Fotó: Gergely Imre
155 millió lejből gazdálkodhat Gyergyószentmiklós ebben az évben a polgármester által összeállított költségvetés-tervezet szerint. A tervezetet Csergő Tibor sajtónak mutatta be, miután a képviselő-testület elutasította a napirendre tűzését. Így még csak a sarokszámok mondhatók biztosnak, ezeken belül még sok minden változhat, amikor majd a testület is megteszi a maga módosítási javaslatait.
2022. február 25., 19:022022. február 25., 19:02
2022. február 25., 19:152022. február 25., 19:15
Gyergyószentmiklós idei általános költségvetése 226 millió lej, a saját költségvetése pedig 152 millió lejes idei bevétellel és 155 lejes kiadással számol, a 3 millió lejes különbség a múlt évről maradt meg.
A 2022-es költségvetés bemutatására hívta a polgármester a gyergyószentmiklósi képviselő-testületet. Ebből azonban nem lett semmi, a képviselők nehezményezték, hogy nem ismerik, mi is van a számok mögött. A büdzséről pénteken kellene dönteni.
Kiemelkedően magas a többi tételhez viszonyítva az a 107 millió lej, ami az állami finanszírozásokat jelenti a beruházásoknál, illetve intézmények fenntartási költségei esetében.
Amennyiben ez nem folyik be, úgy ezt a város kell kiegészítse saját jövedelméből.
Az idei költségvetés-tervezetről kellett volna döntenie a gyergyószentmiklósi képviselő-testületnek a péntek délelőttre összehívott ülésén. A jelenlévő képviselők nem fogadták el a napirendet, így az ülés hamar véget is ért.
A kiadási oldalon 10 millió lej van az alkalmazottak fizetéseire, 10,5 lej a működési költségekre. Ez a két összeg azonban távolról sem elég ezekre a tételekre, ugyanis
Emiatt a helyi büdzsét kezdeti költségvetésnek nevezi Csergő Tibor, hiszen további forrásokra van szükség, becslése szerint körülbelül 5–6 millió lejre az év végéig.
Fotó: Gergely Imre
A gyergyószentmiklósi költségvetés nagyobb részét, mintegy 70 százalékát a fejlesztésekre, beruházásokra fordítandó összegek jelentik, ideértve az uniós vagy állami finanszírozásokat, és a város önrészeit is. Ezek együtt meghaladják a 120 millió lejt. Csergő itt elmondta, hogy
Ezek azok a számok, amelyek biztosra vehetők, hiszen a képviselő-testület még nem szavazott róla, és várhatóan vannak szándékaik arra, hogy a sarokszámokon belül hová kerüljenek összegek és honnan vesznek majd el.
Ezeket a számokat szerette volna Csergő előterjeszteni a péntek reggeli tanácsülésen, (amelyen a képviselők nem fogadták el, hogy napirendre tűzze, és előző napon is, amikor – az ő szóhasználatával élve – egyes képviselők széttrolkodták a bemutatóját. A képviselők azt nehezményezték mindkét alkalommal, hogy
Csergő nem tudja, hogy miért történt ez, nem tájékoztatták erről. Ildomos lett volna pedig megszavazni ma (pénteken, szerk. megj.) a tervezetet – mondja, hiszen ma lett volna a határidő, amíg a költségvetést be kellett volna nyújtani a pénzügynek.
Nem engedhető meg egy város életében, hogy politikai csatározásoknak a közösség lássa a kárát – jelentették ki a gyergyószentmiklósi képviselő-testület EMSZ-frakciójának tagjai.
Amint elmondta, sok egyeztetés zajlott a képviselőkkel, és külön az RMDSZ-frakcióval is, de írásos javaslatot nem kapott arra vonatkozóan, hogy a tervezeten mit kellene változtatni. Tudja viszont, hogy
Mint mondta, a mellékleteket meg fogják kapni a képviselők a következő ülés előtt, amikor újra a költségvetésről kell majd dönteni.
A költségvetés megszavazásának csúszása direkt és indirekt következményekkel is járhat, mivel Csergő szerint például amíg nincs költségvetés, addig nem lehet szó hitelfelvételről, vagy esetleg állami támogatások is csúszhatnak, amíg a helyi büdzsét el nem fogadják.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!