Turisták Parajdon. Kérdés, hogy mikor lesz úgy, mint tavaly nyáron...
Fotó: Barabás Ákos
Óriási bajba kerülhet a székelyföldi turizmus a koronavírus-járvány okozta leállások miatt. Már jelenleg is érezhető az igények megcsappanása, a következő időszakban pedig ez csak fokozódni látszik. Szakembereket kérdeztünk.
2020. március 29., 19:002020. március 29., 19:00
Tódor Etelka nem kertelt: a baj már jelen van, és nem tudni, meddig tart. A Fenyő Travel utazási ügynökség vezetője szerint egyeztettek a Hargita megyében működő nagyobb szállodatulajdonosokkal, de csak egy dolog egységes mindenhol:
Kérdésünkre, hogy a hazai vakációs jegyek sorsa miként alakul, Tódor kijelentette, a kedvezményezettek igyekeztek a késő nyári időszakra foglalni.
„Tavaly ilyenkor a külföldi előfoglalások nagy része már átlátható képet biztosított a turizmus helyzetéről, idén viszont ennek hiányában csak a belföldire szorítkozhatunk, de ebben az esetben is csak a vakációs jegyek felhasználása jöhet számításba” – említette. Az időtartamot illetően
„Az elkövetkező időszakban csakis a fennmaradást lehet kitűzni célul a szállásadók szempontjából” – összegzett az utazási ügynökség vezetője.
„A Határtalanul program tavaszi-őszi csoportjai már lemondták az utazásokat egészen májusig” – tudtuk meg Simon Lászlótól, a Gyilkostó Adventure Egyesület vezetőjétől. A magyar kormány által támogatott és a magyar–magyar kapcsolatok építése érdekében létrehozott program a szállásadókat, a programszervezőket és az étkeztetőket egyaránt érinti.
Magára hagyott Krisztus-kilátó. A koronavírus-járvány a turizmust is bedöntötte
Fotó: Pinti Attila
„Mivel ez iskolásokat megszólító program, meglátásom szerint legkorábban csak ősszel indulhat újra a projekt. A jelenlegi helyzet is bizonyítja, hogy ha egy országban változások történnek, annak kihatása lesz a többi ország turizmusára is. Ezzel magyarázható, hogy mindenhonnan eltűntek a turisták” – fejtette ki. A turisztikai referens rámutatott,
Horváth Alpár, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) adjunktusa a téma kapcsán úgy fogalmazott, a székelyföldi turizmus szállásadói szegmensének háromnegyedét a belföldi piac biztosítja, a fennmaradó részt pedig a magyarországi turisták jelenléte tölti ki.
„Az idei szezon tekintetében sajnos optimizmusra semmi okunk, az anyaországi diákok távolmaradása nagy érvágás hosszú távon” – vélte a szakember. Elmondta, az országos turisztikai szereplők
és a vállalkozások ne kerüljenek veszélybe. „Az országos korlátozásokra még két-három hónapig biztosan számítani kell. Mivel Székelyföld kevésbé integrált a globális gazdaságban, ez adhat egy esélyt a belföldi piac élénkülésének, de erre leghamarabb a téli, esetleg a jövő év eleji szezonban számíthatunk” – vetítette előre. A gyergyószentmiklósi kar adjunktusa hozzátette, a vállalkozók részéről fontos, hogy a korábban kiépített piaci kapcsolatokat megerősítsék, de ő is egyetértett azzal, hogy
„Elsőként a székelyudvarhelyi utazási irodák jelezték, hogy ebből még óriási baj is lehet” – elevenítette fel a hetekkel korábbi előrejelzéseket Orbán Melinda, a székelyudvarhelyi Tourinfo Iroda vezetője. A visszajelzések alapján a többség lemondta a kirándulásokat, nagyon kevesen vannak azok, akik egy későbbi időpontra módosították utazásukat. A nyaralások, üzleti utak, iskolás kirándulások mind-mind érintve vannak – sorolta.
Az ADI Harghitával (Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás) és a székelyföldi TDM (Turisztikai Desztináció Menedzsment) klaszterrel való együttműködést helyezte előtérbe az iroda vezetője, hiszen ez egy jó alkalom arra, hogy a turizmusban érdekeltek együtt tudjanak gondolkodni a kilábalás módszereiről. Szerinte
„Nem hiszem, hogy már idén vissza tudna térni minden a régi kerékvágásba. Viszont ha már idén elindul az utazási kedv, akkor nyert ügyünk van” – jelezte az irodavezető. A mostani helyzetet felkészülési időszaknak nevezte, amelyre lehetőségként kell tekinteni. „A turisztikai szervezetekkel, egyesületekkel, szállásadókkal és vendéglátósokkal egy olyan stratégia kidolgozására összpontosítunk, amely a járvány lejárta után vonzóvá tudja tenni a környéket a turisták számára” – nyomatékosította.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
3 hozzászólás