Fotó: Kristó Róbert
Tudta nélkül több pénzt kapott, mint amennyi járt volna neki, ezért most 8400 lejt kell visszafizessen az államnak egy csíkszeredai rokkantnyugdíjas. Az elszámolás a nyugdíjak újraszámításakor keletkezett, valószínűleg elírás miatt, fizetnie viszont annak kell, aki a pénzt megkapta. A rokkantnyugdíjas most pereli a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárat, mert kitart amellett, hogy ő nem hibázott.
2010. szeptember 21., 15:382010. szeptember 21., 15:38
2010. szeptember 24., 14:352010. szeptember 24., 14:35
Fotó: Kristó Róbert
S. Gyula kettes fokozatú rokkantságát 1979-ben állapították meg Bukarestben – ezt utána Hargita megyében is jóváhagyta az erre illetékes bizottság, azaz a köznyelvben gyökeret vert megnevezés szerint „komisszió”. A mozgássérült férfi 1997-ben elérte a törvény által megállapított korhatárt, nyugdíjazták, az akkor kiadott végzésben is szerepel kettes fokozatú rokkantsága. Rendben volt minden egészen folyó év júliusáig, amikor egy felszólítást kapott a Hargita Megyei Nyugdíjpénztártól. Ebben közölték vele, hogy mivel a nyugdíjak 2005-ös újraszámítása során tévedésből sorolták be az egyes fokozatú rokkantak közé, és ezért nagyobb összegű nyugdíjat kapott, most vissza kell fizetnie az utóbbi három évben jogosulatlanul felvett összeget, valamivel több mint 8400 lejt. A férfi érthetetlennek tartja az eljárást.
„Én nem hibáztam semmit, minden papíromon szerepel a kettes fokozat. Olyasvalamiért kell fizetnem, amely nem az én hibám” – mondta S. Gyula, aki a Hargita Megyei Törvényszékhez fordult. Keresetében azt kérte, semmisítsék meg az összeg visszafizetéséről szóló döntést, vagy pedig az összeg egy részét hajtsák be attól, aki a tévedést elkövette. A férfi azt sem érti, miképp kezdték el már levonni a lecsökkentett nyugdíjából azt a havi 250 lejt, amelyet a téves besorolás nyomán kapott. Mivel az ügy törvényszékre került, szerinte meg kellett volna várni a törvényszéki döntést.
A hivatal tévedett, a nyugdíjas fizet
A Hargita Megyei Nyugdíjpénztár nyugdíjakért felelős aligazgatója, Boros Ágnes Anna szerint is tévedés történt. „2005-ben, amikor a nyugdíjak újraszámítása zajlott, fel kellett venni időlegesen jó néhány személyt erre a munkára. A nagy hajszában előfordultak időnként hibák is, mintegy 100 000 személy nyugdíját kellett újraszámítani. Ezeket igyekszünk kijavítani. Mivel a kettes és egyes fokozat között jelentős különbség van, ebből adódik ez az összeg. A 2000/19-es törvény úgy rendelkezik, hogy a jogosulatlanul felvett összeget az kell visszafizesse, aki felvette. Három évre visszamenőleg, 2007-ig kell fizetni, de a hiba a 2005-ös újraszámításkor történt” – fogalmazott Boros Ágnes Anna.
Az igazgatónő szerint szóba sem jöhetne, hogy az esetlegesen jogosulatlan többletként kifizetett összegeket a pénztár alkalmazottai térítsék meg, mert akkor ingyen dolgozhatnának, és senki sem maradna ott a nyugdíjpénztár alkalmazásában. „Így is nagyon alacsonyak a fizetések. Olyan alkalmazottunk is van, aki 423 lejes fizetést kapott most” – tette hozzá. A nyugdíjpénztár által küldött felszólításról megtudtuk, hogy az azonnal végrehajtandó, és a havi 250 lejes levonás csak abban az esetben függeszthető fel időlegesen, ha a törvényszéken az ügyet tárgyaló bíró e célból kiad egy rendeletet. „Természetesen, a végleges törvényszéki döntést végrehajtjuk, és ennek megfelelően járunk el, de addig nem tehetünk mást, csak amit a hatályos törvények előírnak” – magyarázta az aligazgatónő.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.