egy szakembert is bevonzza.
– magyarázta.
Azért ajánlott a szakember bevonása, mert ez olyan, mint amikor az ember az erdőben van, és nem látja, hogy milyen nagy az erdő, nem tudja, hogy hol van a kiút. Ilyenkor bizony jobb, ha valaki kívülről segít. Nagyfokú önismeretre van szüksége a család minden tagjának ahhoz, hogy képesek legyenek eltávolodni a helyzettől.
Fotó: Pixabay.com
McAlister Magdolna hangsúlyozza, nagyon fontos, hogy a gyerekek megtartó közösségbe kerüljenek, ahol pozitív hatások érik, ahol közös tevékenység zajlik, ahol nem a szerfogyasztás okozza az örömöt, hanem az együttlét, hiszen ha egyedül maradunk, nem figyel ránk senki, és mi sem keressük más társaságát, akkor az első rossz hatás hullámként visz magával.
A Bonus Pastor Alapítványnál lehetőség van szakember segítségét kérni. Az alapítvány naponta 9-16 óra között hívható a 0752-246 861-es telefonszámon. Email-címük: office@bonuspastor.ro.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
1 hozzászólás