Fotó: Gálna Zoltán
A különböző függőségek hálójában vergődő fiatalokat szeretnék pártfogolni azzal a marosvásárhelyi központtal, amelynek megalakítását szerdán jelentették be. Az ötletgazda, Călin Zamfirescu azt mondta: olyanokon szeretnénk segíteni, akik azt hiszik, számukra nincs már kiút.
2019. július 18., 13:492019. július 18., 13:49
2019. július 18., 13:582019. július 18., 13:58
A statisztikai adatok szerin egyre több a szenvedélybeteg, egyre több a különböző függőség hálójában vergődő fiatal.
Călin Zamfirescu marosvásárhelyi közgazdász, aki hét évig Kolozsváron élt és tavaly költözött vissza a Vásárhelyre. Mint elmondta, négy évig volt önkéntes egy kolozsvári szervezetnél, ahol szenvedélybeteg fiatalokkal foglalkoztak, de nagy hangsúlyt fektettek a függőség kialakulásának megelőzésére, a prevencióra is.
„Az ember életében, a tanulás, a szerelem, a családalapítás, a karrierépítés után eljön az az időszak, amikor befele fordul, s megkérdezni magától, hogy mit tud még adni magából a közösségnek, mit tud maga után hagyni, ha majd távozik. Ez a befele fordulás juttatott el engem arra a következtetésre, hogy Marosvásárhelyen létre szeretnék hozni egy olyan központot, amely a szenvedélybeteg fiatalokkal foglalkozik. Erős partnerre és támogatóra találtam a város vezetője, Dorin Florea személyében. A Kolozsváron alkalmazott Minnesota-módszert szeretnénk itt is életbe ültetni, ami azt jelenti többek között, hogy egy olyan szakmai csapat foglalkozik a betegekkel, elsősorban csoportosan, amelyben minden vonatkozó szakterület szakembere jelen van: pszichológus, orvos, szociális munkás, addiktológiai konzultáns, saját élményű önkéntes. A szakemberek kiválasztása már megkezdődött, a képzésük is hamarosan következik” – számolt be a program koordinátora.
A marosvásárhelyi polgármester arról beszélt, fontosnak tartja, hogy Marosvásárhelyen odafigyeljenek azokra a fiatalokra, akik épp életük nehéz időszakában vannak. A függőség az egy betegség, s ezt ki kell mondani, s az érintetteknek és családjuknak segítséget kell nyújtani.
Florea elmondta, hogy egyelőre a marosvásárhelyi Várban a Kádárok bástyáját bocsájtották rendelkezésre a projektet kezdeményező Zamfirescunak és a leendő önkéntes csapatnak. De szeretnének uniós pályázattal egy központot is építeni, ahol kezelni lehet a függőségektől szenvedő fiatalokat. „Felelősek vagyunk a jövő nemzedékekeért, gyermekeinkért, és segítenünk kell azoknak, akik nem tudnak segíteni magukon. A prevencióra is nagy hangsúlyt kell fektetni, hiszen a gyermekeknek és a szülőknek is tudniuk kell, hogy milyen veszélyeket rejt a különböző szerek használata.”
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
1 hozzászólás