Októbertől havi egy százalékos késedelmi kamatot rónak ki a be nem fizetett adókra, illetékekre
Fotó: Gecse Noémi
Hatvan és nyolcvan százalék között váltakozik az idei adók, illetékek befizetési aránya a megkérdezett csíkészéki településeken. A helyiek többsége élt az első negyedéves befizetéssel járó 10 százalékos kedvezménnyel. A csíkszeredai adófizetők közel 90 százaléka már év elején törlesztette egész évi adóját.
2018. október 01., 09:062018. október 01., 09:06
2018. október 01., 10:502018. október 01., 10:50
Lejárt a helyi adók, illetékek befizetésének második, szeptember végi határideje, amely után a be nem fizetett összegekre havi egyszázalékos késedelmi kamatot számolnak fel. Ennek okán arra voltunk kíváncsiak, hogy a csíkszéki önkormányzatoknál a tervezett adóbevétel mekkora százalékát fizették már be.
Fülöp Kinga, Csíkszentimre alpolgármestere érdeklődésünkre elmondta, a helyiek mintegy 40–50 százaléka rendszerint az első negyedévben befizeti adóját, hogy a részesülhessenek a 10 százalékos adókedvezményből. Azt követően visszafogottabb volt az adózási kedv, de még így is augusztus végéig a természetes személyek több mint nyolcvan százaléka befizette a számára meghatározott adót, míg a jogi személyek esetében a becsült terület- és épületadó 75 százaléka került az önkormányzat kasszájába.
Összességében tehát nyolcvan százalék körüli az adók, illetékek befizetési aránya, ami jobb mint a tavaly ilyenkor, főként az illetékek befizetésében történt pozitív változás – summázta az elöljáró.
Csíkszentdomokoson közel hetven százalékos az adók befizetésének aránya, a becsült épületadó 66, a területadó 76, a gépjárműadó 62 százaléka már „befolyt” az önkormányzathoz. A szemétdíj és a bírságok befizetésénél viszont nem ennyire jó a helyzet, habár ezek sem évülnek el – avatott be Karda Róbert. A polgármester azt is kifejtette, hogy tavaly ebben az időszakban hasonló volt a befizetett adók, illetékek aránya, mégis minden helybélit arra bátorítanak, hogy mihamarabb fizessék be adóterheiket – ezt online is megtehetik –, egyrészt a késedelmi kamat elkerülése miatt, másrészt
Kérdésünkre az elöljáró továbbá elmondta, sokan éltek az év eleji kedvezményes adófizetéssel, és kevesen vannak, akik nagyobb pénzösszeggel lennének elmaradva – tőlük ugyanis a rendelkezésre álló módszerekkel rendszerint megpróbálják behajtani az elmaradásokat.
Elsősorban a március végi határidő előtt fizetik be adóterheiket a csíkrákosiak, azt követően mindössze 5–10 százalékkal növekedett a befizetett értékek mértéke – az első negyedévi nagyobb befizetési hullám után, a nyár általában holt időszak e tekintetben – ismertette kérdésünkre Császár Attila. Csíkrákos polgármestere a jelenlegi adatokkal kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a természetes személyek 62,5 százalékban, a jogi személyek pedig 53,3 százalékban teljesítették eddig a becsült befizetési értéket – ez a tavalyihoz hasonló arány. Azt sem titkolta az elöljáró, hogy
A késlekedőktől a rendelkezésükre álló módszerekkel hajtják be az elmaradásaikat, a nagyobb fejtörést a roma lakosság okozza, tőlük – jövedelemforrás, bejegyzett munkahely hiányában – szinte lehetetlen elmaradásaikat számon kérni.
Kászonaltíz esetében jelenleg hozzávetőleg nyolcvan százalékos a befizetési arány, de még a napokban is keresték fel az önkormányzatot az adófizetés végett – számolt be András Zoltán. A helyi polgármester megjegyezte,
emiatt pedig úgy gondolja, hogy a mezőgazdasági juttatások megkapása után lesz még egy nagyobb hullám, aki törleszti addigi elmaradásait. Mint a községvezetőtől megtudtuk, a kászoniak többsége is élni szokott a 10 százalékos kedvezmény nyújtotta lehetőséggel, és március végéig befizetik az adókat, illetékeket. Persze vannak, akik minden évben a „sor végén kullognak”, akiknek rendszerint problémát okoz a befizetés, de ennek ellenére kevés olyan eset van, amikor kényszervégrehajtás szükséges – egyébként ez főleg felszámolás alatt lévő cégek esetében zajlik.
A csíkszeredai adófizetők közel 90 százaléka már év elején törlesztette egész évi épület-, terület-, és gépjármű adóját, élve a 10 százalékos kedvezménnyel.
Mindeddig több mint 13 ezer csíkszeredai adófizető törlesztette a városházának az épület-, terület-, és gépjármű adóját, többségük pedig már március 31-ig megtette, hogy részesüljön a 10 százalékos adókedvezményből. Rodica Ţiriac, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetője által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint
épületadóból 2,9 millió lejre számítottak, hogy befolyik idén a város pénztárába, a betervezetthez képest eddig 2,6 millió lejt fizettek be a városlakók, ez 90 százalékos megvalósítást jelent;
területadóból 8 százalékkal több pénz folyt be a tervezettnél, ugyanis a várt 1,05 millió lej helyett 1,14 millió lejt fizettek be a természetes személyek;
gépjárműadó esetén 1,77 millió lejre számoltak, ennek az összegnek eddig 88 százalékát fizették be a tulajdonosok, azaz 1,56 millió lejt.
Érdekesség, hogy 541 személy online, a ghiseul.ro oldalon keresztül fizette be az adóját, 165 ezer lej értékben. Egyébként késedelmi kamat nélkül, október elsején lehet utoljára még a második féléves adót kifizetni, a hivatal pénztára 8–13, illetve 14–17 óra között tart nyitva.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!