Tűz Kászonújfaluban. Nincs sok idő a menekülésre, olyan gyorsan elharapóznak a lángok
Fotó: Szász Szabolcs / Facebook
Elgondolkodtató adat: a statisztika szerint az év minden napjára jutott volna egy tűzeset, vagy akár több is 2024-ben Hargita megyében. Leggyakrabban januárban riasztották a tűzoltókat. Egy tűzeset szemtanúja néhány életmentő tanulságot osztott meg.
2025. február 05., 20:522025. február 05., 20:52
Az utóbbi időben több Hargita megyei tűzesetről is beszámoltunk: leégett egy kászonújfalusi lakóház, tűz pusztított egy székelyudvarhelyi autóműhelyben, csűr gyúlt ki Csíkmindszenten, és nemrég kigyulladt egy piricskei hétvégi ház szaunája.
Egy csíkszeredai lakos, az utóbbi szerencsés kimenetelű tűzeset szemtanújaként fontosnak tartotta, hogy megosszon néhány tanulságot, amelyek – az alapvető szabályok betartása mellett – szerinte sokszor életmentők lehetnek:
Legyen legalább egy, de inkább két poroltó palack minden olyan épületben, ahol nyílt lángot használnak (kályha, kandalló, kazán, konyhai tűzhely), egy a bejárati ajtó mögött, egy pedig az épület másik végében. Elenyésző a költsége, és életet, vagyont menthet.
Könnyen látható és hozzáférhető helyen tartsunk létrát az épület körül, ugyanis leggyakrabban a tetőn kell megfékezni a tüzet.
Minden égő tüzet lehetőleg félóránként ellenőrizni kell – megnézni, hogy mennyire hevít, van-e bármi éghető anyag a közelében, ami forrósodik. Az, hogy egy kazán vagy kályha már számtalan alkalommal megbírt nagy tüzeket, nem jelenti azt, hogy nem gyengülhet ki és nem hevül túl egy idő után. Az anyag fárad, esetleg tudtunkon kívül érhette ütés, vagy más módon is sérülhetett.
Különösen fontos, hogy ne hagyjunk erősen égő tüzet felügyelet nélkül. Amikor aludni megyünk, legalább egy felnőtt ember várja meg, amíg a tűz leég, és már biztosan nem hevíti túl a környezetét. Belegondolni is rossz, mi történhet, ha észrevétlenül elharapóznak a lángok.
Fotó: Pinti Attila
Néhány jótanács arra az esetre, ha mégis megtörténne a baj:
Minden másodperc számít: rögtön el kell fojtani a lángokat, minél hamarabb, annál könnyebb.
Azonnal kell hívni a tűzoltókat a 112-es sürgősségi számon, nem csak akkor, amikor már feladjuk a harcot és belátjuk, hogy mi magunk nem vagyunk képesek eloltani a tüzet.
Ne sajnáljuk szétszedni az épület azon részeit, amelyek akadályoznak a tűz magjához való hozzáférésben. Ha nem mi szedjük szét, akkor majd a tűz fogja. Nem véletlen, hogy a balta az egyik legfontosabb tűzoltószerszám.
Ha érkeznek a tűzoltók, akkor ne akadályozzuk őket. Az autóiknak nagy hely kell, igyekezzünk mindent eltakarítani az útból. Tényleg minden másodperc számít, ezért rohanva érkeznek, nehéz tömlők gurulnak. Maradjunk a közelben, és ők szólnak, ha tudunk segíteni.
„A csíkszeredai tűzoltóság, rendőrség kiérkező egységei profi módon, operatívan végezték a dolgukat. Pillanatok alatt felmérte a parancsnok a helyzetet, rendelkezett, hogy hányan tegyenek maszkot, ki merről oltson. Ami szerszámot kért, azt rögtön hozták, a láncfűrész egyből begyúlt, kapták szét a tetőt és oltották el a tüzet.
– értékelte a csíkszeredai hivatásos tűzoltók munkáját.
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei tűzoltóságot is megkerestük, azt kérve, osszák meg, hány tűzesethez riasztották őket egy év alatt, és milyen ajánlásaik vannak a tűzesetek megelőzésére, illetve arra az esetre, ha már kigyulladt a ház.
Alina Ciobotariu, az intézmény szóvivője kérésünknek eleget téve néhány statisztikai adatot is megosztott. Hargita megyében tavaly 412 tűzesethez riasztották a tűzoltókat, ezek közül
192 esetben nem történt kár,
58 esetben a kémény gyulladt ki,
124 esetben a száraz növényzet égett,
10 esetben pedig a hulladék.
Tavaly egyébként 31 százalékkal több tűzesetet regisztráltak, mint egy évvel korábban, amikor 314 esethez vonultak ki a tűzoltók. A feljegyzések szerint leggyakrabban januárban történnek tűzesetek – az idei év első hónapjában 42 volt, és ugyanennyi volt 2024 januárjában is.
A januári tűzesetek leggyakoribb kiváltó okai a következők voltak:
hibás/tisztítatlan, vagy nem hőszigetelt kémény;
parázs/szikrák;
hibás/felügyelet nélküli fűtőberendezések;
hibás elektromos készülékek.
Fotó: Pinti Attila
A tűzesetek elkerülése érdekében a tűzoltóság azt ajánlja a lakosságnak, hogy tartsák be a fűtésrendszerek és elektromos készülékek használatára vonatkozó szabályokat, azaz
Nem ajánlott túlfűteni a kályhákat vagy egyéb berendezéseket, vagy más éghető anyaggal fűteni, mint amire a kályhát tervezték. Ne tegyenek a kályhába olyan faanyagot, amelynek hossza meghaladja a tűztér hosszát, és csak zárt ajtóval használják a kályhát, továbbá helyezzenek egy fémtálcát elé, az ajtó irányába – tanácsolja a tűzoltóság. Arra is felhívják a figyelmet, hogy
Fotó: Pinti Attila
Oltsák el a tüzet a kályhában, mielőtt elhagyják a lakást, és ne hagyják égve akkor sem, amikor lefekszenek aludni. Ne hagyják felügyelet nélkül a gyermekeket nyílt tűzhely vagy működő elektromos fűtőberendezés közelében, rendszeresen ellenőrizzék az elektromos készülékeket, ha új készüléket csatlakoztatnak, győződjenek meg róla, hogy a meglévő rendszer elbírja a megnövekedett terhelést.
– sorolják a tűzesetek megelőzését szolgáló óvintézkedéseket.
Fotó: Pinti Attila
A sürgősségi esetek felügyelősége a fiipregatit.ro oldalon, és az azonos nevű applikáción keresztül további tanácsokat fogalmaz meg vészhelyzetek esetére. Például azt, hogy
„Ha tűz keletkezik, ne kockáztasd az életed, menj, és maradj kint, hívd a 112-es egységes segélyhívó számot. Ne térj vissza az égő épületbe semmiért!
– tanácsolják az útmutatóban. Számos hasznos tanács olvasható még a fent említett oldalon.
Fotó: Pinti Attila
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
szóljon hozzá!