A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket

•  Fotó: Bodor Tünde

Fotó: Bodor Tünde

Ne becsüljük túl a mesterséges intelligenciát és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A cégek, szervezetek versenyelőnyét még mindig a megfelelő emberek és a jó emberi kapcsolatok biztosítják – összegezte vezetőképző gyorstalpalónak is beillő előadása lényegét Berze Márton politológus, marketinges és kommunikációs szakember, aki nemrégiben a Mathias Corvinus Collegium meghívására beszélt mindezekről Sepsiszentgyörgyön.

Bodor Tünde

2024. október 13., 09:142024. október 13., 09:14

Annak ellenére, hogy pár évvel korábban szenzációs technológiai újításként magasztalták az NFT-t (nem helyettesíthető token), a kriptovalutákat és a VR-valóságot, mindennapjainkra ezek nem gyakorolnak maradandó hatást. És bár az említettek mellé még a mesterséges intelligencia (MI, vagy angol rövidítéssel AI) is felzárkózik, Berze Márton szerint

nagyon veszélyes – és tévút is – technológia-vezéreltté tenni gondolkodásunkat, jobb munkahelyeket és gazdaságot remélni ezektől.

Bár 1820-tól – mióta erről statisztikák vannak – a GDP, azaz a bruttó hazai termék folyamatosan nőtt a világban, a múlt század hetvenes éveitől kezdve ez egyre csökken, ami kissé furcsa és ellentmondásos a páratlan technológiai fejlődés korában.

Valami gáz van

A Holdra szálláskor az űrrepülőgép számítógépének a memóriája elfért egy floppyn, ma, az okostelefonok korában az Egyesült Államoknak nincs működő holdprogramja.

A repülés feltalálása és a holdraszállás között 68 év telt el, a holdraszállástól máig 55 év, de ebből az utóbbi fél évszázadból már hiányoznak a nagy áttörések, a valódi innováció

– mutatott rá az előadó. A 20. század közepi találmányok, a mikrochipek, internet, GPS-alapú vezérlőrendszerek elsősorban az USA hadiiparát kiszolgáló fejlesztések.

A San Franciscohoz közel eső Szilicíum-völgyben az utóbbi években aránytalanul sokat költöttek catering-applikációkra, többet, mint a nukleáris fejlesztésre, alternatív energiaforrásokra

– állította Berze, és nem állt meg a leépülés bizonyítékainak felsorolásával. Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO adatai szerint a világon 750 millió ember analfabéta, és itt nem csak Afrikára, Ázsiára kell gondolnunk.

Németországban is a lakosság 15 százaléka funkcionális analfabéta: nem képes megérteni, értelmezni az írott szövegeket, nem tud egyszerű matekpéldákat megoldani.

Az ilyen emberek nem tudnak a változásokra rugalmasan reagálni, együttműködni egymással, nem tudják naprakészen tartani a tudásukat, mindezek pedig kihatnak a termelékenységi görbére.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Elbutul az ember s elbutul a cég, még ha digitalizálódik is

Berze Márton Mats Alvessont (közgazdász, a svéd Lund Egyetem professzora) idézve azt állította:

a funkcionális hülyeség most a cégekben is jelen van, nem azért, mert buta emberek vezetik őket, hanem mert a keretrendszer, a procedúrák, a technológiai függés ilyenné teszik őket és következményként eltűnik a kritikai gondolkodás.

Hol az ember, aki a technológiát magas szinten használja, úgy, hogy nem válik rabjává? – tette fel a kérdést Berze, aki szerint civilizációs zsákutcába tartunk. És miért? „Mert sokkal szexibb, vonzóbb és könnyebb egy külső megoldástól válni a problémáink megoldását, mint egy olyan hétköznapi dologtól, hogy emberként, főnökként hogyan működünk kapcsolatainkban.”

Jack Welchet, a General Electric multinacionális nagyvállalat legendás vezérigazgatóját idézve Berze Márton rávilágított, hogy három lépés tehet sikeressé minden projektet:

  1. Ha megtalálják a nagy „ahá-t”. Választani kell egy okos, könnyű, viszonylag gyors módszert, hogy megszerezz bizonyos típusú versenyelőnyt.

  2. A megfelelő embereket kell alkalmazni a megfelelő helyre.

  3. A jó gyakorlatokat (best practice-t) kíméletlenül és folyamatosan keresni kell, majd átvenni és beépíteni, fejleszteni azokat.

  • E szempontok szerint a MI nem jelent versenyelőnyt, annak ellenére, hogy gyors, könnyen elérhető, sok információt feldolgoz, mégpedig azért, mert nem egyedi, nem tartós, nem személyes (azaz nem pont a saját ügyfelekre szabott) és nem stratégiai (mint pl. az IKEA, amely a tervezéstől a logisztikáig minden részterületet lefed). Legbeszédesebb példájaként annak, hogy mi nem az MI, és mi számít nála is sokkal többet, a kőleves meséjét hozta fel az előadó. Az MI-t úgy kezeljük, mint a követ: az öregasszony azt akarja föltétlenül megszerezni, pedig az igazi versenyelőnyt az az intelligencia jelenti, amivel a katona kieszelte, hogy hogyan ehet ő egy jó levest. Ha a trendet meg akarjuk fordítani, a katonára, azaz okos emberekre, azok együttműködésére van szükségünk, vagyis természetes intelligenciára, következtetett Berze.

  • A kiemelkedően sikeres vezetők idejük 30 százalékát fordítják az emberekre: arra, hogy kit vesznek föl, és később, hogy kommunikáljanak. Matt Horseman szerint „ha a szervezet sikerét az emberek viszik előre, akkor annak nagy a jelentősége, hogy kik csatlakozhatnak a szervezethez”. Középszerű emberekkel nem lesznek kiváló munkaközösség, de „ha magasra tesszük a lécet, kiszűrjük a butákat, presztízst nyerünk, a szervezet vonzó lesz a sikereseknek.” Nagyon sokat kell beszélgetni a munkatársakkal (ismerni kell családjukat is), kapcsolatot és bizalmat kell teremteni, folyamatos visszajelzést adni a teljesítményre és a fejlődésben segíteni őket. A kapcsolatépítés vezet oda, hogy nem csak fenyegetéssel, vagy fizetésemeléssel tudjuk motiválni a kollégákat. Igy érhetjük el azt, hogy vezetőként legyen önbizalmunk, bízzunk meg döntéseinkben, az emberekben – állította az előadó.

  • Végül tegyük cégünket, szervezetünket tanuló szervezetté: keressük a jó gyakorlatokat, „lopjuk” el őket és fejlesszük tovább. Ezt meg lehet tanulni, árulta el a szakember. Olyan dolgokat kell gyakorolni, mint az asszociáció, kérdezés, megfigyelés, kapcsolatépítés, kísérletezés. Gyakorlatban működhet, ha minden ötletünket lejegyzeteljük, ha saját szakmánk alapos ismeretén kívül nagyon nyitottan belekóstolunk teljesen más szakmákba is (ez segít az asszociációban), ha megfigyeljük, mi hogyan működik (az Oral B megfigyelte, hogy a gyermekek nem tudják, nem szeretik használni a felnőtt fogkefét, hát kifejlesztettek egyet csak nekik). Használjuk a világot laboratóriumként, szedjünk szét és rakjunk össze dolgokat – hallhatunk praktikus tanácsokat, melynek eredménye a természetes intelligencia fejlődése.

A nagy versenyelőny a maguk fejében van, csak használni kell. Győzzön a józan ész! – zárta előadását Berze Márton az éppen államelnök-jelöltként kampányoló Kelemen Hunor szlogenjével.

•  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Fotó: Bodor Tünde

Az előadást követően Veres Nagy Tímea projektmenedzser ült le beszélgetni az előadóval. Párbeszédük során szó esett többek között arról is, hogy helyes-e az iskolából kitiltani a mobiltelefonokat (bár azért a törvényhozóknak korosztály szerint is differenciálniuk kellene), mert

a gyermekeknek elsősorban arra van szükségük, hogy megtanuljanak beszélgetni, kapcsolódni és együttműködni másokkal – még ha ők maguk nem is élnének ezzel az opcióval.

Ilyen kérdésekben igenis dönthet a társadalom is, de legalábbis lehet beszélgetni arról, hogy mi a társadalmilag kívánatos. Még munkahelyeken is meg lehet tiltani a Facebook és egyéb hasonló alkalmazások használatát, hadd beszélgessenek az emberek legalább az ebédszünetben a Tik-Tokozás helyett.

Van közösségi döntésjog, és az államnak is van jogosultsága döntéseket hozni, de ahhoz egy nagyobb vízió kell, nem részterületeken kell elszigetelt intézkedéseket hozni

– egyezett meg kérdező és előadó. Az előbbire kiváló példa az, ami Izlandon történt a mentális és fizikai jóllét megerősítése érdekében:

társadalmi konszenzusnak és kormányzati döntések köszönhetően kibővítették az amatőr sportolási lehetőségeket, megteremtették a közösségben dolgozás és tanulás lehetőségét, és visszaadták a szakmunka becsületét is.

Fokozatosan betiltják a dohányárusítást, digitális méregtelenítő heteket szerveznek, és minderre azért került sor, mert nemrégiben még ott volt a fiatalok között a legtöbb elhízott, drogfüggő és alkoholista – mutatott rá a jó (bár kissé távoli) gyakorlatra Berze Márton.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk

Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk
2025. április 18., péntek

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások

Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások
2025. április 18., péntek

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését

A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését
2025. április 18., péntek

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban
2025. április 18., péntek

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken

Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken
2025. április 18., péntek

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön

Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön
2025. április 18., péntek

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében

Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében
2025. április 17., csütörtök

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával
Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával
2025. április 17., csütörtök

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával

2025. április 17., csütörtök

Ítélőtábla: az USR nem kampányolhat Nicușor Dan mellett – frissítve

Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.

Ítélőtábla: az USR nem kampányolhat Nicușor Dan mellett – frissítve
2025. április 17., csütörtök

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön

Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön
„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön
2025. április 17., csütörtök

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön