A székelyföldi szociális ellátási hálózat múltja, jelene és jövője

Nincsenek a kispénzű nyugdíjasok számára elérhető idősotthonok. Megoldásra váró probléma •  Fotó: Pixabay

Nincsenek a kispénzű nyugdíjasok számára elérhető idősotthonok. Megoldásra váró probléma

Fotó: Pixabay

A székelyföldi szociális szolgáltatási háló nemcsak egyedi, de sokkal színesebb és jobb lefedettségű is a romániai átlagnál – legalábbis egy doktori dolgozat következtetései szerint. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden rendben lenne ezen a téren, számos hiányosságra derült fény, és az is gondot okoz, hogy kevés az olyan szolgáltatás, amely lakóhelyükön segítene a rászorulókon, így a legtöbben otthonokba kerülnek.

Iszlai Katalin

2021. január 02., 13:562021. január 02., 13:56

Székelyföld szociális ellátási hálózatának múltjával, jelenével és jövőképével foglalkozott doktori dolgozatában Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője, aki közel tíz éve kutatja a témát. Felvetéseiről, eredményeiről, a térség erősségeiről és hiányosságairól beszélgettünk a szakemberrel. A dolgozatot a gödöllői Szent István Egyetemen Enyedi György regionális Tudományok Doktori Iskolájában védte meg.

Mindenkit érint

Mint Elekes kezdésként kiemelte, a szociális ellátási rendszer működése egy viszonylag háttérben lévő kérdés, pedig az oktatási vagy egészségügyi rendszerhez hasonlóan ez is egy olyan terület, amellyel előbb-utóbb mindenki találkozik az élete során. Elég, ha csak a gyermekjóléti szolgáltatásokra (például gyermekpénz) vagy a bölcsődére gondolunk, amely szintén szociális szolgáltatásnak számít a romániai törvénykezés szerint, nem is beszélve a speciális igényekről vagy az időskori gondozásról. Persze vannak olyan rétegek, akik sokkal erőteljesebben érzik a rendszer szükségességét, például a hátrányos helyzetben élők vagy a súlyos sérültségekkel küszködők.

A szociális ellátás célja, hogy ezeket a személyeket felzárkóztassák annak érdekében, hogy hasznos tagjai lehessenek a társadalomnak.

„Ezáltal a közösségnek értéket adunk vissza. Gondoljunk bele, egy gettóban is ugyanannyi tehetséges gyerek születhet, mint egy villanegyedben, de ha előbbiekkel nem foglalkozik senki, valószínűleg nem is lesz belőlük semmi, ők is szociális ellátottakká válnak és eltengetik valahogy az életüket. Ha viszont egy jól működő rendszernek köszönhetően valaki felfedezi a tehetségüket, felnőttként olyat alkothatnak majd, ami a teljes közösséget segíti” – emelte ki Elekes.

Szerteágazó kutatás

Hozzátette: a téma részletes körbejárása érdekében a gyermekvédelmi rendszer intézményei mellett a civil szervezetek vagy önkormányzatok által működtetett intézményeket, szolgáltatásokat is vizsgálta, illetve egy szélesebb szemléletmódot alkalmazott, azaz nem csak kimondottan a szociális ágazatot vizsgálta, hanem egyebek mellett Székelyföld demográfiai és gazdasági helyzetét is.

Főbb következtetései közé tartozik, hogy Romániában és Székelyföldön is elöregedőben van a népesség, ez pedig az időskori szociális szolgáltatások fejlesztését feltételezi.

Nincsenek ugyanakkor a kispénzű nyugdíjasok számára elérhető idősotthonok. Szintén fontos, hogy a roma népesség aránya az össznépességben folyamatosan és erőteljesen növekszik, ezért a hátrányos helyzetű roma közösségekben élő gyermekek számára létfontosságú lenne a közösségi szolgáltatások létrehozása, fenntartása. Gazdasági szempontból továbbá az sem elhanyagolható, hogy Székelyföld, főként Hargita és Kovászna megyék gazdasági súlya kicsi a nemzetgazdaságban, és az elmúlt években ez még tovább csökkent.

Ezek fényében meglepő és figyelemre méltó a kutatás egyik fő következtetése, amely szerint a térség jól teljesít a szociális szolgáltatások terén.

A kutatás alapján az látszik, hogy a három megye közül Hargita megye áll a legjobban a szociális szolgáltatásokkal való lefedettség szempontjából, illetve az is kiderült, hogy országos szinten Székelyföld kiemelkedően jól teljesít.

Infografika forrása: Elekes Zoltán doktori dolgozata Galéria

Infografika forrása: Elekes Zoltán doktori dolgozata

Elekes egyik hipotézise is az volt, hogy a székelyföldi szociális szolgáltatások egyedi vonásokat hordoznak. „Kiszámítottam a szociális szolgáltatásokkal való területi lefedettséget százezer lakosra vetítve megyénként, és az eredmények szerint óriási egyenlőtlenségek vannak az elsők és utolsók között. Az első hat megye mindegyike erdélyi, és közöttük van a három székelyföldi megye is, az utolsó hat pedig mind a Kárpátokon túli megyék közül került ki. Ez oda vezethető vissza, hogy az erdélyi egyházaknak vannak testvérkapcsolatai a nyugat-európai egyházakkal, az ortodoxnak viszont nincs. A Gyulafehérvári Caritas katolikus szervezet esetében is nagyon sokat számít ez a kapcsolatrendszer, illetve a magyarországi kötelékek is sokat nyomnak a latban, például a Dévai Szent Ferenc Alapítvány esetében. Ezek a kapcsolatok jelentős anyagi támogatást is jelentenek, illetve fontos szaktudást. Ezáltal olyan szolgáltatásokat sikerült behozni a térségbe, amelyeket Romániában addig nem is ismertek” – részletezte.

Több alapszolgáltatás kellene

A másik hipotézis az volt, hogy a romániai, és ezen belül a székelyföldi szociális ellátási hálózat fejlődése nem egy egységes stratégia eredménye. Mint a kutató kifejtette, a gyermekvédelmi hálózat jelenlegi fejlettségi szintjét például egy politikai döntés adja: az Európai Unió feltételként szabta a csatlakozás előtt Romániának, hogy rendezze ezt a kérdést. „Akkor a kényszer és a nyomás hatására előrelépések történtek, de a csatlakozás után ismét háttérbe szorult a szociális rendszer, mai napig nincs átgondolt fejlesztés ezen a téren. A civil fejlesztések sem egy egységes stratégia mentén történtek, hanem egyéni, pontszerű kezdeményezések születtek.

Idézet
Így a rendszernek vannak jól működő szolgáltatásai, de nincsenek összehangolva, nincs egy egységes hálózat, ezért vannak területek, amelyek jobban le vannak fedve, máshol viszont nagy hiányosságok vannak

– mutatott rá a szakember.

Következtetései szerint Székelyföldön is ez érvényes, az otthoni betegápolás például jól működik, főként Hargita megyében, más területek viszont szinte érintetlenek, a családokkal például nem foglalkozik senki. „Az alapszolgáltatásokat kellene megerősíteni. Amikor baj van egy családban, nem kellene egyből kiemelni a gyermeket és otthonba vinni, hanem helyben megpróbálni rendezni a helyzetet például tanácsadással, nappali központokkal. A fogyatékkal élők sincs ahová menjenek, ahogy azok az idősek sem, akik még nem szorulnának idősotthonba, de segítségre lenne szükségük. Egy-egy kivétel van, Csíkszeredában például működik egy időseknek szánt nappali központ, ahol kaphatnak egy meleg ebédet, de ezen kívül még számos településen lenne szükség hasonlóra a három megyében” – nehezményezte.

Elekes Zoltán. Archív •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Elekes Zoltán. Archív

Fotó: Veres Nándor

Mindebből következett a harmadik feltevés, amelyet az első kettőhöz hasonlóan igazolt kutatásai során Elekes. E szerint

alapvető probléma, hogy az alapszolgáltatások-szakellátás aránya nem felel meg a megfogalmazott szociálpolitikai elveknek, a szakellátások a legtöbb területen nagyobb súllyal bírnak, mint az alapszolgáltatások.

„Ez azért okoz gondot, mert ideális esetben fordítva kellene legyen. Magyarországon háromszor annyi alapszolgáltatás létezik, mint szakszolgáltatás, nálunk viszont utóbbiak vannak többségben. Alapszolgáltatásnak minősül az, amikor az otthonában vagy a saját közösségében segítünk valakinek, például otthoni gondozás, nappali foglalkoztató központok vagy egy szociális konyha által, a szakosított szolgáltatás pedig az azt követő időkre vonatkozik, amikor már kiemeltük az illetőt a családból, ide tartoznak például a gyermek- vagy idősotthonok.

Idézet
Ha helyi szinten több mindent meg tudnánk oldani, kevesebben kerülnének otthonokba

– hangsúlyozta a szakember.

Javaslatok

Dolgozata végén javaslatokat is megfogalmazott a helyzet javítása érdekében. Egyebek mellett szükséges szerinte a szociális szolgáltatások egységes, kiszámítható, országos finanszírozási keretének megteremtése, akár a magyarországi rendszer példájából tanulva. Meg kellene történjen továbbá a minimálisan kötelező alapszolgáltatási hálózat szabályozása. Így az ország bármely pontján (vidéken, városon) élő lakosa szociális szolgáltatáscsomagban részesülhetne szükség esetén, az egészségügyi szolgáltatáscsomag mintájára.

A székelyföldi szociális szolgáltatási rendszer erősségei és hiányosságai tudatában, az egyházi kötődésű civil szervezetek, és a magyarországi szakmai és pénzügyi támogatás jelentette potenciál felhasználásával ki kellene dolgozni egy székelyföldi szociális szolgáltatásfejlesztési stratégiát, amely mentén önkormányzati és civil szereplők egymást kiegészítve létre tudnak hozni egy egységes, megfelelő lefedettséget biztosító szolgáltatási hálót.

Az így kidolgozott közös stratégia, alapot teremthet a székelyföldi szociális ellátási rendszert támogató, magyarországi kormányzati finanszírozások átlátható és észszerű folyósításához. Szükséges emellett egy Székelyföld szintű kommunikációs stratégia a szociális szolgáltatási ágazatról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben

Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben
2025. július 12., szombat

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain

Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain
2025. július 12., szombat

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt

Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt
2025. július 12., szombat

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat
2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak
2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot