Kevés a biciklisáv Székelyföldön. Eddig nem mindenhol volt prioritás a kerékpáros közlekedés elősegítése
Fotó: Haáz Vince
Székelyföldön a kerékpárosok csupán másodlagos szereplői a forgalomnak, legalábbis erre utal az egybefüggő, szakszerűen kialakított kerékpársávok hiánya a legtöbb székelyföldi városban. Igyekezet mindenhol van a helyzet jobbítására, a kivitelezés azonban nehézkes. Van, ahol már elfogyott a bringások türelme.
2018. november 17., 22:062018. november 17., 22:06
Sehol sem ideális a biciklis forgalom: néhol kifejezetten előrelépés tapasztalható, máshol azonban igencsak kezdetleges a kerékpárosok számára kialakított infrastruktúra.
Csíkszeredát leszámítva a legtöbb székelyföldi városban csupán szakaszosan sikerült kialakítani kerékpárossávokat, ezért sokszor nem megoldott a biciklivel közlekedők biztonsága. Így van ez Gyergyószentmiklóson is, ahol egy 300 méteres szakasz híján a vasútállomástól a Batthyány Ignác-középiskoláig húzódik a kerékpárút. A közel négy kilométeres kijelölt, felfestett bicikliutak a kiszélesített járdákon haladnak, hiányzik ezek összekötése, ami a Tűzoltók utcában lenne esedékes. A kijelölt sáv
A város mobilitási terve kerékpárutak hálózatának létrehozását vetíti elő: mint Fórika Krisztina, a polgármesteri hivatal szóvivője elmondta, közel 7500 négyzetmétert tesznek majd ki a kijelölt sávok.
Marosvásárhelyen nincs összefüggő kerékpárút, amely megkönnyítené a biciklivel közlekedők haladását. Városszerte több helyen van pár száz méteres kerékpározásra kijelölt útszakasz, de ezek általában nincsenek összekötve, ilyen a Szabadság utcában lévő, de a Madách és a Levendula utcában kialakított is, amelyet legtöbbször parkoló autók foglalnak el. Az egykori Aranykakas vendéglőtől a régi strand irányába létesített sávot egy sínpár vágja ketté, a vasúttársaság pedig nem hajlandó biztonságos átkelőt építeni.
Marosvásárhelyen még várják „a nagy áttörést”
Fotó: Haáz Vince
A városvezetés még 2016-ban bejelentette, hogy erdei kerékpársávot alakít ki a Somostetőre, és
a kivitelezés el is kezdődött, tudtuk meg Cosmin Blagától, a polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől, „mintegy 15 százalék már elkészült, és tavasszal folytatják a munkálatokat”.
Székelyudvarhelyen ott is lekopott a felfestett biciklisáv, ahol volt, az újrafestéssel pedig nem várt akadályba ütközött a városvezetés: a Tamási Áron úti járda mentén kialakított sáv ugyanis a gyalogosok és a kerékpárosok számára is veszélyes volt. „Ott semmiképp sem szeretnénk a járdára visszafesteni a sávot. Viszont áthelyezéséhez a rendőrség jóváhagyására is szükség van, most arra várunk” – magyarázta Jakab Attila városmenedzser.
A Kossuth Lajos utcában is lekopott a járdáról a kerékpárossáv, ott viszont a kábelek földbe helyezése nyomán végzett utolsó javítási munkák befejezését várta a városvezetés, ezért nem került sor korábban a festésre.
ez esetben is a rendőrség jóváhagyására várnak. Ennek apropóján a városmenedzser elmondta: a hatóság hangot adott azon álláspontjának, hogy mivel „túl hosszú a téli időszak, sokáig jegesek az utak”, szerintük indokolatlan kerékpársávok kialakítása Hargita megyében.
Székelyudvarhelyen elfogyott a türelem. Csinálni kellene valamit
Fotó: Barabás Ákos
Székelyudvarhely egyébként két, összesen 15 millió euró értékű uniós pályázatot nyújtott be, ezek átmentek az elbírálás első szakaszán, a városvezetés bízik benne, hogy kedvező döntés születik. A projekt nemcsak kerékpársávok kialakítását, hanem 16 kilométeren teljes útfelújítást, illetve elektromos buszok vásárlását is magában foglalja.
„Hosszú távon azt szeretnénk, hogy a város központi tereit és utcáit ne csak az autósok és parkoló autók foglalják el, hanem a kerékpárosok, gyalogosok, babakocsit toló anyukák, a kisgyerekek stb.” – hangsúlyozta Jakab Attila.
Csíkszeredában több mint tíz éve jelentek meg az első kerékpársávok, a járdától leválasztott, térkő helyett aszfaltburkolattal ellátott útvonalakként a városközponti Kossuth Lajos, illetve a Márton Áron utcában. A biztonságos kerékpáros közlekedés érdekében végzett hasonló fejlesztések a különböző utcák felújításával párhuzamosan folytatódtak, a legtöbb ilyen korszerűsítés a kerékpárutakat is hozta magával a lehetőségek szerint. Így lett a Márton Áron utca folytatásaként a Taploca utcában a város északi kijáratáig tartó, illetve a csíksomlyói kegytemplomhoz vezető Szék úton is kerékpárút, de ugyanez történt meg a Tudor Vladimirescu utca felújításakor a felső szakaszon, az alsó rész ugyanis túl keskeny volt ehhez. Az évek teltével
Időközben fontossá vált a meglévő, de egymástól különálló kerékpárutak összekötése is. Csíkszereda elfogadott közlekedési akciótervében a bicikliutak bővítése mellett egyebek közt kerékpártárolók létrehozása, valamint bérelhető kerékpárok hálózatának kiépítése és működtetése is az elképzelések között szerepel.
Csíkszereda, a pozitív példa
Fotó: Gecse Noémi
Újabb jelentős bővítést eredményezhetnek a vasúti felüljáró és a Hargita utca tervezett felújításával egy időben az úttest mindkét oldalán kialakítani tervezett kerékpárutak, amelyek így a város nyugati kijáratáig is biztosítják majd a biciklis közlekedés feltételeit.
Elfogyott a türelem
Egyébként a székelyudvarhelyi Szekler Teker Egyesület a napokban pontokba szedve fogalmazta meg kifogásait a helyi városvezetésnek a kerékpáros ügyhöz való hozzáállása kapcsán, egyebek mellett nehezményezik, hogy túl lassan halad a biciklisek ügye. Mint írják, a kritikák megfogalmazása mellett elfogadják a folyamat felgyorsítására vonatkozó ígéreteket, „azonban mi is megígérjük, hogy nem ülünk ölbe tett kézzel, és tavasztól a forgalomban gyakoroljuk majd a szemléletformálást, ezzel is segítve a városvezetés munkáját”.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
4 hozzászólás