Felavatták a Fodor Sándor József Attila-díjas író emlékére állított emléktáblát a Székelyföld Alapítvány csíkszeredai székházánál. Az eseményen jelen volt az író Budapesten élő lánya is, aki köszönetet mondott a kezdeményezőknek, hogy nem hagyják feledésbe merülni az édesapja emlékét.
2019. június 05., 18:002019. június 05., 18:00
2019. június 05., 20:052019. június 05., 20:05
Fotó: Gábos Albin
Felavatták a Fodor Sándor József Attila-díjas író emlékére állított emléktáblát a Székelyföld Alapítvány csíkszeredai székházánál. Az eseményen jelen volt az író Budapesten élő lánya is, aki köszönetet mondott a kezdeményezőknek, hogy nem hagyják feledésbe merülni az édesapja emlékét.
2019. június 05., 18:002019. június 05., 18:00
2019. június 05., 20:052019. június 05., 20:05
Fotó: Gábos Albin
Több éves hercehurca után felavatták szerdán Csíkszeredában a Fodor Sándor, Csipike megteremtőjének emlékére állított emléktáblát, igaz, a tervezettekhez képest teljesen más helyszínen. Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus még 2017 márciusában javasolta a csíkszeredai önkormányzatnak, hogy többek között egy emléktábla elkészítésével és elhelyezésének formájában tisztelegjen a város a csíkszeredai születésű Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emléke előtt.
Több kezdeményezést is indítottak, hogy emléket állítsanak Fodor Sándor írónak Csíkszeredában. Ezek közül több is megvalósul szerdán: emlékplakettet lepleznek le az író tiszteletére a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében, valamint Fodor Sándor-nagymonográfiát is bemutatnak.
Az emléktáblával kapcsolatosan azonban nem várt akadályba ütköztek, az ingatlan tulajdonosai ugyanis nem egyeztek bele a kihelyezésébe. Ez azonban egyébként nem Fodor Sándor szülőháza, mivel az író a Fodor-házban látta meg a napvilágot. Az emlékplakett azonban erre az ingatlanra sem kerülhetett fel, mivel a Fodor-ház egyik tulajdonosa, Fodor Pál ettől elzárkózott. Ekkor jött az ötlet, hogy a Fodor Sándor-emléktábla a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében kapjon helyet. A korábban már elkészült plakettet, amelyen az állt, hogy „Ebben a házban élt ifjúkorában Fodor Sándor”, a szerkesztőségben őrzik,
Utóbbit helyezték ki a Székelyföld Alapítvány csíkszeredai székházának külső falára, az emléktábla avatóünnepségére pedig sokan ellátogattak szerda délután, többek között az író lánya, Fodor Eszter is.
Az avatóünnepségen elsőként Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője olvasóként emlékezett meg Fodor Sándorról. Mint mondta, gyerekként maga is olvasta, jelenleg pedig gyerekeivel újraolvasta az író Csipike című művét, és
Fotó: Gábos Albin
Hozzátette: reméli, hogy az emléktábla szintén hozzájárul ahhoz, hogy további generációk olvassák Fodor Sándor műveit. Ezt követően Veres Dávid önkormányzati képviselő arról beszélt, hogy az avatóünnepség egyértelmű jelzése annak, hogy a csíkszeredaiak nemcsak méltán szeretnének büszkék lenni a város híres szülöttjére, hanem
„Bár Fodor Sándor már nincs közöttünk, az égi honból figyelő, fürkésző tekintete, és a köztünk elő pezsgő szellemisége bizonyára nagy segítségünkre lehet, és kell is legyen a székelységünk, magyarságunk megmaradása, szellemi gyarapodása érdekében folytatott mai és holnapi szabadságharcos küzdelmeinkben” – emelte ki Veres Dávid.
Fotó: Gábos Albin
A továbbiakban Vetró András, az emléktáblát készítő szobrászművész rövid beszédében kiemelte, hogy miután édesapjának egyik kiállítását Fodor Sándor kedves szavakkal nyitotta meg, úgy érezte, ezzel az alkotással róhatja le háláját az írónak. Ferenczes István író, költő az emléktábla helyszínének megtalálása során tapasztalt akadályok mellett arról is beszélt, hogy mikor találkozott először Fodor Sándor munkásságával. Elmondása szerint elemi iskolás volt Csíkpálfalván, amikor a falu egyetlen üzletében könyveket kezdtek árusítani. „Az első a János vitéz volt, rövidesen utána pedig Fodor Sándor Gyöngyvirágos puszta című könyve jelent meg. Ennek hátoldalán egy rövid életrajz is szerepelt, ott láttam meg, hogy Csíksomlyón született. Hát én olyan büszke lettem!
– emlékezett vissza Ferenczes. Arra is kitért, hogy évekkel később, amikor 1997-ben elkezdtek a Székelyföld folyóirat megalapításával foglalkozni, számos írónak, tudósnak küldött levelet a hírről. Jöttek is a válaszok, amelyek között rengeteg rosszindulatú szerepelt, az egyetlen pedig, aki gratuláló kéziratot küldött, Fodor Sándor volt.
Fotó: Gábos Albin
Az ünnepségen az író lánya, Fodor Eszter is jelen volt, aki Budapestről utazott Csíkszeredába. Az eseményen
A köszöntőbeszédek után leleplezték az emléktáblát, amelyet az ünnepség zárómozzanataként Darvas-Kozma József esperes-plébános áldott meg.
További tervek
A kezdeményezők egyébként az emléktábla mellett egy szoborcsoport elkészítését és kiállítását, illetve Csíkszereda egyik utcájának átnevezését is javasolták évekkel ezelőtt az önkormányzatnak. Előbbi elkészítésével már megbízták Sárpátki Zoltán szobrászművészt, illetve utóbbi folyamata is elindult: várhatóan a Kissomlyó utca fogja viselni az író nevét, amely közvetlenül a Fodor-ház szomszédságában található és Csíksomlyóra vezet.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Péter Beáta
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Péter Beáta
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
szóljon hozzá!