Fotó: Beliczay László
Több Duna menti ország önkéntes-egységének küldöttsége találkozott Székelyudvarhelyen csütörtökön és pénteken. Az EU-s projektben résztvevő országok küldöttei már közel két éve tartanak workshopokat, ahol egy katasztrófaelhárítási rendszer kialakításán és az esetleges közbeavatkozási terven dolgoznak.
2022. június 17., 14:262022. június 17., 14:26
2022. június 17., 15:522022. június 17., 15:52
Albert Csaba, a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltók Egyesületének elnöke elmondta, hogy az elmúlt két évben Románia részéről egy Hargita megyei küldöttség, valamint több EU-s ország – Magyarország, Szlovénia, Ausztria, Bulgária, Horvátország, Bosznia és Szlovákia – hatósági egysége és szervezete is résztvevője a kezdeményezésnek. A projekt célja a partnerség kialakítása, valamint esetleges katasztrófa bekövetkezése esetén a kapcsolatban álló szervezetek hatékony együttműködése.
A 18 hónap alatt több országban, például Magyarországon, Horvátországban, és Bulgáriában is szerveztek találkozókat, és előadások formájában osztották meg tudásukat egymással a küldöttségek.
– magyarázta Albert Csaba.
Fotó: Beliczay László
Azt is kifejtette, hogy a programban több hatósági egység is részt vesz: hivatásos és önkormányzati önkéntes tűzoltók, a katasztrófavédelem, illetve a magyarországi és a nemzetközi Vöröskereszt is csatlakozott hozzájuk. Mint mondta, vannak még ehhez hasonló kezdeményezések, a Hargita megyei önkéntesek például a Budapesti Tűzoltó Szövetség révén csatlakoztak a pályázathoz.
Fotó: Beliczay László
Lényegében a projekt résztvevői mind olyan személyek, akiket kiképeztek, tehát rendelkeznek azzal a felkészültséggel, amelyre szükség lehet egy katasztrófahelyzet elhárításánál.
– emelte ki az elnök. Ez azt jelenti, hogy
Fotó: Beliczay László
A záróeseményen minden felsorolt ország képviseltette magát: több mint ötven személy érkezett a Küküllő Szállodában megrendezett kétnapos rendezvénysorozatra. Mint megtudtuk, a program a továbbiakban is működni fog, még idén ősszel terveznek egy egyhetes nagy árvízvédelmi gyakorlatot Románia és Magyarország területén, amelynek fő témája katasztrófahelyzetek kezelése lesz nagy folyók és folyami áradások esetén, itt körülbelül kétszáz résztvevőre számítanak majd.
Fotó: Beliczay László
Elárasztotta a víz a bözödújfalusi Összetartozás temploma fele vezető utat és a teraszt is, így nem tudják ott fogadni a lovas zarándokokat áldozócsütörtökön.
A parajdi óriás sótelep gyökere akár három kilométer mélységig is lenyúlik. A sótömzs vízszintes síkban enyhén ellipszis alakú, átmérői 1,2 és 1,4 kilométeresek – írja tanulmányában Horváth István geológus.
Két kisebb földrengés történt negyven perc leforgása alatt csütörtökre virradóan Buzău megyében, a Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Csíkmindszenten és Nagykadácsban is láttak medvét csütörtök reggel, mindkét esetről Ro-Alert üzenetben értesítették a lakosságot.
Tervezett karbantartási munkálatok miatt csütörtökön néhány órán át szünetelni fog az áramszolgáltatás Csíkszereda több utcájában is – tájékoztat a városháza az áramszolgáltató közleménye alapján.
„Valójában nem is tudjuk, hogy mennyire súlyos a helyzet a parajdi sóbányánál. Az viszont biztos, hogy évtizedek óta nem látott katasztrófával küszködünk” – emeli ki videónkban Bokor Sándor, Parajd község korábbi polgármestere.
Drónfotókat osztott meg Facebook-oldalán Tamás Sándor, Kovászna megye tanácsának elnöke az áradás sújtotta uzoni területekről.
A parajdi vészhelyzet következtében leállított sóbánya működése súlyos válsághelyzetet teremtett, ezért a helyi és megyei hatóságok sürgős segítséget kértek a kormánytól – számolt be szerdán Hargita Megye Tanácsának sajtóirodája.
A költségvetési hiány okozta problémákat nagyon komolyan kell venni, és kiegyensúlyozott megoldásokat kell rájuk találni – jelentette ki a sajtónak az államfővel tartott keddi informális egyeztetések után Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
1 hozzászólás