Kozán István
2021. június 14., 14:072021. június 14., 14:07
2021. június 14., 16:512021. június 14., 16:51
Ahol arany van, ott bizony előbb-utóbb megjelennek az aranyásók is. Az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia aranyásóként évekkel ezelőtt hozzálátott az ásáshoz. Vasárnap rátalált a nemesfémre.
Ahhoz, hogy megértsük, mennyire fontos ez az U19-es aranyérem, kanyarodjunk vissza az időben kilenc esztendőt. 2012 decemberében tíz székelyföldi fociedző, egy lelkes amatőr és e sorok írója részt vehetett a magyarországi Felcsúton egy szakmai kiránduláson. A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia meghívta a székelyeket, hogy láthassák, mit is jelent az az összetett szó, hogy fociakadémia. Az edzők nézelődtek, kérdeztek, jegyzeteltek, esetenként hümmögtek, a hazautazás előtti vacsoránál pedig – a bor lazító hatásaként – kezdték elhinni (nyilván nem mindenki), hogy „otthon is meg lehet ezt csinálni”.
Másnap buszra ültünk, és elindultunk haza. A társaság már nem volt annyira lelkes, hiszen az akadémia ugyebár sok pénzbe kerül, addig azonban valamiből élni kell, így szinte mindannyian visszasüppedtünk a munkás hétköznapjainkba.
Onnantól, 2012 decemberétől óriásit változott a világ: az akadémia valóban létrejött, tucatnyi erdélyi helyszínen több ezer gyerek focizik edzéstervek alapján és szakemberek felügyelete alatt, a legjobb ifjúságiak pedig már Csíkszeredában fejlődhetnek tovább.
Az igazi nagy dobás azonban valóban vasárnap történt, nevezhetjük a mogoșoaia-i csodának is. Mert tényleg a szakmai munka csúcsát jelentette, hogy az U19-es alakulat úgy került fel a romániai ifjúsági foci csúcsára, hogy arra szinte senki sem számított.
A labadrúgó U19-es Elit Liga döntőjében rendezett FK Csíkszereda–Viitorul mérkőzés elején még úgy tűnt, a tengerpartiak magabiztosan nyernek, a trófeát végül a második félidőben magára találó, Rotar és Botorok góljaival fordító székelyföldi együttes emelhette magasba.
Ez a siker kiváló példa arra, hogy abból a mélységből, ahová a hozzá nem értő sportminisztereknek, a nem létező sportstratégiáknak „köszönhetően” az elmúlt két évtizedben lecsúszott a romániai sport – sportágtól függetlenül –, kitartó munkával igenis ki lehet mászni.
2021 sokat jelent számunkra, hiszen Székelyföldnek immáron nemcsak kiváló Erste Liga-győztes hokicsapata, hanem aranyérmes fociakadémiája is van. Folytassátok, fiúk!
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
Kozán István
Hargita Megye Tanácsa már soha nem lesz olyan, mint volt: tizenhat év után elhagyja az elnöki kabinetet Borboly Csaba. Na és innentől több oldalon keresztül kellene a leköszönő elnök érdemeit sorolnunk – pedig a valóságban csak egy van.
Kozán István
A csíkszeredai kórház egyik főorvosának nyilvános internetes meglincselése rávilágított arra, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a közösségi médián végigfutó ügyek egyoldalú tálalása.
Kozán István
Teljes zavart okozott bennünk Borboly Csaba leköszönő tanácselnök leépítésekkel kapcsolatos kérdéseinkre adott válasza. Nem tudtuk eldönteni, hogy az általa felpumpált intézményről, vagy általában a romániai közintézményekről mondja-e el a véleményét.
Kocsis Károly
A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.
Szüszer Róbert
Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?
Kozán István
Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.
szóljon hozzá!