Szépvízen a virágok is szépen nyílnak. Versenyben a díjért
Fotó: Gábos Albin
Tíz székelyföldi település is versenybe szállt a Virágos Magyarország környezetszépítő vetélkedő fődíjáért. Az anyaországban nagy népszerűségnek örvendő és több évtizedes múltra visszatekintő kezdeményezést idén először nyitották meg a külhoni magyarlakta települések előtt.
2019. szeptember 15., 09:072019. szeptember 15., 09:07
Hatalmas népszerűségnek örvend a huszonöt éves múltra visszatekintő Virágos Magyarország környezetszépítő verseny, amelyre évente több mint háromszáz település nevez be az anyaországban. Idén azonban a kezdeményezés lebonyolítói a határon túli magyarlakta települések felé is nyitottak, így 2019-ben először, hagyományteremtő szándékkal erdélyi települések is benevezhettek a versenyre. Tíz székelyföldi település élt is a lehetőséggel.
A környezetszépítő verseny célja egyebek közt a kulturált és vonzó településkép kialakítása, az ott élők összefogásának ösztönzése, új zöldfelületek, parkok, fasorok létesítése, fenntartása, közterek, utcák, épületek, intézmények virágosítása, valamint növénykiültetések a lakosság bevonásával.
A Virágos Magyarország idei kiírására összesen 331 magyarországi és külhoni település jelentkezett.
A verseny egyébként 19 kiíró szervezet részvételével működik, köztük megtalálható három minisztérium, a miniszterelnöki kabinetiroda, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága, valamint számos szakmai szervezet is. A projekt finanszírozási, jogi és szervezeti hátterét meghatározó mértékben a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. biztosítja.
A verseny során egy kertész, tájépítész, várostervező, környezetvédő és turisztikai szakemberekből álló szakmai zsűri meglátogatja az összes benevezett települést. Az értékeléskor egyebek mellett olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a település gondozottsága, tisztasága, zöldfelületi fejlődése, a közösségi részvétel vagy a turisztikai jelentőség és felkészültség.
Versenyzők csakis helyi önkormányzatok lehetnek, a polgármesterek által benyújtott nevezés alapján, így tulajdonképpen rajtuk múlt, hogy belevágnak-e a környezetszépítő megmérettetésbe.
Ferencz Tibornak, Szépvíz polgármesterének ez nem is volt kérdés, hiszen elmondása szerint régóta szívügye a település zöldövezeteinek rendezése, bővítése. „Amikor évekkel ezelőtt polgármester lettem, a településen szinte nem is voltak virágok a kapukon kívül. Azóta ez teljesen megváltozott, sokat foglalkoztunk a község tisztaságával, gondozottságával, rengeteg virágot telepítettünk” – avatott be a községvezető.
A lakosok bevonása érdekében továbbá 2007-ben elindítottak egy helyi vetélkedőt is, amelynek keretében évről évre a leggondozottabb kapuk elejét jutalmazzák. A közterületek virágosításának elkezdésével párhuzamosan
Létrehoztak egy bizottságot is, amely az év folyamán megadott szempontok szerint értékeli a Szépvízen, Borzsovában és Csíkszentmiklóson látott virágos övezeteket. Törekvéseik eredményeként ma már rengeteg lakóház előtt láthatók rendezett virágágyások a községben.
Ugyancsak büszke a községközpont rendezettségére Sándor József, Felsőboldogfalva polgármestere is. Mint érdeklődésünkre elmondta, két évvel ezelőtt, a reformáció 500. évfordulója alkalmából nyitottak meg egy emlékparkot a templom szomszédságában, amelyben egyebek mellett számos virágfaj is helyet kapott.
„Úgy gondoltuk, ez megfelelő volna arra a célra, hogy benevezzünk a versenyre, hiszen rengeteg virággal van körbeültetve a sétány, gyönyörű összképet mutatva. A közelünkben nincs ehhez fogható szépségű park kialakítva falusi környezetben, ezzel próbáljuk a templom hírnevét is továbbvinni” – emelte ki a polgármester.
A polgármesterek azt is elárulták, hogy a Virágos Magyarország szakmai zsűrije már augusztusban meglátogatta a versenyre benevezett erdélyi településeket, így tulajdonképpen már csak az eredményhirdetésre várnak, amelyre októberben kerül sor.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
szóljon hozzá!